klocki materialowe - zagle - jak czyscic ?

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

klocki materialowe - zagle - jak czyscic ?

#1 Post autor: nori »

Czy ma ktos z was doswiadczenie w czyszczeniu klockow materialowych takich jak zagle, tipi itp... ?

Chodzi mi o to jak je wyprac by nie stracily koloru , oraz czy mozna je wyprasowac (na mokro ?) ?

no i co zrobic z linkami by byly sztywne, chce je nakrochmalic, ale nie wiem jak sie zachowaja (sa z wlokna sztucznego....)

Rafi83

#2 Post autor: Rafi83 »

Czeœć ,nie wiem jak z linkami ale ja podczas prania straciłem już jeden żagiel ,do tej pory jedynie moczyłem i suszyłem na słońcu jak było goršco,nie prasowałem bo bałem że mogš mi się popalić pod żelazkiem (nie wiem po prostu jak się zachowa materiał ).

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Ja niedawno kšpałem statki. Żagle poprostu ręcznie pod kranem mydłem umyłem i tyle. Potem je powiesiłem w łazience. Nie trzeba ich drastycznie suszyć, a prasować chyba nie ma sensu- bardzo sfałdowany żagiel dziobowy trójkštny (kliwr?) się znacznie rozprostował bez żadnych zabiegów dodatkowych.
Efekt bieli po umyciu w porównaniu do papierosowej żółci przed myciem żagli SES był oszałamiajšcy ; o)
Zdrufko, Ciamek

twig007

#4 Post autor: twig007 »

troche odkopuje stary juz temat, ale po prostu nadrabiam zaległosci na forum
jesli komus to przeszkadza, sorry;)
co do żagli, bez problemu myje się je ręcznie mydłem w ciepłej wodzie. prasowac tez spokojnie mozna bez obaw. Prasowałem ustawiajšc termostat na "pierwszš kropkę";) po takich zabiegach żagielki wyglšdajš jak nowe
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SAMOTH666
Posty: 74
Rejestracja: 2005-01-07, 15:44
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#5 Post autor: SAMOTH666 »

echmmm, ja również podzielę się swoimi doœwiadczeniami co do mycia żagli, i całkowicie się zgadzam z kolegš że ręcznie można œmiało myć żagielki szczoteczkš i mydłem. Co do prasowania to nie potwierdzę czy można, bo nie próbowałem z obawy o żagle, hehe :-P
In my dark Kingdom.....

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#6 Post autor: kamzel »

Przepraszam, że wskrzeszam stary temat, ale właściwie lepsze to niż zakładanie nowego. Otóż mam dwa problemy z żaglami mojego statku 6274 "Sea Hawk" (po amerykańsku "Carribean Clipper").

Po pierwsze, na przednim trójkątnym żaglu mam jakąś okropną plamę, której ani płyn do prani, ani mydło nie jest w stanie zlikwidować. Czy ktoś z Was próbował może użyć w takich wypadakch odplamiacza? Jakiego?

Po drugie, ten sam żagiel, ale też (choć w mniejszym stopniu) dwa pozostałe po niezbyt długim czasie od zamontowania robią się takie oklapłe i nie wygląda to najlepiej. Zauważyłem, że ten materiał z którego LEGO robi swoje żagle/peleryny/flagi jest w nowych zestawach dość sztywny i podejrzewam, że to zwiotczenie może mieć jakiś związek z praniem. Ale może da się je usztywnić? Znów więc pytam, czy ktoś próbował np. krochmalu czy jakiegoś innego środka?

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

kamzel pisze:Czy ktoś z Was próbował może użyć w takich wypadakch odplamiacza? Jakiego?
Miałem kilka bardzo poplamionych żagli. Ostatecznie zafundowałem im kąpiel w morderczym stężeniu Vanisha, ale plamy pozostały, natomiast czarne paski na żaglach odrobinę zszarzały. Innych skutków ubocznych nie było.
Przypuszczam, że gdybym nałożył odplamiacz punktowo, jak zalecają na silne zabrudzenia, mogłoby się skończyć usunięciem wraz z plamą większości czarnego barwnika.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Vojtek
Posty: 11
Rejestracja: 2008-04-03, 13:40
Lokalizacja: Świdnica
brickshelf: Vojtek

 

Re: klocki materialowe - zagle - jak czyscic ?

#8 Post autor: Vojtek »

nori pisze:... czy mozna je wyprasowac (na mokro ?) ?
Prasowałem żagle, przez ściereczkę i nic się im nie stało, a proste były jak kartka papieru.

Był to jeden jedyny raz więc cięzko powiedzieć czy to bezpieczna reguła.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ramzes »

Nie polecam czyścić żagli szczoteczką. Po takiej kąpieli w szarym mydle i letniej wodzie, przy uzyciu szczoteczki. czarna farba troszke wyblakła.

ODPOWIEDZ