852001 Castle Chess Set

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

852001 Castle Chess Set

#1 Post autor: nori »

Obrazek

Castle Chess Set (852001) - seria Castle

Zestaw nie należący do regularnej serii, będący wizualizacją Królewskiej Gry w świecie Lego Castle - doskonałe źródło figurek z tejże serii.

Rok produkcji: 2007
Ilość elementów: 285
Ilość figurek: 24 (!)
Wymiary pudełka: 32,5 x 32 x 6,5 cm
Cena: 39.99 $ (LEGO Shop)


1) Pudełko

Obrazek

Obrazek

Robi wrażenie. Gruba tektura (a raczej sklejka tekturowa obklejona już cienkim papierem z nadrukami) - twarda i wytrzymała. Przez to samo pudełko jest dość ciężkie.
Przód, utrzymany w charakterystycznej dla serii zielonej kolorystyce, zdobi ogromny i niestety dość pstrokaty napis "Chess", wraz z wizualizacją pojedynku dobrego Króla i złego Czarodzieja. Tył pudełka to zdjęcie ustawionych figurek na planszy. Samo pudło zamykane jest na dwa zatrzaski, dodatkowo zostało wyposażone w rączkę - dzięki czemu zestaw można przenosić jak walizkę.

Obrazek

Po zwolnieniu zatrzasków i otwarciu pudła ukazuje nam się plansza, oraz figurki umieszczone w plastikowej wytłoczce.

Obrazek

Obrazek



2) Instrukcja

Nie ma, bo i po co ? Chociaż Lego mogło zadbać o małą książeczkę wyjaśniającą podstawy gry, wszakże trudno by dziecko je znało. Z drugiej strony jest powód do wykazania się tatusiom.



3) Model

W sumie nie model, a plansza i 32 figury z czego aż 24 to minifigi !


Plansza to zestaw małych płytek 4x4 w dwu kolorach: czarnym i białym przyklejonych na stałe na zielonej płycie bazowej. Do płytki od spodu przymocowane są rzepy - dzięki temu plansza nie wyleci z wytłoczki w pudełku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Figury

Mamy dwie stające naprzeciw siebie nacje - znane oczywiście z regularnej serii: rycerzy i szkieletory prowadzone przez Czarnoksiężnika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czarnoksiężnik piastuje rolę czarnego króla, za królową ma figurkę władczyni szkieletorów, z trupią główką, ubraną w zbroję oraz spódnicę. Należy nadmienić że figurka ta nie występowała w żadnym dotychczas wydanym zestawie. Figurki pełniące rolę laufrów to też nowość - noszą kaptury znane ze świata Star Wars, dodatkowo w dłoniach dzierżą kosy.
Cała czwórka dodatkowo została wyposażona w materiałowe płaszcze, Czarnoksiężnik w wersji deluxe - czyli z kołnierzem.
Konie oraz wieże to już mini budowle składające się z pojedynczych klocków.

Obrazek

Piony to klasyczne czarne szkieletory wyposażone w broń i okrągłe tarcze.

Obrazek

Po stronie białej (a raczej niebieskiej ;-) ) stoi oczywiście Król ze złotym mieczem wraz z królową - znaną już z zestawu 7093: wieży w kształcie czaszki. Tak samo zresztą jak w tamtym zestawie, królowa posiada dwa rodzaje twarzy - wydrukowane na jednej główce po przeciwnych stronach. Premierowymi figurkami są też laufry, analogicznie do ciemnej strony, ukryci pod kapturami. Król i laufry posiadają płaszcze, dodatkowo laufry w dłoniach trzymają płonące włócznie (?).
Konie i wieże to analogicznie mini budowle, oczywiście w odpowiedniej kolorystyce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwykli szeregowi rycerze uzbrojeni w miecze i tarcze spełniają rolę pionów.



Plansza jest klejona jednak na szczęście samych figur nie tknięto ani kroplą kleju !
W starszych zestawach szachowych zdarzało się że nóżki czy główki były sklejone, nie mówiąc już o wieżach i koniach. Tu na szczęście figurki można dowolnie porozkładać, a z wież i koni wykorzystać elementy do własnych budowli.

Obrazek
Obrazek

Obrazek


4)

No cóż - elementy zestawu do samej gry nie sprawdzają się najlepiej, dużo wyposażenia i niesklejone figury powodują że często coś się przewraca, odpina, zahacza...
Ale te minusy tracą w pełni na znaczeniu gdy chcemy elementy wykorzystać jako uzupełnienie serii, czy też do własnych budowli. Jakby nie było osiem regularnych rycerzy to już mała armia, oczywiście tak samo sprawa ma się z czarnymi szkieletorami. No i naprawdę udane figurki królów, królowych oraz laufrów (wykorzystanie kapturów to doskonały pomysł). I ta mnogość bardzo dobrego wyposażenia !

Polecam.

Mam cichą nadzieję że Lego zdecyduje się na wypuszczenie szachów w wersji z orkami i krasnoludami...
Ostatnio zmieniony 2010-05-28, 11:00 przez nori, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Całkiem przyjemny zestawnori, widze, że ostatnio duże zakupy :) Laufry bardzo mi się podobają, natomiast wieże i koniki średnio... ale źródło figurek świetne :)
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#3 Post autor: Iskra »

Aaaa...kaptury! Czemu ja nie wiedziałam,że tu są kaptury?! Dzięki za recenzję, teraz jak mi się gdizes trafi w okazyjnej cenie to pewnie kupię, a wczesniej nie bralam tego pod uwagę. :)

D.

