[MOC] MAZ 537 // Control+ version

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] MAZ 537 // Control+ version

#1 Post autor: noniusz »

Witajcie,

Prezentuję kolejną wariację mojego pojazdu MAZ 537, ten MOC to trochę jak bigos w polskiej kuchni - im częściej się go odgrzewa, tym staje się lepszy ;)
Obrazek

Tytułem wstępu - miałem nie lada zagwostkę czy i jak zaprezentować ten MOC, biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną i zważając na fakt, że jest to konstrukcja radziecka, stworzona jako transporter militarny w Mińsku, na terenie obecnej Białorusi... Na Forum zawsze odcinaliśmy się od polityki, model zacząłem budować na początku lutego, liczę na ocenę pracy wyłącznie pod kątem jakości jej wykonania.

DANE TECHNICZNE:
- napęd: 2 x Control+ XL-motor
- przełożenie 1:9
- skręt: Control+ L-motor
- skala - ok 1:15
- wymiary: 60x20x19 cm
- waga: 3.35 kg
- sterowanie: Control + app / oficjalny profil do modelu 4x4 X-treme Off-Roader 42099
Obrazek Obrazek

PODSTAWOWE INFORMACJE:
Jak już wspomniałem jest to 3-cia odsłona tego pojazdu spod mojej ręki, dla przypomnienia wersja 1 z roku 2018 oraz wersja 2 z 2021 roku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model z zewnątrz nie różni się praktycznie od swoich poprzedników, natomiast niemal całe podwozie jest nowe, przede wszystkim zostało to wymuszone przez zmianę napędu z systemu Power Functions na Control +, co więcej - aby sterowanie możliwe było za pośrednictwem aplikacji od zestawu 42099 również silniki, przede wszystkim ten od skrętu musiał być zamocowany w taki sposób aby suwak przesunięty w lewo pozwalał na skręcanie w lewo:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ponieważ Control+ hub został umieszczony w schowku za kabiną, wcześniej zajmowane miejsce przez pojemnik na baterie PF wykorzystałem do umieszczenia w nim zbiornika na paliwo:
Obrazek Obrazek

Z detali ponadto dodałem otwierane włazy zarówno do korków wlewu paliwa oraz właz w dachu kabiny.
Dodatkowo dopracowałem konstrukcję zawieszenia tylnych kół - belka + jej mocowanie do wahaczy, zupełnie od nowa zbudowałem silnik V12 oraz doprowadzenie do niego napędu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

INSTRUKCJA:
Kilkakrotnie w komentarzach pod filmami prezentującymi poprzednie wersje MAZa 537 pojawiały się pytania o instrukcję, więc tworząc kolejną wersję pojazdu myślałem o budowie modułowej, aby na tej podstawie można było stworzyć instrukcję. Ostatecznie instrukcja powstała, składa się z 990 kroków, ma 416 stron a sam model zbudowany jest z 3.575 elementów, dla zainteresowanych link: https://reb.li/m/105362
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PODSUMOWANIE:
Model uważam za udaną i dopracowaną konstrukcję, była to kolejna okazja do zmierzenia się ze środowiskiem stud.io.
To również moja pierwsza konstrukcja bazująca na systemie Control +, niezaprzeczalną zaletą jest na pewno design silników i możliwość użycia ich jako części konstrukcji np. podwozia, same silniki C+ XL są szybsze niż ich odpowiedniki PF, tak więc przy tym samym przełożeniu model jest szybszy od swojego poprzednika. Z wad to na pewno gabaryty C+ hub oraz ewentualna konieczność programowania profilu do sterownia, natomiast tutaj, przede wszystkim z myślą o późniejszych odbiorcach instrukcji postanowiłem skorzystać z gotowca tj. oficjalnego profilu modelu LEGO 42099.

PEŁNA GALERIA

FILM:

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#2 Post autor: dirtzone »

Sytuacja jest tak wyjątkowa, że zamiast łagodnie pisać "biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną", spokojnie mogłeś napisać "biorąc pod uwagę obecne ludobójstwo ruskiej zarazy"

Co do modelu, to jest ładny jak zawsze :P
Tylko gdzie jest w końcu naczepa, ja się pytam?

