[MOC] Turbina wiatrowa

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Turbina wiatrowa

#1 Post autor: Krall »

Cześć!

Zwykle nie zapuszczam się w te rejony forum, jednak jako że moje prace składają się w coraz większym stopniu z klasycznych klocków systemowych, podejrzewam że ten moment w którym wrzucę pracę opartą głównie na nich był nieunikniony. Tak więc prezentuję wam, dość prosty model który jakiś czas temu zbudowałem :D
Obrazek

MOC powstał z myślą o budowie makiety, jako obiekt który mogłyby "budować" moje konstrukcje ze stajni technic. Oczywiście budowa makiety z prawdziwego zdarzenia, która pomieściła by modele technic to przedsięwzięcie na które póki co jeszcze brakuje mi klocków i doświadczenia. Ale ten model to już jakiś zalążek :)

ObrazekObrazek

Maszt zbudowałem na podstawie tych elementów, na których zamocowałem trzy identyczne boki z klocków systemowych, całość zabezpieczyłem od góry i od dołu tymi elementami, dzięki czemu konstrukcja nie rozchodzi się jeśli spróbujemy maszt "złamać". Podstawa też jest zbudowana na bazie trójkąta/gwiazdy trójramiennej, co pozwoliło by punkty mocowania z nią masztu były maksymalnie odsunięte od środka dla zwiększenia stabilności.

W założeniu wiatrak miał być odwzorowaniem małych elektrowni wiatrowych o niskiej mocy, tak by stawianie go przez ciężarówkę z HDS nie było wymysłem oderwanym od rzeczywistości.
W praktyce turbina wyszła w całkowitym oderwaniu od jakichkolwiek proporcji turbin niskiej mocy (wiatrak jest za duży, generator również, cały maszt jest też zbyt szeroki, jeśli za odniesienie weźmiemy wysokość konstrukcji), model jest też wyższy od HDS'a jakim dysponuje model który miał ją "stawiać", tak więc wyszło średnio. Mimo wszystko konstrukcja w mojej ocenie wygląda estetycznie, dlatego zdecydowałem się go zachować, przynajmniej póki nie wpadnę na pomysł na lepszą konstrukcję.

Przy okazji zdjęć w plenerze okazało się też że wiatrak całkiem przyzwoicie spełnia zadanie do którego w teorii powinien służyć, tj. kręci się na wietrze :D
Filmik zobaczycie klikając w zdjęcie poniżej.
Obrazek

A tu kilka dodatkowych zdjęć:
ObrazekObrazek

To by było na tyle
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2023-10-31, 22:35 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Turbina wiatrowa

#2 Post autor: SaperPL »

Interesujący temat - rzeczywiście fajnie by było zacząć robić coś co te wszystkie maszyny budowlane rzeczywiście składają. Ale strasznie dziwna ta elektrownia, trochę jakby żywcem wyjęta z jakiegoś futurystycznego anime. I ten sposób stawiania HDSem trochę dziwny.

Nie natrafiłeś przypadkiem przy szukani referencji na to nagranie od nas ? Spodziewałbym się że powinno się dać taki ładnie zagięty mały maszt zrobić, bo gdzieś widziałem tego typu elementy do zagięcia walców 2x2. Może wtedy skala by bardziej pasowała do HDSa.

EDIT: Dopisz tag [MOC] żeby wylądowało na głównej.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Turbina wiatrowa

#3 Post autor: Krall »

SaperPL pisze: 2023-10-31, 21:42 Ale strasznie dziwna ta elektrownia, trochę jakby żywcem wyjęta z jakiegoś futurystycznego anime. I ten sposób stawiania HDSem trochę dziwny.
Tak, no jest to kwestia podejrzewam rozjechanych proporcji, trójkątnego masztu i przedobrzenia z detalami, prawdziwe turbiny są dużo bardziej monotonne jeśli chodzi o wygląd.
SaperPL pisze: 2023-10-31, 21:42 Nie natrafiłeś przypadkiem przy szukani referencji na to nagranie od nas ? Spodziewałbym się że powinno się dać taki ładnie zagięty mały maszt zrobić, bo gdzieś widziałem tego typu elementy do zagięcia walców 2x2. Może wtedy skala by bardziej pasowała do HDSa.

Na to akurat nie, ale obejrzałem całkiem sporo podobnych
sposób stawiania masztu który chciałem uzyskać miał być czymś pomiędzy tym a tym
Oczywiście mój dźwig jest za mały i rozważam budowę jakiegoś potężniejszego żurawia do stawiania masztu. Wtedy też będę rewidował założenia związane z turbiną wiatrową.
HDS zaś może posłuży pomocą przy składaniu samego wirnika :D
~Tej nocy, idziemy budować!

ODPOWIEDZ