[MOC] Zgarniarki ICON 819

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

[MOC] Zgarniarki ICON 819

#1 Post autor: Żbik »

Witam wszystkich!

Po kilku miesiącach wytężonej pracy mam zaszczyt przedstawić Wam mój kolejny model (skala około 1:21): zgarniarka ICON 819. Zgarniarka, czyli – cytując Wikipedię: „maszyna do robót ziemnych, służąca do odspajania gruntu, jego załadunku do własnej skrzyni, następnie transportu i wyładunku urobku w określonym miejscu”. Specyfika zgarniarek tkwi w tym, że są to maszyny „samozaładowująco-samowyładowujące się” (vide Miś: „klient w krawacie jest mniej awanturujący się”). Maszyny, których model prezentuję są „zgarniarkami przyczepnymi” – muszą być ciągnięte przez osobny pojazd (zwykle spychacz lub traktor gąsienicowy z uwagi na wielką moc potrzebną do zrywania gruntu).

Początkowo chciałem zbudować coś takiego - zgarniarki w zestawie ze spychaczem Komatsu D575. Okazało się jednak, że to co widać zdjęciu jest jedynie imaginacją modelarza – takie przyczepki w rzeczywistości nie istnieją. Udało mi się dotrzeć do autora tego modelu i potwierdził, że sam je sobie wymyślił. Długo rozważałem czy w rzeczywistości mogłyby one działać i doszedłem do wniosku, że jednak nie (a przynajmniej nie zbudowane z Lego).

Mając już spychacz D575 chciałem coś mu dobudować do pary (wyszło, że do trójki) i mój wybór padł na zgarniarki ICON. Wybrałem model 819, gdyż idealnie przypasowały tu koła od JG, no i wygląd tej maszyny był kusząco futurystyczny ;) Jak to zwykle bywa najwięcej problemów sprawiało połączenie wyglądu z funkcjonalnością. Są miejsca, które w sposób widoczny odbiegają od oryginału – głównie ten „karmik”, gdzie są schowane 3 siłowniki – jest za duży. No ale co robić, siłowniki zwykle brużdżą swą nieporęcznością. Z tyłu każdej przyczepki umieszczone są kolejne 2 siłowniki napędzające mechanizm nożycowy odpowiedzialny za wysuw tylnej ściany (podczas wysypywania urobku). Tak więc, w każdej zgarniarce jest po 5 siłowników. Instalacja pneumatyczna ma 30 metrów długości, pracą tandemu steruje 6 zaworów.

Ogólne dane to:

Zgarniarka nr 1: waga 1200 gramów, długość 45 cm, szerokość 18 cm, wysokość 12 cm
Zgarniarka nr 2: waga 1100 gramów, długość 44 cm, szerokość 18 cm, wysokość 12 cm

Chyba tyle, w razie pytań chętnie odpowiem.

Widok ogólny zestawu roboczego. A tu cała galeria.

Czekam na opinie i komentarze!
ps. Wkrótce skręcę też film pokazujący jak toto działa (bo oczywiście działa).
Ostatnio zmieniony 2008-07-09, 14:43 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#2 Post autor: intech »

Nie znam się na tym, od tego zacznę ;). Model wygląda fantastycznie, wszystkie wymiary, oraz ilość siłowników powala mnie na kolana. Czekam na filmik z działania maszyny, ponieważ taki będzie niezwykle interesujący. Sam pozostawiam miejscę na opinię prawdziwym asom technicowym, ja się dopiero uczę ;) .

Pozdrawiam, intech!

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#3 Post autor: Kubrick »

A dlaczego sie roznia miedzy soba? Czy to nie powinny byc takie same maszyny?
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#4 Post autor: Żbik »

Kubrick pisze:Czy to nie powinny byc takie same maszyny?
Powinny i są. Różnica jest tylko taka, że pierwsza jest cięższa (bo idą przez nią węże do drugiej) i ciut dłuższa (o zaczep).

=====

Jeśli ktoś chce, to może zobaczyć jak to działa w realu (to model ICON 821):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zMWG-wmD ... Media.html [/youtube]
Ostatnio zmieniony 2008-07-09, 16:44 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Film, czekamy na film! :)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

To trzyma skalę ze spychaczem? Bo mam wrażenie, że jest za wielkie.

W sumie to w życiu bym czegoś takiego nie zbudowała. To w ogóle atrakcyjne jest?

Żbiku, jesteś Wielki!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

smyk pisze:w życiu bym czegoś takiego nie zbudowała
Smykowa operacja zmiany płci postępuje ;)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

To trzyma skalę ze spychaczem? Bo mam wrażenie, że jest za wielkie.
Nie, skali nie trzyma - spych powinien być większy (pomijając fakt, że D575 w ogóle nie pracuje z takimi maszynami - jest po prostu za duży). No ale w sumie w zestawie mi się to podoba. Tak więc może być atrakcyjne :)

A co do filmu, to ekipa zakończyła zdjęcia, dziś wieczorem planowany jest montaż i wrzuta na Tubę :)

=====

No i zgodnie z zapowiedziami jest też film:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=Rq-9IbwTTAE&feature=email[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2008-07-11, 08:15 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ramzes »

Nie no maszyna robi wrażenie:)
Dlugo zajeło Ci testowanei tego wszystkiego, by działało jak należy?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#10 Post autor: smyk »

Świetnie działa, wszystko zbiera - będziesz potrzebował dużo fasoli w Kielcach :)

Na prawdę jestem zaskoczony, że nie ma problemu ze zgarnianiem do środka.

