[MOC] Pingwin - model alternatywny zestawu 42130

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Pingwin - model alternatywny zestawu 42130

#1 Post autor: --pg-- »

Opis

Przeobraziłem największy motocykl LEGO, BMW Motorroad M 1000 RR, w takiego pingwina:
Obrazek
Obrazek
Oryginalny zestaw dostarcza lekko ponad dwudziestu kół zębatych i daje możliwość zbudowania czterostanowej skrzyni rozdzielczej, więc pingwin wykonuje cztery czynności sprzęgnięte z kołami w nogach:
* ruch skrzydłami przód-tył;
* kłapanie dziobem;
* ruch skrzydłami góra-dół;
* podnoszenie głowy.
W modelu przewidziałem miejsce na podpięcie silnika i włożenie pojemnika na baterię z linii Power Functions.

Każdy mechanizm zaczyna się kołami zębatymi i kończy dźwigniami poruszającymi danym elementem. Na pierwszym schemacie prezentuję część mechanizmu opartą tylko na kołach zębatych, widać na nim elegancko cztery mechanizmy wychodzące ze skrzyni rozdzielczej.
Obrazek
Drugi schemat przedstawia mechanizm uzupełniony o dźwignie, dzięki którym są wykonywane wspomniane ruchy.
Obrazek
Sześć 16-zębowych kół zębatych znajdujących się bliżej pierwszego planu na obu schematach napędza cały mechanizm, będąc oplecionym łańcuchem napędowym łączącym z jeszcze jednym kołem zębatym (niepokazanym na schematach) znajdującym się w stopach pingwina.

Na filmie testuję wersję manualną oraz z silnikiem medium i częściowo rozładowanymi bateriami, bo z sumarycznym napięciem ok. 7,5 V, co przy pewnych mechanizmach stwarza problemy z płynnym ruchem.
Z racji niesymetrycznie położonego łańcucha pingwin delikatnie skręca w prawo przy napędzaniu z silnika.

Dość wiele klocków zostało niewykorzystanych z głównego zestawu:
Obrazek
Z historii budowy

W zestawie 42130 znajduje się mnóstwo Technicowych paneli, doliczyłem się 83, w głównym modelu może tego nie widać, bo są rozmieszczone w różnych miejscach motocykla. W zestawie pojawia się również trochę łączników (connectors) kątowych o wszystkich możliwych kątach (112,5, 135 i 157,5 stopnia) występujących w pakiecie LEGO Technic. Daje to możliwość kształtowania ciekawej bryły rozsądnych rozmiarów. Z drugiej strony kolorystyka ogranicza tworzenie modelu alternatywnego - większość paneli ma kolor biały lub czarny, czego może nie widać na zdjęciach motocykla dzięki naklejkom.

Pomimo przeszło dwudziestu kół zębatych występujących w zestawie, można szybko przekonać się, że nie ma zbyt wielu kół, które zmieniają oś obrotu o kąt prosty: mamy trzy żółte knoby, po dwa czarne 12-zębowe i beżowe 20-zębowe z podwójnym skosem oraz jedno niebieskie w skrzyni rozdzielczej. W szczególności 42130 jest zestawem nieposiadającym bardzo popularnego beżowego 12-zębowego koła zębatego z pojedynczym skosem. To wymusza wybudowanie większości mechanizmu z osią obrotu wynikającą z ułożenia łańcucha napędowego.

Podczas budowy liczyłem się z faktem, że mechanizm może się nie udać, bo przygotowanie mechanizmów opartych na dźwigniach nosiło znamiona metody prób i błędów, a czasem zawierało w sobie nadmiar optymizmu. Dość szybko powstał mechanizm kłapania dziobem, jego byłem najmniej pewien, więc od niego zacząłem. Skrzydła pingwina są zaczepione na 28-zębowych obrotnicach, ale tylko na jednym otworze. Dzięki temu jest możliwy ruch przód-tył (zgodny z obrotnicą) i góra-dół (na pojedynczym zaczepie, w poprzek obrotnicy).

Z pewnych pomysłów musiałem zrezygnować ze względu na brak miejsca - najbardziej żal pomysłu ze wczesnego etapu projektowania, czyli połączenia stóp z tułowiem za pomocą nowych amortyzatorów - niestety brakłoby miejsca w środku. Wtedy pingwin uginałby się na nogach podczas klepania po głowie. Cóż.

Zakończenie

Pingwin stanowi piąty model alternatywny Technic zaprojektowany przeze mnie. Tyle ode mnie, zapraszam do komentowania.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Pingwin - model alternatywny zestawu 42130

#2 Post autor: legosamigos »

Dobrze, że nie nakleiłeś naklejek na te panele, bo wtedy pingwin straciłby cały swój urok. Funkcje pingwina naprawdę bardzo mi się podobają. Tylko trochę za gruby ten pingwin, ale żeby zmieścić skrzynię, to nie dziwię się, ze jest taki gruby ;) Twój model pod względem funkcjonalności bardziej mi się podoba niż model główny
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