[MOC] Hydroplan

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jaskier
Posty: 300
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

[MOC] Hydroplan

#1 Post autor: Jaskier »

Obrazek

Od zawsze podobała mi się idea hydroplanu jako pojazdu-bazy dla grupy poszukiwaczy przygód. Myślę, że duży wpływ na to może mieć stary serial animowany o Action Manie, którego ekipa podróżowała po świecie właśnie takim pojazdem.

Projekt rozpocząłem zaraz po wybuchu chińskiej plagi jako cyfrowy model zbudowany w stud.io. Fizyczny prototyp wykazał wady konstrukcyjne, poległ w starciu z grawitacją i wylądował na ponad dwa lata w szufladzie.
Konkurs organizowany na Eurobricks z okazji dwudziestej piątej rocznicy serii Adventurers był dla mnie motywacją do odkurzenia tego modelu i skończenia go.

Kolorystyka zaczęrpnięta z serii Pharaoh's Quest.
Zdecydowałem się na dark red również dlatego, że ładnie kontrastuje z większością kolorów, które mogą być wykorzystane do budowy podłoża (planuję więcej pojazdów a także świątynie lub grobowce z różnych części świata).

Obrazek Obrazek

Model miał być w założeniu zestawowy - stąd zdejmowany dach, kokpit wyposażony w nieco detali, w którym można posadzić dwóch pilotów, otwierane drzwi i klapa z tyłu. Gdyby istniały slope'y 3x6 z wcięciem wewnątrz w kolorze dark red, to na tyle samolotu można by umieścić również fotele dla pasażerów i funkcjonalny luk bagażowy. Obecnie zagospodarowanie przestrzeni tam jest tylko symboliczne. Całość jest przy tym na tyle stabilna, że można samolot podnieść jedną ręką, zrobić delikatne wziuuu i nic nie odpada.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Hydroplan

#2 Post autor: dmac »

Jako model - jak napisałeś - zestawowy oraz część większej całości (oby powstała!) - podoba mi się. Nie wiem, czy przeszedłby rygorystyczne testy (na ostatnim zdjęciu jakby bok kabiny mu odpada ;) ), ale zdecydowanie nadawałby się na zestaw w duchu Adventurers czy Indiany Jonesa, choć pewnie dziś dodaliby mu w LEGO te strzelające badziewia na końcach skrzydeł oraz tonę naklejek (choć te akurat mogłyby go jeszcze uatrakcyjnić). Zastanawiam się tylko, jak się kończy kadłub, bo nie pokazałeś :) . Aha, byłbym zapomniał: ciemnoczerwony z ciemnoszarym bardzo mi się podoba, dobry wybór.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Hydroplan

#3 Post autor: Falcrum »

Bardzo ładny model, mimo że znacznie bardziej podobają mi się Twoje dioramy.

Ciekawy styl budowy, bardzo oszczędny, ale widać że twórca wiedział co robił. Jedyne co drażni to las studów na dachu. No i tutaj już skaza zawodowa, ale taki samolot za dobrze by nie latał ze względu na ostro ucięty ogon który wytwarzałby potężne wiry za samolotem (turbulent flow) który by potężnie spowalniał maszynę, ale oczywiście nie jest to zarzut do samej pracy.

Przyznam że gdybym ja tą maszynę budował zrobiłbym praktycznie wszystko inaczej, i pewnie dłubałbym i dłubałbym przy tych klockach i pewnie po pół roku przerywanej pracy bym miał skończony model, zapewne mniej "ostudzony" i z kilkoma dodatkowymi detalami - potrzebuję prac takich jak ta żeby sobie przypomnieć, że budowanie z klocków powinno być przyjemmnością i że można zbudować model bez niewiadomo jakich SNOTów czy innych cudów a który również ładnie się prezentuje. To powiedzawszy gratuluję naprawdę udanej pracy i dziękuję że tak regularnie publikujesz tu swoje konstrukcje, szczególnie ostatnimi czasy forum potrzebuje zasilenia nowymi MOCami (i wpisami).
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Hydroplan

#4 Post autor: legosamigos »

Wg mnie skrzydła powinny być ciut dłuższe i bardziej zaokrąglone na końcach. W tej chwili wyglądają, jakby końcówki były odrąbane :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jaskier
Posty: 300
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

Re: [MOC] Hydroplan

#5 Post autor: Jaskier »

legosamigos pisze: 2023-09-11, 19:20 Wg mnie skrzydła powinny być ciut dłuższe i bardziej zaokrąglone na końcach. W tej chwili wyglądają, jakby końcówki były odrąbane :)
Gdy zacząłem projektować ten model, to nie było odpowiednich elementów, którymi można by płynnie zaokrąglić końcówki skrzydeł. Wydaje mi się, że wciąż takie nie istnieją. Może nowe curved slope'y 2x3 dałoby się wykorzystać, ale nie jestem pewien, czy powstały już w dark red.
Pewnie dałoby się całość przebudować i zrobić lepiej inną techniką, ale byłem już na takim etapie, że nie chciało mi się tego robić i dodatkowo inwestować w kolejne zamówienie z BLa.

ODPOWIEDZ