Sympatycznie zmontowany filmik (no i odważne posunięcie z tym Kultem)!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Ramzes pisze:Dlugo zajeło Ci testowanei tego wszystkiego, by działało jak należy?
Jak pisałem we wstępie - najwięcej pracy było z uzyskaniem odpowiednich zakresów ruchów poszczególnych elementów ruchomych (otwieranie przedniej klapy, wysuw tylnej ściany, no i przyklęk przyczepy). Test odbył się już na gotowo i - przyznam się szczerze - zaskoczył mnie samego :) Nie spodziewałem się, że tak sprawnie to będzie działać. Liczyłem na efekt MT plus ruchy na pneumatyce, a wyszło, że szarpie toto fasolę z ziemi jak złoto, co zresztą widać na filmie. Słowem - miałem sporo szczęścia, taki bonus ;) Ale przy jeździe z czubatymi zgarniarkami działające siły są na tyle duże, że klocki potrafią się wypinać :( Muszę jeszcze nad tym popracować.

Spych też spisuje się znakomicie, ciągnie te ryjące zgarniarki bez problemów, nawet jak się ślizga na fasoli, to powoli ale napiera w przód (też to widać na filmie).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Muszę powiedzieć, że to jeden z najbardziej funkcjonalnych, realistycznych i oryginalnych Technicowych MOCy jakie widziałem. Tylko nazwa jakoś mi nie pasuje - scaper to chyba raczej zrywarka niż zgniatarka, hmm?
Ostatnio zmieniony 2008-07-11, 13:08 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Zgarniarki ICON 819

#13 Post autor: dmac »

Żbik pisze:mam zaszczyt przedstawić Wam mój kolejny model
Uważam, że powinieneś napisać "z dumą przedstawiam Wam", bo masz pełne prawo czuć się cholernie dumny z tego modelu :) .
I jest to jedyny zarzut, który mogę postawić Twórcy :D .

Moja szczątkowa wyobraźnia nie pozwalała mi, jak mawia młodzież, "rozkminić" sposobu oraz sensu działania tego ustrojstwa, póki nie zobaczyłem Twojego filmu. Fakt, że maszyna z klocków Lego dokonuje praktycznie stuprocentowej zbiórki ziaren za jednym przebiegiem, jest wprost zdumiewający. Precyzja i płynność ruchów - fantastyczna. Mimo różnic w skali - których ja swoim dyletanckim okiem nie dostrzegam - oba wózki prezentują się świetnie z ciągnikiem gąsienicowym (który jest osobnym dziełem sztuki, docenionym już kiedyś i przeze mnie :) ).

Dzięki - przyjemność oglądania była wielka i czysta. W Kielcach, mam nadzieję, pozachwycam się jeszcze bardziej :) .

(I tylko mam nadzieję, że ktoś w ogóle będzie chciał spojrzeć na model, nad którym pracujemy z Maćkiem, bo konkurencja się zrobiła mordercza ;) ).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

smyk pisze:Świetnie działa, wszystko zbiera - będziesz potrzebował dużo fasoli w Kielcach :)
no, ja też się boję o logistykę w związku z tym :)
Sympatycznie zmontowany filmik (no i odważne posunięcie z tym Kultem)!
Obiecuję sobie, że do następnego modelu zatrudnię profesjonalną ekipę (mam kilku znajomków od zdjęć i montażu video), bo to moje chałupnictwo mnie nie cieszy zbytnio... Staram się jak mogę ale to ciągle rzemiosło.
A co do KULT-u i Polski, to długo nad tym myślałem i z pewnymi wahaniami jednak się zdecydowałem. Może to taka mała promocja kraju nadwiślańskiego tego?
Sariel pisze:Muszę powiedzieć, że to jeden z najbardziej funkcjonalnych, realistycznych i oryginalnych Technicowych MOCy jakie widziałem.
Dziękuję bardzo za taką opinię z Twoich klawiszy ;)
Tylko nazwa jakoś mi nie pasuje - scaper to chyba raczej zrywarka niż zgniatarka, hmm?
Sarielu: nie zgniatarka, tylko zgarniarka :) Wikipedia tak to nazywa, więc podjąłem tę terminologię, choć na osobisty użytek nazywam to "skrobakiem" :) Bo zgarniać to można coś sypkiego (na przykład okruszki ze stołu), a nie coś, co trzeba oderwać od podłoża.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Racja, przepraszam, 5 dni pracy męczy wzrok :)

ODPOWIEDZ