[MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#1 Post autor: noniusz »

Witajcie,

Prezentuję kolejną odsłonę mojej zabawy z kulkami GBC nazwanej robocze Oscillating tracks:

Obrazek

GBC to fajna sprawa, w 2017 roku poczyniłem już taki projekt. Do budowy GBC powróciłem w roku 2019 i od tego czasu 90% tego modelu nie wiedzieć czemu kurzyło się na szafie...
Po tegorocznej wystawie w Pszczynie powziąłem postanowienie uporządkowania swoich "klockowych" spraw - m.in. pokończyć i opublikować zarzucone projekty.

Co do samego modelu: w przypadku GBC ciężko napisać coś konstruktywnego - ma działać i przyciągać uwagę ;)
Model napędzany jest przez PF L-motor, w zasadzie jak w każdym GBC istotne było odpowiednie zsynchronizowanie wszystkich mechanizmów.
W modelu piłeczki podawane są na wysokości ok. 4 cm i wypluwane są na wysokości ok. 20 cm.
Sam mechanizm jest relatywnie prosty, zbudowany modułowo, więc można by piąć się nim w górę i piłeczki w razie potrzeby mogły by wypadać wyżej.

Dodatkowo wrzucam kilka zdjęć, po publikacji model idzie na żyletki, ale być może szanowne grono kolegów opiekujących się makietą GBC na wystawach znajdzie tutaj odrobinę inspiracji, jeśli tak - zapraszam do kopiowania ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#2 Post autor: Mestari »

Oba genialne :) Łączyleś je może ze sobą?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Re: [MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#3 Post autor: noniusz »

Mestari pisze: 2022-09-01, 21:27Łączyleś je może ze sobą?
Pierwotnie te 2 moduły miały być częścią czegoś większego, podczas publikacji córka "cisnęła" mnie, żeby je połączyć, ale ostatecznie nie zrobiłem tego ;)
Zasadniczo bez problemu dało by się to zrobić.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: [MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#4 Post autor: Aleksander Spyra »

Bardzo podoba mi się kolorystyka, szczególnie fakt że ścieżki dla piłek są w osobnym kolorze. Doceniam też ażurową ramę - mógłbyś napchać części do środka żeby całość była sztywniejsza, ale w ten sposób widać co sie dzieje po drugiej stronie modułu.

Podsumowując - estetyczny i przejrzysty moduł z dużą ilością ruchomych elementów - czego chcieć więcej? A no, żeby dożył do wystawy! W tym roku GBC wypadło dość biednie, może dasz mu się sprawdzić na następnej wystawie? 😜

Jestem też ciekaw, czy dałoby się 'ciaśniej' zsynchronizować ruchy ramion, żeby następne było gotowe akurat kiedy wpada do niego piłka. Teraz pracują na przemian front+tył, lewo+prawo - może sekwencja front-lewo-tył-prawo dałaby ten efekt? 😁

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#5 Post autor: Naturalbornuser »

Ładnie się to rusza, na pierwszy rzut oka pomyślałem, że mechanizm musi być skomplikowany a jednak jest bardzo prosty. Połączenie ze sobą obydwóch byłoby na pewno bardzo ciekawe.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] GBC #2 - "Oscillating tracks"

#6 Post autor: Skylark90 »

Chyba bardziej podoba mi się moduł z żółtymi gear racks, ale i ten jest świetny, szczególnie że widać środek / na przestrzał.

ODPOWIEDZ