6261 Raft Raiders

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

6261 Raft Raiders

#1 Post autor: Ither »

Obrazek

TECHNICZNIE:

BoxNr: 6261
Nazwa: Raft Raiders
Rok produkcji: 1992
Liczba klocków: 78
liczba figurek: 3 minifigi, rekin
seria: Pirates

Ten mały zestawik również zakupiłem na allegro, w stanie bardzo dobrym. Brakuje jedynie linki, podmieniony jest hak kapitana i żagiel jest nieco zużyty. Zapłaciłem za niego 20 złotych (nie mówię o przesyłce ponieważ razem z tym cackiem zakupiłem Renegate Runnera i troszkę elementów do pirates oraz wozik wolfpacków). Cała konstrukcja jest osadzona na grubej belce 2x8 i podłączonych pod nią dwóch płaskich belek 2x10. Instrukcja typowa: składana, dostępna m.in na http://www.hccamsterdam.nl/brickfactory/theme/index.htm. Ja niestety zestaw zakupiłem bez pudełka i instrukcji. Peeron szacuje wartość zestawu na 13,25$, bricklinkowe sklepy oferują go w cenie od 9,90 do 19,95$. Na allegro cena zestawu, jeśli się pojawia, waha się od 15 do 40 złotych. Ah, ta magia nieprzewidywalnego allegro. Mogę się jednak poszczycić tym, że kolejny zestaw kupiłem po cenie niskiej :)

TRATWA
Obrazek
Obrazek

Tratwa piratów to bardzo mała konstrukcja, ale jakże przemyślna. Bardzo sprytnie zastosowane płaskie i długie klocki, spajające całość i nadające jej tego niezbędnego charakteru naprędce zbudowanej łódeczki, która ratuje życie grupki piratów. Inverted slopy ładnie zdobią pływadło z obu stron. Na tyle (bakburcie? :D) prościutki ster z wiosła koloru czerwonego, na przedzie dwa handle w roli chyba ozdobnej :) łódź posiada parę lin, jakże często wykorzystywanych jako drabiny w oblężeniach zamków, jedyny w swoim rodzaju żagiel (emblemat z czaszką posiada tylko ten zestaw, żagiel w podobnym kroju zamieszczony jest w jednej z najstarszych łodzi z serii castle: 6057 Sea Serpent) oraz skrzynię pełną monet :) Wyporowośc nadaje sześć beczek umieszczonych na technic axle 10. Mamy tutaj też ładny, klasyczny maszcik dla takich małych łódek. Wiele zastosowań można mu znaleźć, np. jako pal :))) Albo stos ^^

MINIFIGI

Obrazek

- Kapitan Roger w torsie rozbitka
- dwóch korsarzy (evil twins ;>)
- rekin

Tyle, o ile piraci są standardowi i mają identyczne mordki, o tyle samą uwagę przykuwa Kapitan Roger. Po pierwsze - jeszcze z nogą ;) Ale już bez ręki :D Po drugie ma niesamowity tors rozbitka i tę piękną czapeczkę z czaszką na środku. Zapewne nie może się doczekać kiedy wróci na Black Seas Barracude, aby przyodziać swój ulubiony czarny strój ;>

CIEKAWOSTKA:

W tym zestawie Kapitan Roger ma sprawne odnóża, a w starszym o 3 lata BSB jest (oh crap!) kuternogą :))) Mimo tego, że w zestawie mamy do dyspozycji taki komplet nóżek, jest on przypisany standardowemu piratowi :)

MAŁA SCENKA:

Obrazek

PLUSY
* przede wszystkim brak wad :)
* liczne klocki
* 3 minifigi, w tym Roger
* ciekawe elementy jak np. liny czy beczki
* rarytasowy żagiel, zdecydowanie biały kruk
* pomysłowa konstrukcja
* piękny w swojej prostocie

MINUSY
* patrz: CIEKAWOSTKA! :D

OCENA

szósteczka ;))

pozdrawiam
Ither :)


Edity x5 ponieważ poprawiałem błędy w interpunkcji i url do peeronu ;))
Ostatnio zmieniony 2008-10-03, 11:44 przez Ither, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#2 Post autor: kamzel »

Piszesz fajne recenzje, ale muszę się wtrącić - to nie jest kapitan Roger, ale kapitan Ironhook, a przynajmniej tak się go określa na większości forów. Z tego wynika inny stopień jego "uszkodzeń"..;) Zwróć uwagę na jego kolor włosów - Roger (zwany też Redbeardem) zgodnie z wykazem Peeron ma włosy i brodę czerwone, zaś Ironhook brązowe.

