[MOC] MiG-21

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] MiG-21

#1 Post autor: Maks »

Witam w to lipcowe popołudnie. Jako, że mam już weekend to podzielę się swoją najnowszą konstrukcją.

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

MiG-21 - po polsku "ołówek", a po NATO-wsku Fishbed, czyli w wolnym tłumaczeniu "śpiący z rybkami". W kraju pochodzenia kojarzył się z bałałajką, czyli instrumentem opiewanym przez samych "Beatlesów". Mniej entuzjastyczne przezwisko brzmi "latająca trumna" (z Rumunii) ale na nim nie będziemy się skupiać :)

Nie zmienia to faktu, że samolot ma wygląd ekstremalnie nieciekawy. Walec, do którego ktoś przyczepił skrzydła, stateczniki i malutką szybkę. Gdy pooglądać go w locie, to można w tych minimalistycznej linii i czystości aerodynamicznej dopatrzeć się jakiegoś piękna, ale to trzeba bardzo mocno chcieć. Na pewno piękny nie będzie przeciętny Fishbed, którego zobaczycie w muzeum w Dęblinie, Krakowie albo jako zapomniany przez wszystkich pomnik lotniczy w mniejszym mieście powiatowym. Te maszyny są brudne, zardzewiałe i pogięte. Mimo to zdołały na tyle mnie zaciekawić, żebym zapragnął zbudować sobie taki z Lego.

Obrazek

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

Kilka suchych danych o oryginale - oblot MiGa-21 miał miejsce w 1956 r., a do jednostek zaczął wchodzi 3 lata później. Jak na swoje czasy był to bardzo nowoczesny samolot, jeden z pierwszych seryjnych osiągających prędkość 2 machów. Był bardzo mały i dzięki temu zwrotny - masa na sucho poniżej 5 ton, a startowa zależnie od wersji od niecałych 9 do nieco ponad 10 ton. Poważnie napsuł krwi amerykanom w różnych konfliktach regionalnych, bo ich znacznie większe i cięższe (jak zresztą wszystko w Ameryce) myśliwce F-4 i F-105 nie mogły wygrać z MiGiem walki manewrowej. Zanim zawróciły, ten był już w stanie je już parę razy oblecieć.

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

Jeśli chodzi o służbę w Polsce, był to bodaj najliczniej u nas eksploatowany myśliwiec. Od 1961 r. zakupiono 582 sztuki i używano ich aż do 2003 roku. Na pewno nie byliśmy jednak czerwoną latarnią jeśli chodzi o używanie tak przestarzałego samolotu. W Chinach i Indiach wciąż na stanie są spore floty licencyjnych wersji MiGa-21. "Przeżył" on niejednego swojego następcę jeśli chodzi o długowieczność. Powód jest prosty: do dzisiaj ciężko o opracowanie prostszego w produkcji i lepiej nadającego się do licznej armii poborowej samolotu. Nie mylić z prostym obsłudze, bo w kokpicie jest znacznie mniej miejsca na nogi niż w Fiacie 126 p :)

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

Obrazek
MiG-21 PF/MF () by [Maks], on Flickr

Co do modelu legowego: jest w skali 1:40 i bezpośrednim impulsem do jego zbudowania było pojawienie się tego nowego round bricka 3x3, z którego zrobiony jest nos. Podstawkę w postaci lotniska z wielkich płyt budowałem na szybko dzień przed sesją zdjęciową, więc możliwe że jeszcze jakąś ją urozmaicę i powiększę, bo będzie się pojawiać jako tło przy następnych modelach.

