[MOC] Historia Polski, część I

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

[MOC] Historia Polski, część I

#1 Post autor: Jaskier »

Hej!

W zeszłym tygodniu rozpocząłem publikowanie moich prac z serii Historia Polski. W jej skład wchodzić będą scenki o wymiarach 12x12 przedstawiające wybrane przeze mnie wydarzenia lub postacie z historii naszego kraju.

Pierwsza część projektu, której dotyczy ten wątek na forum, obejmować będzie okres od drugiej połowy X do początków XVI wieku i zawierać będzie dziesięć scenek, które - mam nadzieję - opowiedzą interesującą historię wejścia Polski na scenę średniowiecznej polityki międzynarodowej, jej rozwój społeczny, gospodarczy i militarny, aż do osiągnięcia dominującej roli w naszej części świata. Część pierwsza projektu skończy się w czasach panowania ostatnich Jagiellonów, u progu polskiego Złotego Wieku, któremu w dużej mierze poświęcona będzie kolejna część cyklu.

Przyjęty format jest z jednej strony dość ograniczający (niektóre wydarzenia mogą być kłopotliwe do przedstawienia na tak małej powierzchni), z drugiej jednak pozwala mi na realizację całego projektu we w miarę krótkim czasie i bez ponoszenia olbrzymich kosztów, pozwala również wyszaleć się pod względem zastosowanych technik, kolorów, popróbowania rozmaitych rozwiązań w małej skali.
Nowe scenki będę sukcesywnie dorzucał do pierwszego postu.

Chrzest Polski, 966
Obrazek
Przyjęcie chrztu przez polskiego władcę oznaczało porzucenie pogańskich zwyczajów i wierzeń, silniejsze połączenie państwa z chrześcijańskimi królestwami zachodniej Europy i uchronienie go przez widmem krucjat.
Wraz z chrześcijaństwem do Polski przybyli duchowni, którzy pomogli rozwinąć kulturę, literaturę, edukację i dyplomację.


Zjazd gnieźnieński, 1000
Obrazek
Druga scena z cyklu przenosi nas do roku 1000, gdy miał miejsce zjad gnieźnieński, kiedy to cesarz Otton III odbył pielgrzymkę do grobu świętego Wojciecha - męczennika, patrona Polski oraz Czech. Cesarz został przyjęty przez Bolesława Chrobrego, syna Mieszka I.
Otton III wręczył Chrobremu kopię włóczni św. Maurycego, a w zamian otrzymał relikwię św. Wojciecha. To właśnie ten moment przedstawiłem w zbudowanej scence.
Zjazd gnieźnieński przyczynił się do umocnienia pozycji księcia Bolesława, który w 1025 roku koronował się na pierwszego króla Polski.
Najważniejszym efektem tego wydarzenia było uniezależnienie polskiego Kościoła od niemieckiego poprzez utworzenie arcybiskupstwa w Gnieznie.


Henryk Sandomierski w Ziemi Świętej, 1154
Obrazek
Trzecia scena z cyklu przenosi nas o ponad sto lat, do czasów, gdy w celu uniknięcia walki o władzę pomiędzy synami, książę Bolesław Krzywousty zarządził podział państwa między potomków. Władzę zwierzchnią nad rodem i ziemiami miał pełnić najstarszy z dynastii Piastów.
Testament wszedł w życie w 1138 roku, rozpoczynając w Polsce trwający blisko dwa stulecia okres rozbicia dzielnicowego.
Jednym z synów księcia był Henryk Sandomierski. Wyruszył na krucjatę do Ziemi Świętej, gdzie wsławił się pobożnością i męstwem podczas walk z Saracenami.
Z jednej strony jako przedostatni z braci miał nikłe szanse na objęcie tytułu seniora, a sława krzyżowca mogła podnieść jego prestiż. Z drugiej strony średniowieczna Europa była teocentryczna, a zatem można przyjąć, że w rozumieniu Henryka Sandomierskiego jak i wielu współczesnych mu rycerzy, udział w wyprawie krzyżowej był powinnością i dobrym uczynkiem.