Sam zestaw jakoś mnie nigdy nie zainteresował, w dzieciństwie miałem jego wcześniejszą wersję, czyli 6257.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#3 Post autor: Ither »

W takim razie ciekawostka stracił swoją ciekawość :D Rzeczywiście, ten typek jest bardziej brązowy niż czerwony :)

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#4 Post autor: SeezSQ »

Sympatyczny zestaw, udało ci się go kupić za przyzwoite pieniądze w dobrym stanie.. Arrr ! ;)
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#5 Post autor: grevious27 »

Bardzo ciekawy zestaw. Ach te stare czasy.... =)
Why so serious?

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#6 Post autor: Kirysowaty »

No i główki dwóch standardowych piratów nie te. Obejrzyj je dokładnie i porównaj z obrazkiem w instrukcji. ;)
Ither pisze:W takim razie ciekawostka stracił swoją ciekawość :D Rzeczywiście, ten typek jest bardziej brązowy niż czerwony :)
Nie przejmuj się, u mnie na podwórku też się zawsze mówiło na niego "Kapitan Roger w podartej koszuli", chyba dlatego, że mało kto miał figurkę Ironhooka i mógł dobrze mu się przyjrzeć. Jego statkiem jest wspomiany już Renegade Runner.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#7 Post autor: Bartex0805 »

Ten zestaw udało mi się go zdobyć, po jakże długiej przerwie przejścia z lat dzieciństwa w dorosłość. Był to jedyny mój zestaw z serii piratów, ale wspaniały najlepszy, zasługujący na najwyższe miejsce na podium.
Ostatnio zmieniony 2014-02-06, 10:27 przez Bartex0805, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pikeman
Posty: 31
Rejestracja: 2011-03-29, 20:36
Lokalizacja: Brzesko
brickshelf: karold
Kontakt:

 

#8 Post autor: pikeman »

Bardzo podobają mi się tu modele alternatywne. Skoro można tyle stworzyć z tej tratwy, to zestaw części jest dobry.
Obrazek - zdjęcie z http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... opic=56076
Swoją drogą w tych modelach to kapitan ma nogę jak należy. Mnie też irytuje, że w modelu głównym nie jest kuternogą, bo mimo, że to inna postać niż poprzedni, to w pozostałych zestawach nią jest. Hmm, chyba że to za sprawą tego rekina stracił nogę i ten zestaw przedstawia historię tego zajścia.
Ostatnio zmieniony 2012-06-14, 15:51 przez pikeman, łącznie zmieniany 2 razy.

Daedagor

#9 Post autor: Daedagor »

Być może jest po prostu błąd w instrukcji / nadruku pudełka.

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#10 Post autor: Qlczas »

Zauważcie, że "z tyłu" pudełka wszystkie 3 minifigi mają zamienione nóżki między sobą :/
Szkoda, że TLG nie przykłada się bardziej do takich szczegółów...
Ostatnio zmieniony 2012-06-14, 20:10 przez Qlczas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#11 Post autor: tomey »

Ale się czepiacie. Skoro to modele alternatywne to figurki też można poprzebierać?! chyba właśnie o to chodzi.
Ostatnio zmieniony 2012-06-14, 20:13 przez tomey, łącznie zmieniany 1 raz.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#12 Post autor: Qlczas »

tomey pisze:Ale się czepiacie. Skoro to modele alternatywne to figurki też można poprzebierać?! chyba właśnie o to chodzi.
O! O tym nie pomyślałem.
Mnie to poważnie intryguje. Może ktoś jest w stanie potwierdzić, czy w innych zestawach też tak jest? Ja osobiście nie posiadam żadnych pudełek, żeby sprawdzić co jest na "odwrotach" :/
Ostatnio zmieniony 2012-06-16, 09:15 przez Qlczas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#13 Post autor: tomey »

37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#14 Post autor: Bartex0805 »

Obrazek

DANE TECHNICZNE:
Seria: System - Pirates
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 78
Spis części: Bricklink
Cena: Allegro 15-40zł

Zestaw ten był w czasach mojego dzieciństwa pierwszym, w którym zakumplowałem się z piratami Lego.