Tyle na dziś, jeśli komuś mało zdjęć to zapraszam na: Instagram 1, Instagram 2 i Flickr

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: [MOC] MiG-21

#2 Post autor: ImpreSariO »

Kilka razy w tygodniu mijam tego miga w drodze do pracy. Stoi na terenie koszar 3 brygady radiotechnicznej we Wrocławiu i będę musiał mu się lepiej przyjrzeć. Co nie zmienia faktu że twój jest świetny. Wykorzystanie nowego round bricka idealne i użycie technicowych paneli z przodu też bardzo mi się podoba. Mam sporą słabość do wszelkich samolotów i twój z chęcią bym postawił na półce.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#3 Post autor: Skylark90 »

Świetny jest :) Latałbym, tudzież postawił na półkę :) z detali najbardziej podoba mi się drabinka :D no i nos oczywiście - nie do pomylenia! Co do lotniska : taka propozycja - pomyśl, czy nie zrobić płyty lotniska z nowych płytek drogowych, uzupełnionych tam gdzie są w nich study np. tile'ami, można wtedy też coś tam zrobić typu malowanie pasów. Albo druga opcja - duże panele technic 5x11 w DBG i czarne lift army pomiędzy nimi. Będzie na pewno bardziej równo.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#4 Post autor: JK »

Piękny jest. Wierny oryginałowi. Także zwróciłem uwagę na technikowe panele z przodu. Lubię połączenie systemu z technikiem, ale to naprawdę trudna sztuka, bo często wychodzi z tego dysonans. Tutaj jest bardzo harmonijnie. A do samego MIGa 21 mam sentyment, jako że był to mój pierwszy model do sklejania w dzieciństwie.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] MiG-21

#5 Post autor: eric trax »

Fantastyczny model. Od razu można rozpoznać w nim oryginał. Prosta konstrukcja ale bardzo wierna
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] MiG-21

#6 Post autor: Falcrum »

Wspaniały model, bardzo zgrabnie oddana niezgrabna geometria maszyny. Podoba mi się całkowity brak luk pomiędzy elementami mimo że ewidentnie wiele z nich jest ustawiona pod kątym różnym od 90 stopni. Fantastyczna konstrukcja.
eric trax pisze: 2022-07-15, 18:02 Prosta konstrukcja ale bardzo wierna
Oj, ja bym tego nie nazywał prostą konstrukcją :P takie rzeczy potrafią byc bardziej skomplikowane niż wyglądają na pierwszy rzut oka.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#7 Post autor: Szygalew »

Ja też.. Ja też... :)
BARDZO ZGRABNIE ZBUDOWANY! Śmiało można się pomylić i uznać samolot za nie-Lego!..
Pomysł z płytą lotniska jest bardzo dobry. Dodaje to realizmu. Czy jednak "przerwy dylatacyjne" nie wyglądałyby lepiej jak by je troszkę obniżyć względem płyt betonowych?.. A w ogóle najlepiej by było jak by dodatkowo były cieńsze.. ( To luźna myśl, o rzeczy w ogóle nie rzutującej na piękno modelu ;))
Trzeba się będzie napocić, żeby Cię przeskoczyć w lipcu.. :)
Gratki!

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#8 Post autor: wielkamucha »

"Ołówek" "jak żywy"...
Bardzo ładnie zbudowany - czy ja dobrze widzę, że koło przedniego podwozia jest trzymane "za oponę"? Jest szansa zobaczyć spód maszyny?

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

Re: [MOC] MiG-21

#9 Post autor: Maks »

Dziękuję za wszystkie miłe słowa! Fajnie zajrzeć do komputera po weekendzie i przeczytać, że model się podoba.
Skylark90 pisze: 2022-07-15, 08:00 Co do lotniska : taka propozycja - pomyśl, czy nie zrobić płyty lotniska z nowych płytek drogowych, uzupełnionych tam gdzie są w nich study np. tile'ami, można wtedy też coś tam zrobić typu malowanie pasów. Albo druga opcja - duże panele technic 5x11 w DBG i czarne lift army pomiędzy nimi. Będzie na pewno bardziej równo.
Chciałem zrobić kawałek lotniska (raczej miejsce postoju niż ścisły pas startowy) inspirowany tym zdjęciem:
Obrazek

W Polsce sam takie widziałem, ale nie mogłem znaleźć odpowiednio dużego zdjęcia. Celowo chciałem, żeby było trochę nierówno.
Czy jednak "przerwy dylatacyjne" nie wyglądałyby lepiej jak by je troszkę obniżyć względem płyt betonowych?.. A w ogóle najlepiej by było jak by dodatkowo były cieńsze..
Modelik wydaje się trochę większy na zdjęciach niż jest naprawdę, to zwrócę uwagę, że te "fugi" są grubości jednego tile bokiem, więc prawie najcieńsze jak tylko mogą być. Ale płytka to tylko na szybko budowany dodatek, nie wykluczam zmian i przede wszystkim powiększenia jej w przyszłości.