I najazd tatarski, 1241
Obrazek
Czwarta część cyklu przenosi nas do XIII wieku, gdy podzielone i osłabione państwo polskie kilkukrotnie nękane było najazdami Tatarów, którzy po podbiciu Rusi Kijowskiej w 1240 roku stanęli u wrót Europy.
Najazdy Tatarów miały charakter łupieżczy, czym osłabiały polską ekonomię. Umniejszeniu uległo znaczenie kraju na arenie międzynarodowej, opóźnił się proces jednoczenia Polski.
Ślad po tych wydarzeniach do dzisiaj utrwalony jest w polskiej kulturze - w postaci krakowskiego Lajkonika, urwanej melodii hejnału mariackiego, zabytkach, dziełach sztuki i legendach Sandomierza.


Rządy Kazimierza Wielkiego, 1333-1370
Obrazek
Rozbicie dzielnicowe trwało do 1320 roku, gdy nastąpiła koronacja Władysława Łokietka, lecz to dopiero za rządów jego syna - Kazimierza - doszło do unifikacji i umocnienia królestwa.
W 1333 roku, gdu młody królewicz przejął władzę, Polska nie znajdowała się w najlepszej sytuacji - stronnictwa wewnętrzne i zewnętrzne nie były mu zbyt przychylne.
Mimo to, Kazimierz, przy użyciu dyplomacji lub siły oraz wprowadzeniu wewnętrzych reform był w stanie utrzymać się na tronie i wzmocnić kraj.
Dla upamiętnienia królewskich dokonań, które umożliwiły rozwój państwa na płaszczyznach społecznej, gospodarczej, militarnej i kulturowej, nadano mu przydomek "Wielki".
Do dzisiaj popularne jest przysłowie "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" symbolizujące szereg zmian, które zaszły za panowania tego króla.


Założenie Akademii Krakowskiej, 1364
Obrazek
Staraniem króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku w Krakowie założona została Akademia Krakowska, na której wykładano sztuki wyzwolone, prawo oraz medycynę.
Równie wiekowy jest zwyczaj juwenaliów - święta studentów. Na pewien okres żacy porzucali obowiązki, wybierali swojego "króla", a następnie przejmowali władzę nad miastem.
Piosenka żakowska "Breve regnum erigitur", opisująca ten zwyczaj, jest najstarszą znaną świecką pieśną z Polski.
Zwyczaj praktykowany jest do dzisiaj - świętu towarzyszą koncerty, imprezy, organizowany jest pochód juwenaliowy.
Obecna nazwa - Uniwersytet Jagielloński (UJ), nadana dla upamiętnienia wkładu dynastii Jagiellonów w jego rozwój, funkcjonuje od XIX wieku.


Statut Żup Krakowskich, 1368
Obrazek
Ze względu na własności konserwujące, sól była w przeszłości pożądanym i kosztownym towarem.
Wprowadzone przez Kazimierza Wielkiego reformy obejmujące kwestie handlu, eksportu, opodatkowania soli oraz opieki społecznej dla górników, miały wielki wpływ na państwo polskie.
Według historyków kopalnie soli w szczytowym okresie stanowiły 25% wszystkich dochodów królestwa.
Handel solą wydobywaną w Wieliczce i Bochni przyczynił się również do wzbogacenia mieszczan krakowskich oraz polskiej szlachty.
Kopalnia soli w Wieliczce nieopodal Krakowa, będąca perłą inżynierii, sztuki i architektury, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, rocznie odwiedzają ją setki tysięcy turystów.


Bitwa pod Grunwaldem, 1410
Obrazek
Bitwa, którą stoczyły sprzymierzone wojska polsko-litewskie z siłami Zakonu Krzyżackiego, należy do największych w historii średniowiecznej Europy.
Według słów kronikarza - Jana Długosza - przed bitwą Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen przysłał posłów niosących "dwa nagie miecze". Gest ten miał wyzwać dowództwo polsko-litewskie i skłonić do rozpoczęcia walki.
Król Polski Władysław Jagiełło miał na ten podarunek odpowiedzieć słowami:
- Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła.
Wojsko, śpiewając "Bogurodzicę", ruszyło do walki i po całym dniu starć siły zakonu zostały rozgromione.

