[MOC] Extreme Off-roader

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Extreme Off-roader

#1 Post autor: Bricksley »

Witam!

Oto nowy MOC, inne zastosowanie kół z Jumping Gianta.

Extreme Off-roader Obrazek

Żeby nie podawać tylko zwykłych informacji o MOCu, to napiszę kilka zdań jak przebiegała budowa od pomysłu do przyczepienia ostatniego klocka. Sam pomysł na budowę pojazdu terenowego wziął się niedługo po budowie mojej ostatniej maszyny Technic, czyli Reach Stacker. Na początku myślałem nad budową niewielkiego pojazdu na kołach z 8437 (8459), a do tego chciałem jeszcze kupić zestaw 8445 (który miał wiele przydatnych części).Niestety to się nie udało, ale trafiłem tanio Jumping Gianta więc pojazd posiadał już duże koła. Pierwsze próby z zawieszeniem rozpoczęły się na wakacjach, ale bez skutku (brak kilku podstawowych części to uniemożliwiał. Z tego co pamiętam to zanim na święta kupiłem 8445 (rodzice zapłacili) było kilka prób, jedne więcej drugie mniej udane. Po świętach zacząłem na nowo budować, ale bez większego skutku, dlatego na feriach (gdzieś w lutym) kupiłem elementy od przedniego zawieszenia 8858 (8465, 8435) oraz duże amortyzatory. Niedługo potem miałem gotowe przednie zawieszenie, ramę i trwały prace nad tylnym zawieszeniem. Zawieszenie było przebudowywane kilka razy aż doszedłem do prawie idealnego stanu. Następnie odbywała się przebudowa ramy, tworzenie wnętrza auta, drzwi (też było wiele prób) i reszty karoserii. Na początku miał to być pojazd typu buggy, ale w miarę budowy przeistoczył się w wielką terenówkę.

Model

Tak jak pisałem wcześniej z projektu średniego buggy wyszedł duży samochód do jazdy po bezdrożach. Budując go chciałem aby posiadał też coś więcej niż podstawowe funkcje auta terenowego, a że lubię aby wszystko było idealnie, to naprawdę wiele czasu poświęciłem na jego wygląd (nawet nie wiem czy czasem nie więcej niż na, że tak się wyrażę mechanikę).

- Przednie zawieszenie na wahaczach poprzecznych, niezależne na każde koło, oś skrętna bez napędu. Na razie wykorzystałem takie zawieszenia jak w zestawie 8858 (Rebel Wrecker). Następnym razem będzie to coś mojego. Prześwit to ok. 3,2 cm.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
- Tylne zawieszenie. Na początku miało być niezależne na każde koło na wahaczach wzdłużnych, a napęd miał być przenoszony przez zębatki na każde koło oddzielnie. Niestety koła z 8651 do lekkich nie należą i wyginały mi osie, dlatego aby nie zrobić krzywdy klockom zbudować coś w rodzaju jednego wzdłużnego wahacza gdzie napęd także jest przekazywany przez zębatki, ale po jednej stronie, a na końcu znajduje się dyferencjał. Po wielu przebudowach doszedłem do prawie idealnego działania, prawie bo zawieszenie jest trochę twarde, ale to przez amortyzatory. Prześwit to 2,5 – 3 cm.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
- Układ skrętny z zastosowaniem tego elementu daje niestety dość mały kąt skrętu, można powiedzieć, że symboliczny. Skręcać można tradycyjnie za pomocą pokrętła na dachu lub kierownicy. Sama kierownica to koło pasowe z wąską oponą czyli rozwiązanie spotykane w MT.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
- Napęd, a raczej jego brak. Nie posiadam jeszcze silników dlatego wsadziłem atrapę silnika V8 z ruchomymi tłokami, gdzie z wału ruch osi przez gumkę (która imituje pasek klinowy) jest przekazywany do śmigła które ma imitować coś w rodzaju chłodnicy. Jako, że lubię aby modele Technic też się ładnie prezentowały postanowiłem zadbać o estetykę silnika tj. rury wydechowe (pomysł z zębatkami wzięty z jednej ciężarówki Lomero), coś w rodzaja doładowania/filtru powietrza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
- Budowa kabiny zajęła mi dość sporo czasu. Fotele są wykonane na podstawie tych z 8435, ale dostosowane wyglądem i budową do moich wymagań, dodatkowo znalazłem świetne zastosowanie dla niebieskiego Technic Axle Pin. Drzwi to nic innego jak wielkie panele odpowiednio przymocowane tak aby mogły się otwierać do góry (nie znam właściwej nazwy, ale często się mówi, że są (takie drzwi) w stylu Lamborghini). Mimo iż w budowie wyglądają na proste, to ich zbudowanie zajęło mi trochę czasu, tak samo jak dach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
- Karoseria. Jak pewnie zauważyliście prezentowane dotąd konstrukcje były w 2 kolorach żółtym i niebieski i tak jest i tym razem. Karoseria jest żółta, a wnętrze i różne dodatki niebieskie. Głównym moim celem przy tworzeniu designu było połączenie starych/tradycyjnych elementów z nowymi czyli panelami, giętkimi axlami czy liftarmami. I jak już tak zadbałem o wygląd, to nie mogłem nie umieści rożnych detali, czyli światła, klocki z 8445 wraz z naklejkami imitujące tarcze hamulcowe czy szczegółowy silnik. Pewnie zauważyliście, że nie ma lusterek, no cóż tak wyszło (raczej brak miejsca lub specjalnych elementów do zamocowania).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z ciekawostek mogę powiedzieć, że w całym MOCu nie został użyty ani jeden kardan, a i przybudowie 2 części poszły na straty.

