10181 Eiffel Tower 1:300

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

10181 Eiffel Tower 1:300

#1 Post autor: nori »

Obrazek

10181 - Eiffel Tower 1:300

Ogromny i robiący wrażenie model najbardziej charakterystycznej budowli Paryża.

Rok produkcji: 2007
Ilość elementów: 3428
Wymiary pudełka: 48 x 64,5 x 9 cm
Cena: 199,99 $ (LEGO Shop)
Lugnet
Peeron


0) Historia

W wielkim skrócie:
Alexandre-Gustave Eiffel oraz Maurice Koechlin zaprezentowali projekt wieży 12 grudnia 1884 roku - wcześniej sam projekt został zgłoszony do biura patentowego. Budowa wieży rozpoczęła się w roku 1886 (licząc jako początek fundamenty) - flaga Francji załopotała na jej szczycie 31 marca 1889 roku. Położona na południowym krańcu Pola Marsowego, wieża służyła jako brama wejściowa na teren Wystawy Światowej zorganizowanej na stulecie rewolucji francuskiej. Swego czasu budowla wykonana z kutego żelaza była wydarzeniem na skale światową i mimo że cechuje się dość specyficznym wyglądem, nie można odmówić jej monumentalności. Dodać też należy że aż przez czterdzieści lat była to najwyższa budowla świata - ponad 300 metrów wysokości.

1) Pudełko

Obrazek

Ogromne, zresztą czego można by się spodziewać ? Otwierane poprzez rozcięcie "uszek" po bokach i odchylenie góry. Oczywiście samo pudełko zdobi zdjęcie samej wieży, uzupełnione o dodatkowe ujęcia oraz informacje o budowie modułowej i wielkości samego modelu.

Obrazek

Tył pudełka to układ paru bardzo ładnie stylizowanych zdjęć.

Obrazek

Na bocznej ściance umieszczono spis elementów - to co od razu rzuca się w oczy to niezbyt wielka ilość rodzajów klocków.

Obrazek

Mimo ogromnych rozmiarów klocki wypełniają pudło dość szczelnie - zresztą nie ma się czemu dziwić, prawie trzy i pół tysiąca elementów !

Obrazek

Elementy zapakowano w aż 40 woreczków ! Uwaga, woreczki nie noszą charakterystycznych ostatnimi czasami nadruków z cyframi - dziwi to trochę zważając na modułową budowę samego modelu. Natomiast klocki w większości wypadków podzielono rodzajami - co ciekawe ale i zrozumiałe, dużo woreczków zawiera tylko jeden rodzaj elementów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Luzem latają cztery płyty bazowe 32x32 guziczki w kolorze zielonym (Green).

Obrazek

Obrazek

Po rozpakowaniu klocków zostaje, za przeproszeniem, cała kupa zbędnej folii.

Obrazek

Oczywiście elementy mocno odradzam mieszać ze sobą - późniejsze układanie może stać się katorgą. (mała dygresja: przecież układanie z Lego nigdy nie jest i nigdy nie stanie się katorgą ;-) )

Obrazek

Obrazek

2) Instrukcje

Obrazek

W liczbie sztuk trzech. Budowa samej wieży została podzielona na trzy osobne moduły - każdemu właśnie przypada jedna książeczka.

Obrazek

Wszystkie instrukcje są w formacie zbliżonym do A4 - pierwsza jest jednak zauważalnie większa.
- instrukcja 1/3 - układ poziomy, klejona z grzbietem, 84 strony
- instrukcja 2/3 - układ pionowy, klejona bez grzbietu, 48 stron
- instrukcja 3/3 - układ pionowy, zszywana, 76 stron

W drugiej książeczce znalazło się miejsce na indeks elementów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogromny plus - brak naklejek - no ale po co by były tu potrzebne ?

3) Model

Parę słów o samych klockach: jak widać wieża składa się praktycznie z najpopularniejszych, by nie rzec najzwyklejszych klocków. I przez to samych rodzajów elementów jest relatywnie mało - oczywiście inna sprawa jest z ich ilością. Mamy więc np.: aż 149 kostki 2x2, 304 sztuki szarych narożników 2x2 (Brick 2 x 2 Corner) + takowych 12 w kolorze piaskowym, 254 barierki 1x4 (Fence 1 x 4 x 1), 208 płytek 2x2 czy też 158 jasnoszarych gładkich płytek, także w rozmiarze 2x2.

Oryginał wykonano z żelaza - determinuje to więc i samą kolorystykę modelu - znaczna większość elementów występuje w kolorze ciemnoszarym (DkStone).

Zaczynamy budowę:

Obrazek

Dwie bazowe płytki spięte gładkimi plateami. Już zajmuje trochę miejsca a to dopiero parę minut zabawy...

