Resory piórowe - mój patent

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

Resory piórowe - mój patent

#1 Post autor: TruckeR »

Cześć,
Może niektórzy wiedzą, że planuję budowę nowej trialówki, którą chciałbym zbudować według modeliku z Kibri, przedstawiającego Mercedesa Rundhaubera. Mimo, że pojazd jest w dośc małej skali (1:87), to ma on masę funkcji - między innymi działające resory piórowe. I nad nimi właśnie myślałem przez ostatni tydzień, aż w końcu wymyśliłem :) Konstrukcja ta ma szerokość 12 kropek szerokosci, jest to właściwie model zawieszenia, które chciałbym przetestowac w skali 1:13 w Truck Trialu, jednak i tutaj jest w pełni funkcjonalne. Wykonałem tez model wału napędowego, całość działa dość sprawnie i gładko.
Prezentuje się to mniej wiecej tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Link to galerii będzie tutaj.
Mam nadzieję, ze takie coś się przyda.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

PiotrKG16

#2 Post autor: PiotrKG16 »

Nieźle wykombinowane ale chyba niezbyt dobrze to działa i funkcjonuje co?:) ale patent fajny.

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#3 Post autor: mienso123 »

Czy zawieszenie na tych resorach nie będzie zbyt miękkie ?

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#4 Post autor: TruckeR »

PiotrKG16 pisze:Nieźle wykombinowane ale chyba niezbyt dobrze to działa i funkcjonuje co?:) ale patent fajny.
Działa całkiem nieźle, domyślam się, ze w pojazdach napędzanych silniczkiem będzie działać jeszcze lepiej.
mienso123 pisze:zawieszenie na tych resorach nie będzie zbyt miękkie ?
Są to normalne kolebki, tylko połączone i nieco zamortyzowane flexem, więc jest miękkie. Pojazd zapewne trzeba będzie ustabilizować odpowiednią twardością przedniego zawieszenia.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#5 Post autor: Bobofrutx »

TruckeR napisał/a:
Resory piórowe - mój patent
popatrz na moja wcześniejszą prace Berliet 6x6, twoje zawieszenie jest bardzo zbliżone do mojego :) tak mi się zdaje.

btw kocham te koła ;P :D
Ostatnio zmieniony 2007-12-07, 20:43 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Całkiem możliwe, ze jest podobne - jednak nie mogłem specjalnie się domyślić co to za czarna częśc jest 'atrapę resora piórowego', więc nie skopiowałem Twojego rozwiązania, jesli już to tylko w fazie pomysłu ;) Poza tym to podwozie jest tylko wersją, dzięki której sprawdzam jak te resorki się sprawują, chciałbym zamontować je do mojego Macka, ot, tak dla sprawdzenia wielkosci i wytrzymałości..

PS. Tak, tez lubię te koła ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#7 Post autor: smyk »

Pamiętacie ten temat?
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=1714&highlight=resor+pi%F3rowy

Grand

#8 Post autor: Grand »

To co zaprezentowałeś to nie jest zawiesznie piórowe. Gdybyś ściągnał te dwie ośki, obrócił "pióra" i na środku wstawił jedną oś - to by było zawieszenie piórowe. Obawiam się że po założeniu większych, cięższych kół nie będzie działało. Jeżeli już szukasz rozwiązań do swojej trialówki, spójrz na Berliet'a GBC 8 KT 6x6. Posiada on tak proste w wykonaniu z LEGO zawieszenie jak żadko, która ciężarówka.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

smyk pisze:Pamiętacie ten temat?
Pamiętam, w mojej pierwszej nie do konca udanej trialówce miałem zawieszenie zbudowane mniej więcej na tym.
Grand pisze:To co zaprezentowałeś to nie jest zawiesznie piórowe. Gdybyś ściągnał te dwie ośki, obrócił "pióra" i na środku wstawił jedną oś - to by było zawieszenie piórowe.
Wydawało mi się, ze zawieszenie piórowe to po prostu takie, w którym zastosowano resory piórowe - u mnie ich rolę pełnią flexy i zasada działania jest taka sama.. a przynajmniej tak mi się zdaje :P Poza tym nazwa tematu to 'resory piórowe' a nie 'zawieszenie piórowe', zawsze to jakaś róznica :P
Grand pisze:Obawiam się że po założeniu większych, cięższych kół nie będzie działało.
Zobaczymy, jeszcze tego nie przetestowałem.
Grand pisze:Jeżeli już szukasz rozwiązań do swojej trialówki, spójrz na Berliet'a GBC 8 KT 6x6. Posiada on tak proste w wykonaniu z LEGO zawieszenie jak żadko, która ciężarówka.
Jeśli mozesz, to daj jakieś zdjęcia.. Mimo tego (jak na razie) nie planuję budowy tego samochodu ;)

Dzięki za komentarze :) Moze jutro uda mi się przetestować te resorki z kołami 24x43 i silnikiem RC.
Ostatnio zmieniony 2007-12-07, 21:32 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Grand

#10 Post autor: Grand »

TruckeR pisze: Jeśli mozesz, to daj jakieś zdjęcia.. Mimo tego (jak na razie) nie planuję budowy tego samochodu ;)
Obrazek

Ten opisany przeze mnie Berliet ma 3 rodzaj zawieszenia z podanego ryzunku. :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#11 Post autor: TruckeR »

Aha, czyli zawieszanie typu Kubrickowego :P Z tego co widziałem na zdjęciach (niestety nie podwozia, tylko z zewnątrz samochodu) to domyślałem się zastosowania takiego rozwiązania. Byłoby ok, nawet zastosowałbym je, gdyby nie to, ze wymusza zastosowanie dyferencjału, czego wolałbym uniknąć. Tak samo wzrasta liczba zębatek, ma co trzaskać i się zmażyć (i znów Kubrickowy Scammel), czyli coś, za czym specjalnie nie przepadam. W moim Zile w ukłądzie napędowym liczba zebatek była ograniczona do minimum i byłem całkiem zadowolony z jego osiągów pod tym kątem.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Grand

#12 Post autor: Grand »

Tutaj masz ciężarówkę:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... et_GBC.jpg

Co do zębatek to może użyć knoobów? :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

Oj, wiem jaka to jest cięzarówka ;) Knobów chętnie bym użył, ale mam tylko 4 takie, to moze być trochę za mało..
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

czekoladowyboss

#14 Post autor: czekoladowyboss »

Trucker pisze:Wydawało mi się, ze zawieszenie piórowe to po prostu takie, w którym zastosowano resory piórowe
Trucker ma rację, jest to jak najbardziej zawieszenie na resorach piórowych. Z tym, że kiedy jedna oś jest tak zawieszona mamy do czynienia z resorami półeliptycznymi lub parabolicznymi, a gdy dwie, w tandemie, są to resory trapezowe. Brakuje jedynie drążków prowadzących osie, ale to tylko LEGO ;)
Ostatnio zmieniony 2007-12-07, 22:22 przez czekoladowyboss, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