8402 Sports Car

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

8402 Sports Car

#1 Post autor: rh »

Recenzja: [City] 8402 – Sports Car
Dla tych, co tyle na to czekali :) Przez to, że dopiero w sobotę dostałem go w swoje ręce, a dzisiaj się znalazło trochę czasu, by to zrecenzować, to w końcu jest :)

Obrazek

Dane techniczne
Seria: City
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 68 (73 z zapasowymi)
Liczba figurek: 1
Spis części:: jeszcze nie istnieje
Cena (oficjalna): brak
Cena (nieoficjalna): Allegro – 25 zł.

Opakowanie i instrukcja
Pudełko standardowe. Niewielkich rozmiarów (wymiary takie jak te od traktorka 7634, tylko trochę cieńsze (podam dokładne wymiary, jak się w końcu dorobię … linijki) - zdjęcie porównawcze – za użyczenie zgody na wykorzystanie zdjęcia serdecznie dziękuję Longerowi). Na przodzie pudełka standardowo widzimy zdjęcie całego modelu – czyli samochodzik, drzewko, budka telefoniczna i minifiga). Oprócz tego, można by odnieść wrażenie, że nasz fig dzwoni po pomoc drogową, bo mu się coś silnik pali. Z boku standardowo – mamy zdjęcie figa w skali 1:1, model, kod kreskowy itp. Z tyłu natomiast , na wzór wszelkich nowych zestawów, mamy pokazany ten model z różnych perspektyw. Tym razem brak ukazania jakichkolwiek funkcjonalności – bo ich zwyczajnie nie ma.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja – niewielka, dobrze pokazując proces budowy. Z ciekawych rzeczy na jednej z ostatnich stron mamy pokazany kawałek miasta, a w nim pokazane nowych zestawów (na ten z autobusem już nie mogę się doczekać…). Oczywiście z tyłu poza tym spis klocków, reklama legoclub i „wygraj zestawy”, czyli standard.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Tak się zastanawiam, bo wcześniej na to nie zwróciłem uwagi. Czy w innych instrukcjach na klocku „Wedge 4 x 4 x 2/3 Triple Curved” też są te dwa „ząbki”?
Obrazek


Klocki
Wiele ich nie ma, bo raptem jedynie 68 (73). Jednak wśród nich da się znaleźć parę „perełek”. Przede wszystkim mamy kompletnie nowego mini figa z świetnym torsem – będzie nadawał się zarówno na businessmana, jak i kelnera, czy kogokolwiek w garniturze. Włoski – znane już z paru innych zestawów nie są nowością, jednak wczesnej były dostępne jedynie w zdecydowanie droższych zestawach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
PS: właśnie mnie uświadomiono, że tors tego minifiga jest także w zestawie 8401.

Oprócz tego warte odnotowania są:
- Red Slope 18 2 x 1 x 2/3 with 4 Slots, sztuk 2, w tym kolorze wcześniej dostępny jedynie w Republic Fighter Tanku. Przyznaję, że jeśli chodzi o te „serki z grillem” tegoroczna polityka LEGO mi się bardzo podoba, gdyż znajdujemy ich niemało także w tańszych zestawach, i to nie tylko w kolorze Dark Bluish Gray (DkStone),
Obrazek

- Tile, Decorated 1 x 2 with Vehicle Control Panel Pattern, sztuka 1, niezbyt częsty klocek, a może się przydać,
Obrazek

- Red Vehicle, Mudguard 4 x 2 1/2 x 2 with Arch Round, sztuk 4, jak do tej pory dostępny jedynie w dwóch drogich zestawach
Obrazek

- Trans-Orange Plate 1 x 1, sztuk 3, 4 zestaw obecnie istniejący posiadający ten klocek w tym kolorze
Obrazek

- Trans-Light Blue Windscreen 3 x 4 x 1 1/3 Large Glass Surface, sztuk 1 – szybka występująca już co prawda w 9 zestawach, ale wciąż uważam, że jest warta odnotowania.
Obrazek

