[MOC] Liebherr LTM 1030

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

[MOC] Liebherr LTM 1030

#1 Post autor: Pietruch »

Dane techniczne:
Waga: 1,8kg
Długość: 46cm
Szerokość: 15cm
Wysokość: 16cm
Długość boomu: 40cm - 72cm

Obrazek

Tak naprawdę, jest to moja pierwsza konstrukcja od kilku miesięcy. Teraz kiedy znacznie powiększyła mi się kolekcja, mogę w końcu zacząć budować. W planach mam kolejny dźwig, z tym że ten dźwig będzie już cały w nowej elektryce. Ale przejdźmy do rzeczy:

Czy jest podobny do oryginału ? Starałem się jak mogłem. Wiem że mogłem zrobić więcej, ale nie chciałem przedobrzyć, z tego co wiem to nie jest dobry pomysł.
Carrier posiada dwie osie skrętne i wysuwane podpory. Do uruchomienia tych funkcji służą dwa pokrętła z tyłu. Z lewej strony carriera znajduję się pokrętło od obracania wieży.

Do podnoszenia boomu służy pneumatyka, do wysuwania boomu i liny dwie korby na wieży.
Z założenia miał być to dźwig w którym nie ma silników, wszystko robimy ręcznie, tak jak w pierwszych zestawach Lego. Takie rozwiązanie ma pewnie zwolenników i przeciwników. Mi osobiście to nie przeszkadza. :)

Obrazek

GALERIA

Czekam na komentarze, są dla mnie bardzo ważne.

PS. Dziękuje Sariel za wszystko. !
Ostatnio zmieniony 2008-03-05, 19:02 przez Pietruch, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

No wreszcie, wreszcie :) Z pełnym zachwytem poczekam do opublikowania galerii, na chwilę obecną jedyne do czego bym się przyczepił to te zółte grille na atrapie silnika - może nawiązują do czegoś rzeczywistego, nie wiem, ale mam wrażenie że lepiej wyglądałyby szare. I więcej danych technicznych, np. czy kierownica w kabinie działa, która oś napędza atrapę silnika, i czy osiami można skręcać niezależnie?

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

Sariel pisze:np. czy kierownica w kabinie działa, która oś napędza atrapę silnika, i czy osiami można skręcać niezależnie?
Kierownica i silnik to atrapy. Nad niezależnym skręcaniem myślałem, nawet takie zrobiłem, ale jednak powróciłem do standardowego skręcania. Jak wszystko pomieszczę w kolejnym dźwigu to pomyślę nad takim sterowaniem.
Ostatnio zmieniony 2008-02-27, 13:02 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Trzymam kciuki, mi się od zawsze marzy dźwig z opcją sterowania krabowego i też się dotąd nie udało. Ale będę próbował upchnąć je w następnym telehandlerze :)

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

Super! Bardzo mi się podoba. Świetne połączenie funkcjonalności z wygladem.Czy linę haka blokuje się za pomocą axla wsadzanego w otwór??

PS. Podobno budowałeś koparkę?
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#6 Post autor: Pietruch »

makorol pisze:Czy linę haka blokuje się za pomocą axla wsadzanego w otwór??
Tak było rano, popołudniu już była zapadnia, ale nie robiłem zdjęć.
makorol pisze:Super! Bardzo mi się podoba.
Dzięki, a myślałem że nikomu się nie spodoba.
makorol pisze:PS. Podobno budowałeś koparkę?
Będzie i koparka. :) Ale największy problem sprawia przeniesienie napędu, umieszczenie 3 wielkich silników i battery boxa.
Ostatnio zmieniony 2008-02-27, 17:26 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#7 Post autor: smyk »

Gdybyś fotografował model z mniejszej wysokości, prezentował by się on dużo okazalej.

Mimo tego solidna robota. Wygląda może nieco zbyt sterylnie, sale jest dopracowany.

Przyzwoite proporcje, boom się nie wygina, konsekwentnie utrzymana paleta kolorystyczna.

Z tego co widzę, to podpory, mimo że ładne, to nie są funkcjonalne - mogą się kolebać do przodu i do tyłu. Bardzo podobają mi się żółte schodki.

ps. zgłoś na MOC miesiąca.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#8 Post autor: Pietruch »

smyk pisze:Gdybyś fotografował model z mniejszej wysokości, prezentował by się on dużo okazalej.
To jest właśnie mój problem, muszę zmienić przyzwyczajenia.
smyk pisze:Z tego co widzę, to podpory, mimo że ładne, to nie są funkcjonalne - mogą się kolebać do przodu i do tyłu.
Mogą, ale dzięki temu ładnie się składają. :)
ps. zgłoś na MOC miesiąca.
Sam nie wiem, przemyśle.