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#3 Post autor: syzygy »

To jest prześwietne! Możesz go odświeżać w nieskończoność jak dla mnie ;)
Super ta atrapa silnika, nie widziałem nigdzie takiej.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#4 Post autor: Sariel »

noniusz pisze: 2022-04-10, 18:43 aby sterowanie możliwe było za pośrednictwem aplikacji od zestawu 42099 również silniki, przede wszystkim ten od skrętu musiał być zamocowany w taki sposób aby suwak przesunięty w lewo pozwalał na skręcanie w lewo
Hm, a nie prościej było zrobić sobie customowy profil w Powered Up i odwrócić tam kierunek skrętu silnika? Jakieś dwie minuty roboty.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#5 Post autor: noniusz »

dirtzone pisze: 2022-04-10, 21:22Tylko gdzie jest w końcu naczepa, ja się pytam?
Pewnie czeka na aktualizację pojazdu do wersji 4-tej ;)
syzygy pisze: 2022-04-10, 23:02 To jest prześwietne! Możesz go odświeżać w nieskończoność jak dla mnie ;)
Super ta atrapa silnika, nie widziałem nigdzie takiej.
Dzięki!
Sariel pisze: 2022-04-10, 23:15
noniusz pisze: 2022-04-10, 18:43 aby sterowanie możliwe było za pośrednictwem aplikacji od zestawu 42099 również silniki, przede wszystkim ten od skrętu musiał być zamocowany w taki sposób aby suwak przesunięty w lewo pozwalał na skręcanie w lewo
Hm, a nie prościej było zrobić sobie customowy profil w Powered Up i odwrócić tam kierunek skrętu silnika? Jakieś dwie minuty roboty.
To zależy od punktu widzenia.
Gdybym robił ten model wyłącznie dla siebie, to zapewne poświęcił bym te 2 minuty ;) Ale robiąc model z myślą o instrukcji raczej trzeba iść w kierunku upraszczania i optymalizacji, a najprościej jest wpasować się w istniejącą, oficjalną apkę.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#6 Post autor: mw »

Wygląda świetnie, filmik dopracowałeś do perfekcji - zauważyłem że jak już za coś się bierzesz to nie ma lipy. Model ten ale w innym wydaniu widziałem już nie raz i za każdym razem jest na coraz wyższym poziomie aż boje się co to będzie za 10 lat - kurde pewnie MAZ wzbije się w powietrze :) hehe taki żarcik. Gratulacje :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#7 Post autor: Szygalew »

Piękny jak zawsze. Włazy w tej wersji dużo dodają. Stanowią bardzo fajne rozwinięcie. Fajny bajer.
Ale jest też pewne "zwinięcie", o które chcę zapytać - Dlaczego zdemontowałeś drabinki pod stopniami do kabiny? Były dobre..
No i.. Też jestem za tym, by dodać naczepę z jakimś BMP lub czołgiem.. To potężna robota, ale po jej realizacji w mgnieniu oka byś wiedział, że było warto...:)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Re: [MOC] MAZ 537 // Control+ version

#8 Post autor: noniusz »

mw pisze: 2022-04-12, 21:10 Wygląda świetnie, filmik dopracowałeś do perfekcji - zauważyłem że jak już za coś się bierzesz to nie ma lipy. Model ten ale w innym wydaniu widziałem już nie raz i za każdym razem jest na coraz wyższym poziomie aż boje się co to będzie za 10 lat - kurde pewnie MAZ wzbije się w powietrze :) hehe taki żarcik. Gratulacje :)
Dzięki!
Szygalew pisze: 2022-04-12, 22:33 Piękny jak zawsze. Włazy w tej wersji dużo dodają. Stanowią bardzo fajne rozwinięcie. Fajny bajer.
Ale jest też pewne "zwinięcie", o które chcę zapytać - Dlaczego zdemontowałeś drabinki pod stopniami do kabiny? Były dobre..
No i.. Też jestem za tym, by dodać naczepę z jakimś BMP lub czołgiem.. To potężna robota, ale po jej realizacji w mgnieniu oka byś wiedział, że było warto...:)
Dzięki.
Faktycznie była drabinka w v1 i v2, ale kosztem sensownego wyglądu była przymocowana do reszty na tzw. "słowo honoru", tak bardzo, że przy kręceniu filmu wersji v2 odczepiła się i została gdzieś w śniegu w terenie... :(
Żeby uniknąć reklamacji od potencjalnych użytkowników instrukcji zrezygnowałem z tego "ficzera" :)

ODPOWIEDZ