Jest szansa zobaczyć spód maszyny?
Tak, jak najbardziej! Udało mi się zrobić działające podwozie, minus jest taki że tylne koła nie mają klap, ale zrobienie ich na tak małym modelu byłoby prawie niemożliwe.

Obrazek
MiG-21 Fishbed landing gear & underside details by [Maks], on Flickr

Przednie kółko jest zamocowane na nieruchomo na clipa, ale główne podwozie się "kręci" więc bez problemu można wystartować maszynę ze stołu, o ile odrobinę podniesie się nos :)

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#10 Post autor: wielkamucha »

Ha!
Od dołu też bardzo ciężko byłoby pomylić tę maszynę z czymkolwiek innym :) Będziesz robił "Sukę"?

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] MiG-21

#11 Post autor: dmac »

No piknie, Panie Maks, piknie :) . I podwozie składane na deser. A kabinka tak pokombinowana, że nawet Chińczycy nie poszliby na tak skomplikowane manewry ;) .
Ale czy ta naklejka z numerem nie zakrywa aby szpetnych dziur w Technicowym panelu?

Nie kusiło Cię, żeby - z uwagi na technikę budowy skrzydeł, którą wykorzystałeś - żeby użyć od spodu Inverted Tiles i pozbyć się choć niektórych dziur?

Sorry, ale czasem nawet nad bardzo dobrym modelem trzeba trochę pogrymasić ;).
Ogólnie jednak: brawo, brawo!!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

Re: [MOC] MiG-21

#12 Post autor: Maks »

wielkamucha pisze: 2022-07-18, 10:46 Ha!
Od dołu też bardzo ciężko byłoby pomylić tę maszynę z czymkolwiek innym :) Będziesz robił "Sukę"?
Widziałem Su-7 parę miesięcy temu pierwszy raz na żywo i rzeczywiście bardzo duże wrażenie jak na kolejny walec ze skrzydłami na mnie zrobił :) Być może kiedyś, jak będę miał za dużo jasnoszarnych klocków na zbyciu. Obecnie mam na warsztacie Su-24.
dmac pisze: 2022-07-19, 20:16 No piknie, Panie Maks, piknie :) . I podwozie składane na deser. A kabinka tak pokombinowana, że nawet Chińczycy nie poszliby na tak skomplikowane manewry ;) .
Ale czy ta naklejka z numerem nie zakrywa aby szpetnych dziur w Technicowym panelu?

Nie kusiło Cię, żeby - z uwagi na technikę budowy skrzydeł, którą wykorzystałeś - żeby użyć od spodu Inverted Tiles i pozbyć się choć niektórych dziur?

Sorry, ale czasem nawet nad bardzo dobrym modelem trzeba trochę pogrymasić ;).
Ogólnie jednak: brawo, brawo!!
Co do naklejek, nie myślałem o tym w trakcie budowy, że szpary w panelach zostaną przez nie zakryte, ale nie oburzam się na taki efekt uboczny :) Chociaż nie wyglądały jakoś tragicznie, tutaj na zdjęciu WIP je widać:

Obrazek

Co do odwróconych płytek, to po prostu o nich nie pomyślałem. Ale bardzo dobry pomysł, tylko muszę się najpierw w nie zaopatrzyć.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] MiG-21

#13 Post autor: wielkamucha »

"24" powiedziałbym, że też występuje głównie w odcieniach szarości - Su22 to już raczej zielenie, brązy i takie tam...
Jak widzę, literatura też właściwa :)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] MiG-21

#14 Post autor: Mestari »

Pozostaje tylko dodać swoje gratulacje :)

romkoo
Posty: 805
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

Re: [MOC] MiG-21

#15 Post autor: romkoo »

Bardzo ładny model. Gratki.

ODPOWIEDZ