Dzięki za komentarze.
Pozdrawiam,
Maciej

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#9 Post autor: aro_kal »

Śliczny, estetyczny ... taki do schrupania. Ja inaczej tego ująć nie umiem. Wiem, że na kolorystykę wpływu nie miałeś, bo w końcu takie maszyny głownie malowane są na żółto, ale bardzo podobają mi się te kolory. Prosta bryła, nie zniekształcona nigdzie jakimiś zbędnymi w technic dodatkami, szalenie mi się podoba.

Nie porównuję modelu do oryginału z dwóch powodów:
1) nie chce mi się
2) to tylko zabawka i właśnie ona mi się podoba, mam gdzieś oryginał

Troszkę dużo czasu zajęło Ci budowanie tego cudeńka, które zupełnie nie wiem jak pracuje, ale wierzę Ci, że działa dobrze. Nauczyłeś mnie zaufania do Ciebie budując trialówkę, która jak dla mnie powinna wygrać głosowanie na najlepszą ciężarówkę do jazdy w trudnym terenie w 2007 roku, no ale poza mną głosowało jeszcze kilka osób, które chyba nie do końca rozumieją o co tu chodzi. Takie małe wtrącenie nie na temat, ale musiałem gdzieś tę myśl przemycić. Dźwig ten jest tak łatwy w odbiorze, taki ascetyczny, apetyczny ... troszkę wpadam w patos, ale nie dziw mi się, dźwig zasługuje na to.

Bardzo, bardzo udana konstrukcja technic ... i chyba się pomyliłeś, bo może i dałoby się ją upchnąć w kategorii MT. :-)

PS. Tylko, cholercia, spaprałeś zdjęcia. Bo gdyby nie to, że model jest naprawdę ładny, nikt by go nie docenił. Chyba musisz przekonać się do małej obróbki w programie graficznym. Zrób to proszę, będziesz miał spore szanse na MOC miesiąca - mój głos już masz (jak nie zapomnę zagłosować).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

A film będzie? :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#11 Post autor: Pietruch »

Bardzo dziękuje za tak dobrą opinię. Budowałem długo, ale takie jest życie.
Zdjęć nowych nie będzie, filmiku też, bo dźwigu już praktycznie nie ma.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

Dziś rano w szkole pani wyrwała mnie z zaskoczenia i pyta, jaki model na LUGPOLU najbardziej mi się podoba i dlaczego jest to dźwig Pietrucha_15 :-) :-) :-)

Model bardzo mi się widzi, w ogóle lubię konstrukcje łączące wygląd z funkcjonalnością.
Naprawdę fajny MOC, ale nie ma róży bez kolców, więc nie podoba mi się:

-fajnie że zrobiłeś namiastkę głowic na silniku, tylko dlaczego zółte???
-podpory (super że wysuwane) ale mogły by być też rozkładane mechanicznie. Wiem że to nie bardzo proste ale i nie bardzo trudne...
-Wysięgnik nie kończy się ładnie (tak jak w dźwigach, nie wiem jak to się nazywa). Przy wysuniętym nie jest jeszcze źle ale przy złożonym wyraźnie widać, że czegoś mu brakuje...

Ale to było tylko moje biadolenie przy tablicy, za co notabene pani postawiła 1. :-)
Ostatnio zmieniony 2008-02-28, 11:55 przez Emilus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#13 Post autor: Pietruch »

Emilus pisze:-fajnie że zrobiłeś namiastkę głowic na silniku, tylko dlaczego zółte???
Miałem jeszcze czarne, ale za dużo tego koloru było i zmieniłem na żółte.
Emilus pisze:-podpory (super że wysuwane) ale mogły by być też rozkładane mechanicznie. Wiem że to nie bardzo proste ale i nie bardzo trudne...
Myślałem o małych siłownikach, ale musiałbym specjalnie kupować. Przy następnym modelu zastanowię się nad tym.

Poprawiłem zdjęcia, myślę że teraz powinno być lepiej. Nie jest to może mistrzostwo, ale będzie coraz lepiej. :)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Jest lepiej, od razu widać poprawę kolorów :)

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#15 Post autor: pitrek02 »

Pod względem wyglądu jest bardzo dobry.
Nie wiem, jak jest z funkcjonalnością, ale znając Cię, myślę że jest wyśmienicie

Murowany MOC miesiąca!!

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