Na wstępie zapraszam tych bardziej leniwych użytkowników forum do obejrzenia recenzji w formie filmu. Ogólnie macie opcję do wyboru obejrzeć lub przeczytać, albo wybrać obie te opcje. Do tej pory wykonywałem już recenzję w formie tylko filmu i było trochę narzekania, że wolicie tekst. Teraz daję Wam wolną rękę, możecie wybrać, zapraszam.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0X2Ud4UWRxs[/youtube]

OPAKOWANIE

Sam nie posiadam już pudełka, ale poniżej przedstawiam zdjęcia zaczerpnięte z galerii Brickshelf. Oczywiście, jak to bywało w tamtych czasach na tyle pudełka znalazło się miejsce na kilka zdjęć modeli alternatywnych.
http://www.brickshelf.com/gallery/Rober ... 070782.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/Rober ... 070784.jpg

ZAWARTOŚĆ

Na zawartość składają się rzecz jasna klocki oraz instrukcja. W przypadku tego zestawu klocki przechowuje w woreczku strunowym.

Obrazek

Instrukcja składana kilka razy, standardowo jak to czyniono w tej wielkości zestawach. Dziś takie instrukcje spotykamy najczęściej w zestawach pakowanych w foliowe woreczki tzw. polybagi. Cały proces budowy został zawarty w 15 krokach.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie klocki razem.

Obrazek

CIEKAWE ELEMENTY

Warte uwagi elementy widoczne są na zdjęciu niżej. Monety są często spotykane, natomiast żagiel z tym nadrukiem występuje tylko w tym zestawie. Jednak jego kształt został także wykorzystany w zestawie 6057, zastosowano tam inny nadruk.

Obrazek

PRZEBIEG BUDOWY

Budowę rozpoczynamy od złożenia figurek , które dziś może nie wzbudzają wielkiej sensacji, ale kiedyś to było coś. Otrzymujemy trzech piratów, kapitana oraz dwóch podwładnych sługusów. Jednego z nich brakuje jednej nogi, natomiast sam kapitan ma też u jednej ręki hak zamiast dłoni. Każda figurka posiada broń. Oczywiście nie można zapominać o starym klocku rekinie, który to do dziś jest produkowany i dodawany do zestawów. Konstrukcja stara, ale nadal nie zastąpiona przez nową.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po złożeniu figurek, możemy przejść do budowy tratwy dla naszych Piratów, no bo w końcu muszą posiadać jakiś środek transportu.
Po 5 krokach

Obrazek

Po 10 krokach

Obrazek

Po 15 krokach i koniec.

Obrazek

GOTOWY ZESTAW

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PODSUMOWANIE I OCENA

Zestaw jest w 100% warty posiadania go w swojej kolei. W mojej prywatnej ocenie zajmuje wysokie miejsce, ponieważ mam do tego zestawu ogromny sentyment. Ileż to było zabawy i godzin spędzonych przy tym zestawie ehh. Dziś patrząc na jego wykonanie, mogę stwierdzić jeden ogromny plus, żagle materiałowe to było coś. Zresztą nie tylko żagle ale także namioty. Aż dziwne, że dziś lego rezygnuje z materiału na rzecz plastiku w mniejszych zestawach,a nadal robi peleryny dla minifigów z materiału, ale to oczywiście plus. Nie było i nie będzie lepszych piratów niż Ci, którzy pojawili się w latach dziewięćdziesiątych. Jedyna rzecz która dziś mi się nie podoba w tym zestawie, to brak klocków na spodniej części tratwy, które pozwalały by na bezproblemowe ślizganie się budowli po dywanie.

PLUSY:
-najlepsza tratwa piratów
-materiałowy żagiel
-brak naklejek i unikatowy nadruk na żaglu

MINUSY:
-brak klocków, które umożliwiały by poślizg tratwy na dywanie

Galeria Brickshelf
Ostatnio zmieniony 2014-04-01, 14:23 przez Bartex0805, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Durzy »

Ale mnie wkurza ten zestaw. Jako dziecko chciałem mieć ten zestaw i gdy miałem okazję zaglądałem do wielu sklepów (był już nieprodukowany, ale w tamtych czasach bardzo często można było trafić na nieprodukowane zestawy walające się na półkach różnych sklepów i uzupełnić zbiory). W końcu gdzieś na jakichś wakacjach nad morzem znalazłem ten zestaw i... był otwarty, kurzył się na witrynie, a sprzedawca nawet ceny obniżyć nie chciał, więc i ja się uniosłem honorem.

Co ciekawe zapamiętałem go lepiej niż wygląda teraz tutaj (wydawało mi się, że bali/beczek było więcej i wyglądały bardziej realistycznie), w przeciwieństwie do "Czarnego Rekina II" (tak jest w oryginalnym polskim katalogu).
Ostatnio zmieniony 2014-04-03, 11:21 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