- Red Brick, Modified 1 x 4 x 1 2/3 with 2 Recessed Studs and Side Arches, sztuk 2 – w kolorze czerwonym jak na raie występuje tylko w dwóch innych zestawach (zdecydowanie drogich).
Obrazek

- Vehicle, Base 12 x 4 x 3/4 with 4 x 2 Recessed Center with Smooth Underside, sztuka 1 – mniej ciekawe, ale może niektórym się taka wiedza przyda.
Obrazek Obrazek Obrazek

- Red Panel 1 x 4 x 1, sztuk 2
Obrazek
- „serki” – trans-red, trans-yellow, czerwone – każdego w sumie po 3 sztuki.

Klocki znajdują się w dwóch woreczkach – jeden większa, drugi z drobnicą. Warty odnotowania jest fakt, że nie ma tu żadnych naklejek, co ostatnio się rzadko zdarza.
Obrazek Obrazek Obrazek


Model
Sam model prezentuje się dość przyjemnie. Jeśli chodzi o samochód, to wg mnie jest przód jest świetny, zastosowanie serków z grillem, daje mu specyficzny agresywny wygląd. Chociaż jest to dość masywna konstrukcja. Zdecydowaną zaletą jest także to, że dla figa jest fotel. Zatem nie musi siedzieć na samym podwoziu, jak za dawnych czasów. Niestety model nie jest pozbawiony wad – przede wszystkim nie podoba mi się brak drzwi (wiem, łatwo można samemu dodać). Tak samo niezbyt ciekawa jest przestrzeń znajdująca się pomiędzy kierownicą a szybą, aż się prosi by tam dać jakiś klocek z nadrukowaną deską rozdzielczą. I ostatnia wada wg mnie – wystające koła. Sto razy lepiej by wyglądał model, gdyby te koła były równo z linią nadkoli a nie wystawały na pół kilometra poza jego obrys.
Oprócz samego samochodziku dostajemy także drzewko i budkę telefoniczną. Jest ona wykonana prosto, podoba mi się obecność słuchawki, jednak panel sterujący już można było dać inny. Ale to już czepiania się na siłę.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Popularność modelu wg mnie będzie w sporym stopniu zależała od ceny. O ile 25 zł jest bez problemu do zaakceptowania, to mam nadzieję, że TLG nie zaśpiewa sobie za niego 40 zł jak za traktorek. Takich pieniędzy nie jest on wart. Modelik fajny, nawet udany, ale zagadką jest cena

Za
  • części, parę przydatnych i rzadkich
  • model w miarę udany, obecność drzewka i budki telefonicznej zdecydowanie na plus
  • cena(?)

Przeciw
  • wystające koła
  • brak drzwi
  • cena (?)
Ostatnio zmieniony 2009-10-17, 07:58 przez rh, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

rh pisze:jeszcze nie istnieje
Ale się tworzy :D

Miałem to w ręku (się znaczy pudełko) i średnio mi się ten zestaw podoba. Choć części ma nawet ciekawe.
Ale zastanawia mnie jedna rzecz: Czy w dobie telefonów komórkowych jakieś dziecko nie spyta rodzica 'A co to jest?' wskazując na budkę telefoniczną ;)

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#3 Post autor: grevious27 »

Zestaw dobry na poprawę humoru; za 25 złociszy mamy kilka przydatnych, czerwonych klocków i fajnego minifiga.
M_longer pisze:Czy w dobie telefonów komórkowych jakieś dziecko nie spyta rodzica 'A co to jest?' wskazując na budkę telefoniczną ;)
Mi się wydaję, że dziecko zapyta ' Dlaczego tam jest robot?' :D
Why so serious?

Goldbrick

#4 Post autor: Goldbrick »

M_longer pisze:Czy w dobie telefonów komórkowych jakieś dziecko nie spyta rodzica 'A co to jest?' wskazując na budkę telefoniczną ;)
Polskie na pewno, dziecko z zachodu które razem z tatusiem jeździ codziennie autostradą, nie będzie miało problemu z rozszyfrowaniem co to takiego.