Obrazek

Obrazek

Dwie podstawy skończone i połączone ze sobą. Budowa przebiega sprawnie, choć nieco żmudnie - bardzo często trzeba składać podobne elementy czy też ich zestawienia. Dziwi też trochę, że parę barierek trzyma się tylko na 1 studzie. Ogólnie - na tym etapie jest to bardzo delikatna konstrukcja i łatwo przez nieuwagę spowodować że coś odleci.

Obrazek

Cieszą natomiast takie szczegóły jak windy.

Obrazek

Druga część, z niewielkimi zmianami praktycznie identyczna do pierwszej.

Obrazek

Obydwie części postawione koło siebie. Zaczyna się ich łączenie. Budowla już robi wrażenie - podstawa ma 50 na 50 cm szerokości !.

Obrazek

Pierwszy moduł skończony ! Jak już wspomniałem, niektóre elementy w budowie były dość żmudne np.: użebrowanie pod szybkami. Ale efekt wynagradza to z nawiązką. No i zwróćcie uwagę na same szybki - aż 60 sztuk lekko przydymionych !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moduł drugi - środkowa część wieży.

Obrazek

Podstawą jest 8 kratownic w kolorze czarnym (Plate 8 x 8 with Grille). Sam moduł nie sprawia jakiegoś większego wrażenia - oczywiście w porównaniu z pierwszy. Konstrukcyjnie jest dość podobny, tak jak poprzednik też kończy się użebrowaniem.
Tu też zresztą znajdziemy windy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moduł trzeci - ostatni - zwieńczenie całej budowli.

Obrazek

Bardzo, ale to bardzo wysoki. Uwaga taka jak do poprzednich modułów - budowa jest dość żmudna, jednak tutaj z powodu relatywnie dość małej powierzchni - przebiega dość sprawnie. Oczywiście i tu znajdziemy szczegóły w postaci wind.

Obrazek

Obrazek

Na samym szczycie góruje sprawnie wykonane zakończenie oczywiście z flagą Francji, przymocowaną do chromowanego czopa (Antenna 4H) (mała uwaga: w spisie na Peeronie kolor tego elementu określony został jako Clear - co jest nieprawdą - przynajmniej w moim przypadku - jak wiadomo z chromowanymi elementami Lego lubi robić małe zamieszanie).

Obrazek

Koniec - złożenie wszystkich modułów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wybaczcie za wyrażenie, ale jest to prawdziwe bydle, ogromna konstrukcja, ma ponad metr wysokości. Podstawa pół metra na pół ! Ten model może z powodzeniem służyć jako bibelot - wyposażenie pokoju. Robi po prostu OGROMNE wrażenie.

4)

Ogromny model - co prawda o dość ażurowej konstrukcji, jednakowoż nie można odmówić mu monumentalności. Sam oczywiście zestaw to bardzo dobre źródło elementów i to tych podstawowych - których zawsze jest za mało. Jako że dominującym kolorem jest tu ciemnoszary, taka mieszanka szczególnie przyda się twórcom klasycznych budowli. Oczywiście nie należy zapominać o czterech zielonych płytach bazowych, sporej ilości gładkich elementów, czy też szybkach.

Dla mnie jest to jeden z najlepszych modeli w historii Lego, mam nadzieję że już niedługo ujrzymy kolejne cuda cywilizacji w wersji z tak wdzięcznego plastiku.

Dodam jeszcze że w przeszłości Lego wypuściło model Statui Wolności - niestety zdobycie go w tym momencie równa się kosztom wziętym wprost z kosmosu.

Kliknij na danym zdjęciu by zobaczyć jego powiększenie.
Źródło tekstu w "Historii" - PWN, budowle.pl i Wikipedia.
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 10:11 przez nori, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#2 Post autor: KUKUS »

WOW- super ta wieża! ponad 3000 elementów, 4 duże płyty konstrukcyjne to niezła gradka dla kolekcjonera. Recenzja ładnie napisana, sporo zdjęć.

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3 Post autor: ImpreSariO »

Recenzja ponownie wyczerpująca. Coraz lepiej ci to idzie. Dobry patent z notką historyczną. Większość pewnie zna historię powstania wieży ale gratuluje pomysłowości. Sam zestaw mimo że jak wspomniałeś nie ma jakiejś szczególnej różnorodności elementów to niesamowicie by mi się przydał bo potrzebuje zrobić słup wysokiego napięcia a to ma prawie wszystkie klocki w odpowiedniej ilości które bym użył do jego budowy. Tylko ta cena mnie trochę razi. Najtaniej znalazłem ją chyba za 650zł. Dla mnie to dosyć sporo.

