7036 Dwarves' Mine

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tygrysek
Posty: 8
Rejestracja: 2007-10-28, 21:49
Lokalizacja: Nowy Sącz

7036 Dwarves' Mine

#1 Post autor: Tygrysek »

7036 Dwarves' Mine

Dane techniczne:
Seria: Castle
Rok produkcji: 2007
Liczba klocków: 532+12
Liczba figurek: 7 (z trolem)
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv ... tID=7036-1
Cena (allegro): ok. 270 PLN, w Europie ponoć niedostępny
Wymiary pudełka (cm): 47,5x37x10

Na wstępie muszę zaznaczyć, że gdy tylko zobaczyłem ten zestaw stwierdziłem, że muszę go mieć w kolekcji.

Opakowanie – znam „nowe” opakowania i z żalem trzeba stwierdzić, że parę lat temu na pewno byłoby podnoszone wieczko, za folią wypraska a w niej figurka trola i krasnoluda. Ale mamy rok 2007 i opakowanie niestety jest tandetne. Karton nie jest gruby, wygina się – fakt faktem, że zdjęcia na opakowaniu są naprawdę piękne, ale nie dodaje to jemu funkcjonalności. A więc lekki minus.
ObrazekObrazek

Instrukcja składa się z dwóch części. Po co tego chyba nikt nie wie. Nie jest to funkcjonalne, nie jest to konieczne – ogólnie to nie jest dobry pomysł. Wolę mieć jedną książeczkę – kolejny minusik.
Części spakowane są w woreczki z numerami etapów budowy. Nie jest to zły pomysł, skraca na pewno budowę zestawu. Problem polega na tym, że o ile woreczki do 4 etapu są oznaczone prawidłowo to do piątego etapu jeden woreczek posiada numer 5 a dwa inne w ogóle nie są ponumerowane. Dodatkowo są dwa woreczki z innej, zdecydowanie gorszej folii – jeden z trolem a drugi z szynami, skałkami i „kołowrotkiem”. Dwie części są luzem – rurka robiąca za szynę do podwieszanej kolejki oraz złoty hełm dla krasnoluda. Z tym hełmem to ciekawe, bo dzięki niemu mamy dodatkowy gratisowy srebrny egzemplarz.
ObrazekObrazek

Budowa podzielona jest na cztery zasadnicze etapy. Pierwszy to brama, drugi to prawe skrzydło, trzeci lewe a czwarty etap to budowa torowiska dla wózków i kolejki podwieszonej oraz wykończeniówka. Co znacznie rozczarowuje to brak „końcowego” obrazka z ułożeniem minifirów. Trochę szkoda, bo fajnie oglądnąć obrazek a na nim ustawione krasnoludy, orki i trola. Za to minus się należy.
ObrazekObrazekObrazek

Minifigi
No i to co tygryski lubią najbardziej!
Krasnoludy – brody są super, hełmy również, nieco rozczarowują niektóre główki ze znanymi z wikingów twarzami no i niestety koszulki znane również z wikingów. Na pocieszenie z jedną główką i z jedną koszulką się nie spotkałem – choć aż prosi się by każdy krasnolud miał coś specjalnego. Mimo wszystko dzięki brodom efekt jest – więc to na plus ALE bardzo poważny problem to zdjęcie główki i brody z racji tego, że element brody jest obustronny – po prostu nie ma za co chwycić bo wystaje tylko pół główki – bardzo duży minus.
ObrazekObrazek
Trol – rozczarowuje przede wszystkim nadrukami imitującymi jego odzienie. Po prostu wygląda tandetnie. Chciałbym go porównać z zieloną odmianą, która będzie do nabycia w przyszłym roku (zestaw 7048) – może po prostu w tym kolorze wygląda to tak nijak.
Obrazek
Orkowie – (ponoć to są trole ale mi nazwa ork zdecydowanie bardziej pasuje) ogólnie są OK, szkoda, że nie mają nowszych (planowanych na przyszły rok) nakryć głowy, fajne są ich miecze i tarcza.
Obrazek

Podsumowanie ogólne:
Zestaw jest przełomowy – uważam, że tak jak swego czasu smok i czarnoksiężnik wnieśli ożywienie do Zamku tak krasnoludy i orkowie wraz z trolem uczynią to teraz. Zestaw jest przykładem infrastruktury fantastyczno-średniowiecznej. Ma swój urok. Nieco bez sensu jest „obieg zamknięty surowców” czyli to, że możemy je przewozić między dwoma punktami kolejką podwieszaną jak i klasycznymi wózkami no ale z drugiej strony co można innego było tam zrobić? Na pewno do ciekawszych elementów należą same minifigi, tarcze, miecze orków, maczuga trola, srebrny „róg” wikingów (na trolu), topory w kolorze miedzianym, złoto i srebro.
Choć na allegro cena była nieco zawyżona to zestaw jest jej wart – w zasadzie nie ma do czego się za bardzo przyczepić. 7036 robi bardzo dobre wrażenie pod każdym względem.