Niestety, zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane przez stronę polską - nie zdobyto Malborka, Zakon Krzyżacki nie przestał istnieć


Ołtarz Wita Stwosza, 1489
Obrazek
Sztuka sakralna w średniowieczu była niezwykle prominentna, również w Polsce. Jednym z najwybitniejszych jej przykładów jest Ołtarz Wita Stwosza znajdujący się w kościele Mariackim w Krakowie.
Wykonany został w latach 1477-89 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza.
Główną sceną ołtarza jest Zaśnięcie Marii Panny, na skrzydłach przedstawione są sceny z życia Maryi i Jezusa.
Jest to największy tego typu ołtarz w Europie - ma wymiary 11 x 13 metrów, a największe figury mierzą 2.8 metra.

Scenka przedstawia ołtarz tylko symbolicznie.


Hołd pruski, 1525
Obrazek
Hołd pruski miał miejsce w Krakowie po wcześniejszym zawarciu pokoju między Polską a zakonem krzyżackim.
W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie, stając się lennem Polski, kończąc blisko trzy wieki wojen i napięć pomiędzy państwami.
Ostatnim wielkim mistrzem był Albrecht Hohenzollern, wystąpił on z zakonu i przyjął wyznanie luterańskie.
Królem Polski był wówczas Zygmunt I Stary z dynastii Jagiellonów.

Traktat krakowski był pierwszą w Europie umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapraszam do komentowania! ;)
Ostatnio zmieniony 2023-04-06, 09:11 przez Jaskier, łącznie zmieniany 5 razy.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#2 Post autor: Fuku »

Super, podoba mi się że zachowałeś dobry balans pomiędzy realizmem a symbolika. Kompozycyjnie wygląda to bardzo dobrze, szczególnie pierwsza scenka przykuwa wzrok. W drugiej najbardziej mi się podoba łuk, krzyż i żyrandol

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#3 Post autor: Kirysowaty »

Bardzo fajne scenki, dużo ciekawych technik. W drugiej scence nie leżą mi tylko dwa szczegóły: 1) o ile dobrze pamiętam, ręka św. Wojciecha była umieszczona w specjalnym relikwiarzu, a nie położona luzem na poduszeczce, 2) Otton III w roku 1000 był zaledwie dwudziestoletnim młodzieńcem, dlatego nie bardzo pasuje mi główka figurki, która wydaje się pasować raczej do jakiegoś tatuśka w średnim wieku.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#4 Post autor: wielkamucha »

Bardzo przyjemne dla oka scenki, podoba mi się faktura muru i użycie tarcz na zdobienia (jak i sam ich układ). Czy krzyż we wnęce (Zjazd) to jakiś szary o-ring z "nanizanymi" na nim tilami 1x1 z clipem?
Akurat 20-latek w średniowieczu to był już "dosyć dorosły" dorosły :) (za wiek "sprawny" uważano wówczas 12-13 lat - dziś to 18), więc taka buźka moim zdaniem pasuje, zwłaszcza, że przy zaroście niejeden wygląda starzej. Miałem kiedyś kolegę, który będąc w liceum, nosił taką brodę i "pióra", że wyglądał na 30-parolatka (nie bez przyczyny nazywano go czasem "Chrystus ukrzyżowany" :)
Co do ręki, to tak, takie rzeczy to tylko w relikwiarzu. Wszystko ze złota, często wręcz całkowicie zamknięte, że nie wiadomo, czy w środku coś nawet jest (poza powietrzem). Więc może jakiś złoty 11090 w Trans Clear 3065? (choć nie próbowałem, czy się zmieści)

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#5 Post autor: Jaskier »

@Fuku Dzięki!
Pierwsza scenka ogólnie przyjęła się zdecydowanie lepiej, chociaż wzbudziła też niemało kontrowersji niezwiązanych z samą konstrukcją, a wydarzeniem i sposobem jego prezentacji. :D

@Kirysowaty @wielkamucha
Mnie tam nie było, więc nie pamiętam, natomiast z początku rozważałem jakiś relikwiarz zrobiony na bazie np. małego okienka, ale odrzuciłem ten pomysł, bo byłoby to nieczytelne, a tak to od razu widać, że to ręka LEGOwego kościotrupa i z kontekstu powinno być w miarę jasne, o co chodzi.
Co do wieku cesarza, to przyznam się, że tego nie sprawdziłem wcześniej, ale przez brak brody i wąsów chyba może uchodzić za młodszego od Chrobrego?
Mały krzyżyk zrobiony jest z round tile 1x1 i wpiętych w niego tile with clip. ;)