Mnie zestaw się bardzo podoba i z pewnością go nabędę gdy tylko pojawi się w sklepach.

rh, widzę że popełniłeś straszny błąd - Tile, Decorated 1 x 2 with Vehicle Control Panel Pattern przyczepiłeś na odwrót! :)
Ostatnio zmieniony 2009-03-29, 20:15 przez Goldbrick, łącznie zmieniany 3 razy.

rh

#5 Post autor: rh »

Goldbrick pisze:rh, widzę że popełniłeś straszny błąd - Tile, Decorated 1 x 2 with Vehicle Control Panel Pattern przyczepiłeś na odwrót! :)
Przypominam, że jestem leworęczny i w niektórych przypadkach wolę rzeczy wykonane w lustrzany sposób:P

crises

#6 Post autor: crises »

Bardzo, bardzo porządny zestaw. Tak na dobrą sprawę kupiłbym go tylko dla samych włosów, a tu jeszcze ładny torsik (był też chyba w Cafe Corner), czerwone nadkola i serki z grilem, do tego drzewko. Zależnie od ceny albo rewelacja, albo bardzo dobry zestaw. Tak czy siak wart zakupu.
Dzięki za recenzję.

Fistach

#7 Post autor: Fistach »

Zestaw jest świetny i naprawdę uroczy. W cenie 25 zł biorę w ciemno :)

Dzięki za recenzję, kazałeś długo czekać na nią:)

a Tors jest też w 8401 :)

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#8 Post autor: Ramzes »

Ahh, jakie mają niektórzy szczęście do kupowania niedostępnych jeszcze zestawów:)
Przynajmniej mogę poczytać i podziwiać...
A co do recenzji, to chyab już napisane zostało wszystko tak, ze wystarczy jeszcze pochwalić autora;] Kolejny zestaw na mojej wakacyjnej liście i kolejny argument do szukania sobie dobrze płatnej wakacyjnej pracy.
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#9 Post autor: bartek_mi »

na liscie zakupow - glownie dla torsu

rh

#10 Post autor: rh »

bartek_mi pisze:glownie dla torsu
Jak dla torsu to spokojnie za ~24 zł można kupić 8401.
Fistach pisze:Dzięki za recenzję, kazałeś długo czekać na nią:)
Wszystko było zależne od tego, kiedy do mnie dotrze ;) a że wczoraj niestety nie udało mi się zdążyć z napisaniem jej to już inna sprawa, ale troszkę mniej ode mnie zależna ;)

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#11 Post autor: Piterko »

Must have jak dla mnie.

W ogóle to nowe City jakoś mi się kojarzy z latami 90 - radiomagnetofon w "City battle pack", tu budka telefoniczna, żółty autobus szkolny czy w końcu coffee cornery czy inne "warzywniaki". Teraz czekam na "Tabaconist Corner".

Co do zestawu - samochód nieco różni się od tych "produkowanych" teraz masowo. Bo zobaczcie - czy to Coastguard, czy Garage, czy Policja - budowa samochodów jest teraz zadziwiająco podobna. Ten słodki czerwony samochód różni się od typowych tym, że ma trochę inne zderzaki, inną maskę i zmodyfikowany tył. Reszta jest taka sama - bieżniki, szybka, podwozie.