Podsumowanie skrótowe:

Na plus:
minifigi, koncepcja zestawu, kolorystyka
Na minus:
bardzo ciężko zdejmowalne brody, kiczowate malowanie trola

Ocena końcowa:
8 na 10

Minigaleria:
Obrazek
..za ćwiczenie na szynie kolejki pac w łeb go...

ObrazekObrazek
nie rób nic na siłę - weź większy młotek :glupek2:

Obrazek
...pociąg skonczył bieg...

Obrazek
...chłopaki się wstydzą...

Obrazek
co ja z tymi karłami mam - znowu pili na służbie...
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 09:24 przez Tygrysek, łącznie zmieniany 3 razy.

crises

#2 Post autor: crises »

Recenzja kopalni. Jak miło :-). To co napisałeś jest jak najbardziej w porządku. Brakuje mi jednak omówienia samej kopalni i wyposażenia, a jest zdaje się całkiem bogate.
Co do tego zestawu mam mieszane odczucia. Z jednej strony nowe brody, wyposażenie, sporo broni, fajne "serki", ale klocków za dużo tam nie ma. Prawie 300 zł to trochę za drogo. No chyba, że są tam jakieś super rzadkie części, dla których warto kupić.

PS. Rozważ założenie galerii na Brickshelfie.

kris kelvin

#3 Post autor: kris kelvin »

Ano właśnie. Taki byłem napalony na ten zestaw, a teraz mi jakoś przechodzi. No ale zobaczymy jak się pojawi w Europie po ile u nas będzie chodził. Więcaj jak 180, no maks 200 zł nie ma sensu płacić chyba (jakoś ostatnio preferuję zakup konkretnych części na BL). Ale patrząc na zbiór części nie sposób nie powiedzieć, że to udany zestaw. Trol rzecz jasna jest dla dzieci, więc jaki jest każdy widzi. To i tak gigantyczny postęp w stosunku do tego trolla z HP.
A brody rzeczywiście kapitalne.
Recenzję oceniłbym na 7/10. Zdjęcia trochę słabej jakości i przydałoby się zdjęcia wszystkich figurek na raz z całym ekwipunkiem.

Awatar użytkownika
Pepin Krootki
Posty: 218
Rejestracja: 2006-06-22, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: PepinKrootki

 

#4 Post autor: Pepin Krootki »

kris kelvin pisze:Taki byłem napalony na ten zestaw, a teraz mi jakoś przechodz
Spokojnie. Można powiedzieć że to był taki amerykański "exclusive". Gdy wypuszczą zestaw w Europie i gdy przeczeka się pierwszą falę sprzedaży, to spokojnie będzie można kupić za te 180-200 zł. A zestaw rzeczywiście udany. Czy Trol ma zdejmowane ręce i nogi?
tu byłem - Pepin

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Pepin Krootki pisze:Czy Trol ma zdejmowane ręce i nogi?
Obrazek
To chyba wszystko co można z nim zrobić :(
Mi BARDZO podobają się krasnoludy :-)
Ale cena 270 zł to jednak za dużo, mimo to że zestaw jest bardzo udany :-)

Marcinojad

#6 Post autor: Marcinojad »

Czy da się zamknąć bramę gdy są tory założone ????

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: 7036 Dwarves' Mine

#7 Post autor: dmac »

Tygrysek pisze: Instrukcja składa się z dwóch części. Po co tego chyba nikt nie wie. Nie jest to funkcjonalne, nie jest to konieczne – ogólnie to nie jest dobry pomysł. Wolę mieć jedną książeczkę – kolejny minusik.