Cała galeria tutaj: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=267031
Tutaj dodatkowe zdjęcia w terenie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=271733

No to tyle, czekam na komentarze :)
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:30 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#2 Post autor: Kubrick »

Karol pisze:Pewnie zauważyliście, że nie ma lusterek, no cóż tak wyszło (raczej brak miejsca lub specjalnych elementów do zamocowania).
Przyznaj sie, ze tak extremalnie sie woziles, ze na jakims drzewie urwales lusterka ;)
Stylistycznie super, chyba wlasnie mi sie odechcialo pozbywac tych wsiowych paneli i uzyje ich kiedys do czegos :)

A jak z napedem? moze wsadzisz mu jakis silnik, zeby to jeszcze oprocz wygladania tez jezdzilo?
Zdjecia w terenie robia wrazenie. Ten wozek ma charakter przawdziwego buggy. Ja tez tekigo chce :D
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Wszystko ładnie, ale mam pytanie odnośnie zdjęć - nie mogłyby być mniejsze? 1600x1200 to trochę dużo - ja Ci to mówię, a mam aktualnie podłączone do kompa 2 monitory LCD 19".
Drzwi to nic innego jak wielkie panele odpowiednio przymocowane tak aby mogły się otwierać do góry (nie znam właściwej nazwy, ale często się mówi, że są (takie drzwi) w stylu Lamborghini)
Chodzi zapewne o wing doors, zwane też skrzydłami mewy :)
Ostatnio zmieniony 2007-08-16, 18:03 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Kubrick pisze:A jak z napedem? moze wsadzisz mu jakis silnik, zeby to jeszcze oprocz wygladania tez jezdzilo?
Jeszcze nie mam silników, ale jako najbliższe zakupy Lego planuję.
Kubrick pisze:Ten wozek ma charakter przawdziwego buggy. Ja tez tekigo chce
Będziesz w Kielcach, jeśli tak to zobaczysz go na żywo.
Sariel pisze:ale mam pytanie odnośnie zdjęć - nie mogłyby być mniejsze?
Ok, następnym razem trochę zmniejsze.

Dzięki za komentarze, ale dlaczego nikt inny się nie wypowiada? Zapraszam :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#5 Post autor: Żbik »

Karol pisze:ale dlaczego nikt inny się nie wypowiada? Zapraszam
"...nie bój, nie bój! Wyłączą Ci!" ;)

Mimo iż samochody nie leżą w polu zainteresowań moich dorzucę 3 gorsze. Model prezentuje się bardzo ładnie, no i jest w jedynie słusznej kolorystyce żółto-czarnej :) Zmieniając kolejność liter w podtytule Twoim można określić go nie jako "wielki powrót" a "wielki potwór" ;)

Czy jest to odwzorowanie czegoś realnego czy autorska konstrukcja?

Tylne zawieszenie wygląda ciekawie ale chyba jest delikatne, co?

Przyłączam się do apelu o zmotoryzowanie modelu, jak i o wstawianie mniejszych zdjęć - szkoda prądu :)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

Hmmm. Dość ładne to to, zadbane, ale technicznie to najwyżej klasa średnia. Zwłaszcza zawieszenie. Tylne to już zupełnie. Ustawienie kąta wahacza i amorów wydaje się bezsensowne. Zmień jeśli tylko możesz.
Podłączenie do modelu elektryki dałoby opłakane efekty.

Ale ogólnie to niezła robota, jestem na tak :ok:

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Karol, skoro smyk nie złoił Cię do szczętu znaczy że model jest niezły ;)
O mechanice się nie wypowiem dopóki nie zobaczę jej w akcji z silnikiem elektrycznym, natomiast podoba mi się wygląd. Bardzo przemyślane użycie prostych elementów, np. paneli. Na pewno wiele osób chciałoby żeby ich MOCe tak wyglądały :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Czy jest to odwzorowanie czegoś realnego czy autorska konstrukcja?
Własna konstrukcja, zresztą jak przedgląda sie różne samochody terenowe (ale nie seryjne) czy buggy to wiele z nich jest składanych z innych lu też właściciele dorabiają własne części. Więc pewna swoboda istnieje przy tego typu konstrukcjach.
Żbik pisze:Tylne zawieszenie wygląda ciekawie ale chyba jest delikatne, co?
Delikatne, raczej nie, super wytrzymałe to na pewno nie jest.
smyk pisze: Ustawienie kąta wahacza i amorów wydaje się bezsensowne. Zmień jeśli tylko możesz. Podłączenie do modelu elektryki dałoby opłakane efekty.
Może rzeczywiscie tylne zawieszenie jest trochę dziwne, ale po za zbyt twardym zawieszeniem i lekkim wyginaniem pół osi sprawuje się dobrze. Zresztą auto nie było robione pod zamontowanie elektryki.

Co do silników, to już pisałem, że w ogóle nie mam :( Mam nadzieję, że na jesień uda mi się kupić.

Dzieki za komentarze, cieszę się, że podoba Wam się.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