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#6 Post autor: Kirysowaty »

Relikwiarz ręki św. Wojciecha:
Obrazek

Otton III:
Obrazek
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
T-trix666
Posty: 35
Rejestracja: 2022-08-30, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#7 Post autor: T-trix666 »

Świetny pomysł na serię scenek!
Mam nadzieję że kolejne będą jeszcze lepsze.
Podoba mi się jak w małej przestrzeni w pierwszej scence objąłeś w zasadzie całe pomieszczenie, dokładnie widać o co chodzi, jednak nie jestem pewien co do zastosowania nougatowych kafelków w dachu, rozumiem zamysł, chciałeś, żeby belki poprzeczne odcinały się od pozostałych, ale uważam, że klocki naokoło samych kafelków powinny mieć tę samą barwę, ponieważ teraz wyglądają tam nieodpowiednio. W pierwszej scence podobają mi się bardzo schody obrócone o 45 stopni.
Jeśli chodzi o drugą scenkę to chyba najbardziej podobają mi się filary i to, że wykorzystałeś tam te pięciokątne kafelki. Natomiast nie pasuje mi tam podłoga, wygląda jakby była próbna, fajnie by było gdybyś umieścił tam jakąś mozaikę, albo jakiś bardziej poniszczony wzór.
Pomimo rzeczy, na które zwróciłem uwagę uważam obie budowle za bardzo szczegółowe i udane.

Awatar użytkownika
darksavant
Posty: 10
Rejestracja: 2023-02-04, 00:30

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#8 Post autor: darksavant »

Świetne prace. Jako miłośnik średniowiecza jestem nimi zachwycony. Zarówno pomysł na serię jak i wykonanie zasługują na pochwałę.
Brak relikwiarza, choć niezbyt rzeczywisty, sprawia, że "goła" kość w połączeniu z włócznią św. Maurycego w rękach Bolesława od razu wskazuje na przedstawiane wydarzenie.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#9 Post autor: Kirysowaty »

darksavant pisze: 2023-02-18, 18:13 Brak relikwiarza, choć niezbyt rzeczywisty, sprawia, że "goła" kość w połączeniu z włócznią św. Maurycego w rękach Bolesława od razu wskazuje na przedstawiane wydarzenie.
Włócznia to jest w rękach Ottona. Kość trzyma Chrobry.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#10 Post autor: Deckard Cain »

Bardzo fajnie odwzorowane jedne z najważniejszych wydarzeń wczesnego państwa piastów.
Trzymają świetny poziom jak i klimat. Super!!!
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
darksavant
Posty: 10
Rejestracja: 2023-02-04, 00:30

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#11 Post autor: darksavant »

Kirysowaty pisze: 2023-02-19, 02:00
darksavant pisze: 2023-02-18, 18:13 Brak relikwiarza, choć niezbyt rzeczywisty, sprawia, że "goła" kość w połączeniu z włócznią św. Maurycego w rękach Bolesława od razu wskazuje na przedstawiane wydarzenie.
Włócznia to jest w rękach Ottona. Kość trzyma Chrobry.
Oczywiście. Moje niedopatrzenie :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#12 Post autor: Szygalew »

Bardzo przyjemne i estetyczne! Figurki świetnie dobrane.
Mi się najbardziej podobają zamurowane wnęki drzwiowe w pierwszej scence :).

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#13 Post autor: Jaskier »

Dzięki za komentarze, cieszę się, że prace się podobają. ;)
Wrzuciłem zdjęcie trzeciej scenki, kolejna już w ten piątek! :D

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#14 Post autor: Jaskier »

Czwarta i piąta scena wrzucone do pierwszego posta. ;)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Historia Polski, część I

#15 Post autor: wielkamucha »

Ooo, nr 3 nie znałem? Ignorant ze mnie...
Tunika joannity to kalkomania, naklejka?

Najbardziej podoba mi się 3 i 5.

ODPOWIEDZ