A ja wiem i tłumaczę po raz ostatni: dwie cienkie instrukcje spięte zszywaczami są znacznie tańsze od jednej grubszej instrukcji klejonej. Ja wolę mieć o ładnych parę klocków więcej w zestawie, niż płakać nad tym, z ilu części składa się instrukcja.
To samo dotyczy pudełka: skoro wygląda pięknie, bo grafika jest bardzo dobra, to w czym problem? Naprawdę niewielu z nas trzyma swoją kolekcję w oryginalnych kartonach, a dzieciakom grubość kartonu nie robi żadnej różnicy.
Jak wiemy, w ostatnich latach Firma się restrukturyzuje i szuka oszczędności - gdzie ma ich szukać, jeśli nie w najmniej istotnych, a kosztownych detalach?
Malkontentów w tej kwestii odsyłam do wypowiedzi Misterzumbiego w recenzji Indy Transport: śmieciarka z lat osiemdziesiątych miała dwa razy mniej elementów, niż śmieciarka z roku 2007, w tej samej kategorii cenowej. Właśnie takie są błogosławione skutki drobnych oszczędności (w tym także zmiany kolorów, będącej wynikiem użycia granulatu z tańszego źródła).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#8 Post autor: lugomina »

O! To juz wiem, na jakie figurki bede oszczedzac w 2008 :)
Dzieki za recenzje, wreszcie moglam sie karlom przyjrzec z bliska.
Najlepsze wg. mnie to ich krótkie nózki. Brody i helmy tez maja swój czar!
Jeszcze bardziej podobaja mi sie orki - z zielonkawymi glowami i rekoma.

Nieruchawy troll mnie nie zachwycil, szkoda ze nie robia malych trollków, czyli calkiem brazowych minifigów z nakladkami typu garb..
Kolorystyka kopalni tez mnie nie rusza. Nie przypadly mi do gustu te kolory Castle - jasnoniebieski + granat + zloto... to zloto jakos kiczowato wyglada i sztucznie. Szkoda, ze to nie chromowane zloto :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#9 Post autor: KUKUS »

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ten model, to z wrażenia aż mnie zamurowało.... świetna recenzja, z pewnością niejednemu użytkownikowi się przyda.

Co do samego modelu- najbardziej podobają mi się krasnoludy. Te brody, złote topory... mam nadzieję że stanę się w przyszłości ich szczęśliwym nabywcą :) Moją uwagę zwróciła również ciekawa konstrukcja tronu (jej niebanalność).

Jestem ciekawy czy będą również dostępne małe zestawy z krasnoludami/ orkami, tak powiedzmy w granicach 20-40 zł.

Marcinojad

#10 Post autor: Marcinojad »

KOKUS jeśli nadal zastanawiasz się czy będzie jakiś malutki zestaw z krasnalami i orkami to proszę bardzo Obrazek cena raczej nie przekroczy 40 zł

A i czy ktoś może odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie bo strasznie mnie to nurtuje
Ostatnio zmieniony 2007-12-10, 21:00 przez Marcinojad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#11 Post autor: KUKUS »

Czy da się zamknąć bramę gdy są tory założone ?? ??
W prawdzie nie mam tego zestawu, ale po dokładnej analizie zdjęć wydaje mi się, że drzwi są lekko nad torami, więc powinny się swobodnie zamykać.

Marcinojad, dzięki za zdjęcie, teraz wiem na co będę oszczędzać :) .

Aha i jeszcze jedna sprawa: ja nie jestem KOKUS tylko KUKUS przez "U" :mruga:
Ostatnio zmieniony 2007-12-11, 20:14 przez KUKUS, łącznie zmieniany 3 razy.

Marcinojad

#12 Post autor: Marcinojad »

sorry pomyłka :P zapamiętam
a jeszcze w zestawie z okrętem orków jest 1 krasnal

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#13 Post autor: nori »

Święta i Nowy Rok upłynęły u mnie pod znakiem zabawy Castle, oczywiście też kopalnią.
I uwaga: kopalnia, a w szczególności figurki bardzo podobają się płci żeńskiej !
I dotyczy to też trola, w sumie określenie go jako słodkiego pozostawia trochę do myślenia ;-)

Misaki
Posty: 85
Rejestracja: 2007-09-23, 17:34
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Misaki

 

#14 Post autor: Misaki »

mnie się najbardziej podoba w tym zestawie jego kolorystyka - odcienie szarości i brąz imitujący drewno to jest to

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#15 Post autor: tomey »

Tygrysek, a jak wrażenia po paru dniach ? Dalej jestes tak zadowolony ? A moze pokusiłeś się o jakieś autorskie dodatki do kopalnii ?
37236809 nowe gadu:)

ODPOWIEDZ