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#4 Post autor: Andzia »

faktycznie, okazała ta wieża (jak i oryginał)
powiem Wam, że jak wchodziłam po schodach tej wieży w Paryżu (szkolna wycieczka w liceum) to im wyżej byłam to nogi mi się uginały, serio serio (nie wiedziałam co się ze mną dzieje)
założę się, że dla Twojej minifig-owej kolekcji ta wieża będzie zapierać dech w piersiach

Mrutek

#5 Post autor: Mrutek »

Dzięki za recenzję. Niedawno ten zestaw wzbudził moją ciekawość. Oglądałem go, oglądałem, to tu to tam i po dogłębnej analizie doszedłem do wnioskum że to nuda, nuda, nuda. W tej cenie można kupić żółtego bateriożera i np. bat-tanka (słabość do gąsienic) albo o 4404, który uważam za najpiękniejszy zestaw na świecie + 4896, 4955, karetę więzienną, 2 czarodziejów, 3 rycerzy ze zbrojownią, ostatni pojedynek, 3 x atak kuszników, katapultę z 2 kościotrupami i zostanie na piwo. I też będzie 3000 klocków tylko ciekawszych. Każdy lubi coś innego. Ja bym się na nią nie zdecydował. Pozdrawiam.

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

niestety zestaw poza ogromny rozmiarem, kilkoma ładnymi detalami noi kupą części nie oferuje nic wielkiego i ja niestety kupiłbym ten zestaw <=> gdybym spał na pieniądzach:)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

Fistach pisze:ja (...) kupiłbym ten zestaw <=> gdybym spał na pieniądzach:)
Dziwne określenie, zestaw jest duży i kosztuje odpowiednio, zresztą post wcześniej masz bardzo ładne porównanie:
Mrutek pisze:W tej cenie można kupić żółtego bateriożera i np. bat-tanka (słabość do gąsienic) albo o 4404, który uważam za najpiękniejszy zestaw na świecie + 4896, 4955, karetę więzienną, 2 czarodziejów, 3 rycerzy ze zbrojownią, ostatni pojedynek, 3 x atak kuszników, katapultę z 2 kościotrupami i zostanie na piwo. I też będzie 3000 klocków tylko ciekawszych. Każdy lubi coś innego.
Czyli sam wybierasz co wolisz, czy parę mniejszych zestawów czy jeden większy, ot kwestia co się komu podoba. Zresztą większość osób pewnie przeżywa takowe dylematy i do łatwych na pewno one nie należą. Dodatkowy minus zbierania na duży zestaw to potrzeba składania finansów, nie można, tak jak w przypadku wielu mniejszych, kupić sobie "coś nowego" od czasu do czasu.

Wybaczcie za OT.

romero

#8 Post autor: romero »

Super recenzja, dzięki.
Najbardziej podoba mi się zdjęcie z klockami wewnątrz po otwarciu pudła.
Prawdę mówiąc zastanawiam się nad jej kupnem, taka ilość elementów to spory kąsek.
Ciekawi mnie jak zwykle czy budowla dalej stoi cała.
Moje pytanko gdzie można kupić taką fajną dużą foremką na klocki jak na zdjęciu?

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#9 Post autor: nori »

romero pisze:Najbardziej podoba mi się zdjęcie z klockami wewnątrz po otwarciu pudła.
Hm, chyba raczej powinien podobać Ci się sam model, można wiedzieć skąd ten fetyszyzm ?
romero pisze:Prawdę mówiąc zastanawiam się nad jej kupnem, taka ilość elementów to spory kąsek.
O tak, szczególnie że większość klocków to klasyczne bricki - więc przydatne w wielu konstrukcjach.
romero pisze:Ciekawi mnie jak zwykle czy budowla dalej stoi cała.
Jeszcze stoi.
romero pisze:Moje pytanko gdzie można kupić taką fajną dużą foremką na klocki jak na zdjęciu?
"foremka" to plastikowa wytłoczka pochodząca z zestawu 8461.

romero

#10 Post autor: romero »

nori pisze:
romero pisze:Najbardziej podoba mi się zdjęcie z klockami wewnątrz po otwarciu pudła.
Hm, chyba raczej powinien podobać Ci się sam model, można wiedzieć skąd ten fetyszyzm ?
To taka radosna chwila: widzieć taką dużą ilość do zagospodarowania.
Po prostu aż się ręce rwą do budowy :)
romero pisze:Ciekawi mnie jak zwykle czy budowla dalej stoi cała.
Jeszcze stoi.
Ja swoje po 1-2 dniach składam.

Awatar użytkownika
sszaki
Posty: 66
Rejestracja: 2008-02-16, 23:25
Lokalizacja: brzeg

#11 Post autor: sszaki »

wyglada kolosalnie. ja tez najbardziej lubie 1wsze otworzenie pudełka i zobaczenie wszystkich czesci jeszcze w woreczkach :D
Noobek

ODPOWIEDZ