Co nie zmienia faktu, że po prostu warto go mieć. A gdyby tak pokusili się o jakiś "Porshe/Ferrari sports car"... xD

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#12 Post autor: lugomina »

Pan Czerwony Samochodzik! Chociaz taki prosty, prawie jak impuls to i tak oczekac sie nie moge i kupie z miejsca, nie to co traktor.. traktor sobie moze gnic :)

Wlosy +++
Chytra twarz unisex + *dodamy wloski kobiece i juz bedzie chytra pani*
2 czerwone serki i 2 tiles +
Czerwone nadkola +
Piekny pojazd, bo czerwony +
Drzewko "owocowe" +
Telefon +

Same plusy!
rh pisze: dostajemy także drzewko i budkę telefoniczną. Jest ona wykonana prosto, podoba mi się obecność słuchawki, jednak panel sterujący już można było dać inny.
Rh, ten panel kontrolny to przeciez do gier komputerowych, rodem prosto z jakiegos starszego Nintendo albo X-boxa... zeby dziecko jezdzace po autostradzie z rodzicami nie nudzilo sie, gdy starzy dzwonia po pomoc drogowa :) Wiesz przeciez, jakie teraz sa zaawansowane telefony, he he
Ostatnio zmieniony 2009-03-30, 07:46 przez lugomina, łącznie zmieniany 2 razy.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

rh

#13 Post autor: rh »

Tak tylko gwoli wyjaśnienia :) przy pierwszej próbie dodaniu tematu pojawił mi się błąd bazy SQL włącznie z "debug mode", przy drugim dodaniu już było ok. Jak widać zostało to sobie w bazie i stąd pojawił się wątek po raz drugi po jakimś bliżej nieokreślonym czasie :)
lugomina pisze:Wiesz przeciez, jakie teraz sa zaawansowane telefony, he he
Hm, i wcale mi się to nie podoba :)
lugomina pisze:traktor sobie moze gnic :)
Wg mnie traktor jest ładniejszy :) samochodzik jest fajny na klocki, a traktor jest świetny i uroczy jako model :)
Piterko pisze:W ogóle to nowe City jakoś mi się kojarzy z latami 90
Ogólnie jak dla mnie obecne city to dawne town z ulepszeniami :) tylko wciąż brakuje mi zestawu pokroju Metro Park & Service Tower. Ale bałbym się o jego cenę ...
Ostatnio zmieniony 2009-03-30, 16:40 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

8402 Sports Car

#14 Post autor: Hezar »

Recenzja 8402: Sports Car

Obrazek


Dane techniczne
Seria: City
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 68
Spis części: Peeron
Cena: S@H: 34,95 PLN, Allegro: 25,00 – 37,00 PLN, polskie sklepy: ok. 36,00 PLN


Opakowanie i instrukcja

Niewielkie pudełko o wymiarach 19cm x 14cm x 4,5 cm, adekwatne do zawartości i wykonane ze standardowej dla tej wielkości zestawów tektury.
Przód pudełka zdobi ładne, podretuszowane zdjęcie złożonego zestawu:

Obrazek

Na tylnej ściance pokazano gotowy model w trzech różnych, przyjemnych dla oka ujęciach.
Dodatkowo, w lewym dolnym rogu, umieszczono napis w sześciu różnych językach oznaczający ni mniej ni więcej to, iż zestaw stworzono głównie z myślą o dzieciach:

Obrazek

Boki opakowania to już standardowe informacje wraz z ostrzeżeniami oraz trzy zdjęcia, w tym jedno przedstawiające minifiga w skali 1:1:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czas dobrać się do zawartości – sposób otwierania pudełka to już klasyka:

Obrazek

Po wysypaniu zawartości naszym oczom ukazują się:
  • dwa woreczki z klockami:

    Obrazek Obrazek
  • luzem drzewko wraz z elementem podwozia:

    Obrazek
  • instrukcja:

    Obrazek
Zatrzymajmy się na chwilę przy instrukcji.
Jest nią klejona, licząca 24 strony dobrej jakości papieru książeczka, wielkości mniej więcej połowy przedniej (lub tylnej) ścianki pudełka.
Jej zawartość to łącznie 24 kroki budowy naszego modelu, spis elementów oraz tradycyjnie już garść reklam.
Wszystko bardzo czytelne, brak jakichkolwiek błędów.
Przykładowa strona:

Obrazek


Klocki

Zestaw – jak już wspomniałem wcześniej – zawiera 68 elementów w czternastu odmianach kolorystycznych: „DkStone”, „Red”, „Orange”, „Blue”, „Black”, „Yellow”, „Clear”, „Green”, „TrOrange”, „White”, „TrRed”, „TrYellow”, „MdStone” oraz „TrLtBlue”.
Długiej listy ciekawszych części nie ma sensu sporządzać, gdyż praktycznie każdy element tego zestawu może okazać się użyteczny.
Moją uwagę zwróciły w szczególności trzy rodzaje klocków, które w znaczący sposób ułatwiły pracę projektantowi tego zestawu i które szczególnie mogą pomóc w budowaniu podobnych konstrukcji własnego pomysłu, a są to:
  • „Bracket 2 x 4 x 2/3 with Front Studs” (dwie sztuki):

    Obrazek
  • „Slope Brick 45 6 x 1 Double Inverted with Open Center” (dwie sztuki):

    Obrazek
  • „Wedge 4 x 4 x 2/3 Curved” (jedna sztuka):

    Obrazek
Model

...czyli sportowy samochód osobowy z kierowcą i przydrożna budka telefoniczna z drzewkiem.
Budowa przebiega bardzo szybko, w pierwszej kolejności budujemy minifiga – przystojniaczka w eleganckim wdzianku, modnej fryzurze i szelmowskim uśmieszku na twarzy:

Obrazek

Na drugi ogień idzie budka telefoniczna w kolorze pomarańczy:

Obrazek

No i wreszcie klu programu, czyli czerwony kabriolet.
To właśnie tu ewidentnie widać, że podczas jego projektowania priorytetem byli najmłodsi odbiorcy, a bezsprzecznym poparciem tego stwierdzenia jest ilość i rodzaj zastosowanych elementów.
Zobaczcie jak przebiega jego budowa:
  • po czterech krokach:

    Obrazek
  • po ośmiu krokach:

    Obrazek
  • po dwunastu krokach:

    Obrazek
  • po szesnastu krokach:

    Obrazek
Rzućmy jeszcze okiem na drzewko...:

Obrazek

... i elementy dodatkowe pozostałe po budowie:

Obrazek

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co właśnie zbudowaliśmy:
  • Samochód.
    Trzeba przyznać, że projektant naprawdę się popisał, bo – co tu dużo pisać - ten sportowy kabriolet w kolorze krwistej czerwieni prezentuje się naprawdę wybornie!
    Nieco agresywny przód, zgrabny tył, a i z boku też niczego sobie – tu naprawdę nie ma się czego przyczepić. Brawo!

    Obrazek Obrazek Obrazek
    Obrazek Obrazek Obrazek
    Obrazek Obrazek Obrazek
  • Budka telefoniczna.
    Konstrukcja nieco dziwna i pokraczna, choć w sumie dość prosta w swej budowie (znowu ukłon w stronę milusińskich).
    Gdyby nie słuchawka, zapewne mało kto zorientowałby się co to w ogóle jest.

    Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na koniec spójrzmy jeszcze na całość:

Obrazek Obrazek


Podsumowanie

8402 to zestaw, który z pewnością zasługuje na uwagę.
Prosta konstrukcja nie pozostawia złudzeń - produkt zaprojektowano głównie z myślą o dzieciach, jednak sporo przydatnych elementów i prześliczny model samochodu mogą być atutami, które bez wątpienia docenią również starsi miłośnicy klocków.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Hezar pisze:Moją uwagę zwróciły w szczególności trzy rodzaje klocków, które w znaczący sposób ułatwiły pracę projektantowi tego zestawu i które szczególnie mogą pomóc w budowaniu podobnych konstrukcji własnego pomysłu, a są to:
Warte uwagi są też czerwone serki z grilla.

Ale recenzja tego zestawu [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=8836]już powstała[/url]. Zdaje się że zamiast zakładania nowego tematu powinno się dopisać kolejne recenzje do już istniejących :)

ODPOWIEDZ