#4 Post autor: D. »

A powinnaś brać to pod uwagę, przecież to wspaniałe szachy:)

pkowalcz

#5 Post autor: pkowalcz »

Zestaw zdecydowanie wspaniały, chociaż na Allegro chodzi od 200zł wzwyż, więc chyba pozostaje nam tylko Nexus... (tradycyjnie :P)
nori pisze:Przód, utrzymany w charakterystycznej dla serii zielonej kolorystyce
Hmm.... Zdawało mi się, że kolory nowego Castle to ciemnoniebieski i złoty :P

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#6 Post autor: nori »

pkowalcz pisze:Zdawało mi się, że kolory nowego Castle to ciemnoniebieski i złoty
Chodzi oczywiście o kolor opakowania - wszystkie pudełka z serii Castle mają znaczące motywy ciemnozielone.

rasch22

Shop@HOME

#7 Post autor: rasch22 »

Zestaw na wyprzedaży jak w tytule w
anglia - 19.99 funta plus http://shop.lego.com/Product/Default.aspx?p=852001
niemcy 35 euro http://shop.lego.com/Product/Default.aspx?p=852001

przy dzisiejszym kursie funta wiadomo gdzie kupić :) trzeba mieć jeszcze tylko kogoś kto to przywiezie lub wyśle :) akurat ja miałem tyle szczęścia i w lipcu kilka figurek więcej będzie mogło ozdobić jakiegoś moc'a :)

lordofdragonss

#8 Post autor: lordofdragonss »

Wieże są najsłabszym ogniwem tego zestawu ale reszta jest naprawdę cudowna. Jednak nowsza (i bodajże dwa razy droższa) wersja jest o wiele lepsza, no i posiada krasnoludy :D

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#9 Post autor: spacelord »

Gram w szachy (pewnie nie jako jedyny forumowicz) i dlatego brakuje mi bardzo jednego w tej recenzji - mianowicie zdjęcia ustawionej jakiejś pozycji (np. rozegrany jakiś standardowy debiut) - tylko po to żeby widzieć czy na planszy z takimi figurkami widać na tyle dobrze sytuację że da się trochę pomyśleć... bo jeśli nie - to ten zestaw faktycznie trzeba traktować tylko jako zbiór minifigów :/

Poza tym recenzja oczywiście OK :)
Ostatnio zmieniony 2008-06-25, 20:19 przez spacelord, łącznie zmieniany 2 razy.

rasch22

#10 Post autor: rasch22 »

kolejna obniżka ceny szachów już tylko 15 funtów
Ostatnio zmieniony 2014-01-23, 11:27 przez rasch22, łącznie zmieniany 3 razy.

rasch22

Do adminow preprszam za dwa posty jeden pod drugim...

#11 Post autor: rasch22 »

... bo osoby zainteresowane zdjęciami gdybym zrobił edycje posta wyżej nie wiedziały by że w wątku coś nowego istotnego się pojawiło

a teraz obiecane zdjęcia
Obrazek

na tych zdjęciach widać jak figury nie zawsze się mieszczą i przy ruchu ściśle do siebie przylegają
Obrazek
Obrazek

a w trakcie gry szczególnie przy figurach żeńskich i konikach dzieje sie takie coś
Obrazek
Obrazek

no i laufry trzeba było pozbawić kos i pochodni reszta jakoś się trzymał przy dwóch partiach więcej wad nie wykryłem, bo dla mnie ten zestaw to i tak źródło figurek :) całkiem spore
i to za 19 funtów (14,99 szachy i 4,00 wysyłka do wielkiej brytani) plus przesyłka do polski lub cierpliwość aż ktoś to przywiezie przy okazji

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#12 Post autor: spacelord »

Śmieszne niektóre z tych pozycji... i szachownica odwrotnie (biały król powinien być na czarnym polu, i wydaje mi się że został zamieniony z hetmanem)...

Co do wyglądu to jakoś to wygląda... ze względów ozdobnych lub od czasu do czasu pewnie fajnie byłoby na takich pograć dla urozmaicenia - coś tam widać, trzeba by się tylko przyzwyczaić :)
Ale do częstej gry to chyba odpadają ;)

Dzięki za zdjęcia (i recenzję)... już dawno wypatrzyłem szachy lego na allegro, i nawet myślałem o kupnie, ale jakoś się rozeszło...

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#13 Post autor: lugomina »

Dzieki za recenzje, nori!
Podsumowujac Wasze wrazenia, do gry to sie za bardzo nie nadaje (moze figurki by sie tak nie rozpadaly, gdyby plansza byla z kafli a nie platesów?) ale jako zródlo figurek i akcesoriów - bezcenne :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Fistach

#14 Post autor: Fistach »

Podsumowujac Wasze wrazenia, do gry to sie za bardzo nie nadaje (moze figurki by sie tak nie rozpadaly, gdyby plansza byla z kafli a nie platesów?)
wtedy co chwile by się przewracały:)

a mi się akurat podoba (jeśli chodzi o wrażenia wzrokowe), że figury są tak w zwarciu - widać, że walczą:D

ODPOWIEDZ