76054 Batman Scarecrow Harvest of Fear

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

76054 Batman Scarecrow Harvest of Fear

#1 Post autor: nori »

DC Comics Super Heroes: 76054 Batman Scarecrow Harvest of Fear

Obrazek

Seria: DC Comics Super Heroes
Rok premiery: 2016
Liczba elementów: 563
Figurki: 5: Gas Mask Batman, Blue Beetle, Killer Moth, Scarecrow, Farmer
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 28 x 6 cm
Cena: $59.99, £59.99, 69.99 €, 329,99 zł

BrickSet, BrickLink


W przypadku zestawów SuperHero LEGO karmi nas czym tylko może: jeżeli w kinach w danych momencie wyświetlany jest kolejny filmowy hit o tej tematyce, TLG oczywiście korzysta z koniunktury. O ile dysponuje prawami, bo póki co w tej materii coś nie mogą dogadać się z Foxem, tak wiec o X-menach czy Deadpoolu należy zapomnieć. Ale nie tylko filmami człowiek żyje, są też komiksy, i jak kinowego hitu nie ma, TLG spokojnie może wymodzić zestaw Superbohaterski wykorzystujący wątki jak i postacie z przecież przeogromnych uniwersów Marvela i DC. Zresztą w ten sposób dostaliśmy parę zestawów ze wspomnianymi X-menami, i mogliśmy cieszyć się figurkami czy to Magneto, czy Wolverine'a, czy samego Deadpoola. Wydawałoby się, że gdy projektant może zaszaleć i nie trzymają go ścisłe wytyczne co do postaci i pojazdów, a przez to może popuścić wodze fantazji, powinno wyjść coś przynajmniej ciekawego. Jak uczy nas doświadczenie, niestety nie zawsze tak jest, żeby chociaż przypomnieć straszną porażkę w postaci zestawu 76055 Batman Killer Croc Sewer Smash. Ale zdarzają się też perełki: 76057 Spider-Man Web Warriors Ultimate Bridge Battle. A jak wypada niniejszy zestaw, nie oparty na żadnym kinowym hicie, a "jedynie" wykorzystujący wątki i postacie z komiksów?


Szata graficzna pudełka cieszy oko, ilustracja prezentująca zestaw jest ładna, z odpowiednim tłem, do tego dzieje się tu całkiem dużo. Jako, że w zestawie znajdziemy całkiem sporo zarówno ludzików jak i pojazdów, można było bez problemu zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Nie mogło oczywiście zabraknąć żadnego obowiązkowego loga, oraz wyszczególnienia poszczególnych minifigurek.

Obrazek

Z tyłu pudelka prawdziwa rozpierducha! Dzieje się dużo, ale jednocześnie jest w miarę czytelnie. Nie zabrakło oczywiście stylizowanych kadrów komiksowych ukazujących funkcjonalność poszczególnych składowych zestawu.

Obrazek

W środku znajdziemy w sumie pięć woreczków z klockami,

Obrazek

oraz osobny woreczek zawierający dwie instrukcje, arkusik naklejek oraz niemy komiks.

Obrazek

Minifigurek w zestawie jest aż pięć. Otrzymujemy dwóch Superbohaterów, dwóch złoczyńców oraz jedną postać neutralną, czyli przerażonego farmera.


Jako że zestaw nawiązuje do uniwersum Batmana, nie mogło zabraknąć tutaj samego Mrocznego Rycerza. I to w miarę unikatowej wersji, gdyż wyposażonego w maskę gazową. Trzeba przyznać, zielone oczy za maski wyglądają cokolwiek niepokojąco. Drugim superbohaterem jest Blue Beetle, na zdjęciu pierwszy od prawej. Dla ciekawskich, jego prawdziwe imię i nazwisko to Jaime Reyes i jest on trzecią osobą w Uniwersum DC która przybiera ten pseudonim. Wcześniej byli to Dan Garret i Ted Kord, a ten pierwszy na kartach komiksów debiutował już w 1939 roku! Czyli trochę ta postać ma latek na karku, mimo to nigdy nie zyskała większej popularności i w sumie miło, że TLG sięga także po trzecioligowych bohaterów.


Co do złoczyńców, podobnie jak w przypadku Herosów z tego zestawu, otrzymujemy jednego bardziej znanego, a drugiego niezbyt popularnego. Tym znanym jest sam Scarecrow czyli Strach na wróble, były profesor psychologii Jonathan Crane, który na kartach komiksów zadebiutował w 1941 roku i przez wiele lat napsuł Batmanowi sporo krwi. Używa środka chemicznego wywołującego u ofiar strach i fobie, co tłumaczy, dlaczego Batman nosi maskę gazową. W świecie LEGO postać ta nie pojawia się po raz pierwszy, natomiast w niniejszym zestawie otrzymujemy naprawdę udaną jego wersję, z "przepięknie" dobranym strojem, główką i wspaniałą fryzurą. Prawdziwa perełka! Jak tylko odszukam jego starszych LEGOwych braci, wrzucę rodzinną fotkę w ramach cyklu Fotki Super Trykociarzy. Killer Moth, czyli po naszemu Zabójcza Ćma, to postać mało popularna, i to nawet w samym uniwersum, gdzie z powodu swojego stroju i przydomku był pośmiewiskiem dla innych złoczyńców. W wersji LEGO pod maską skrywa się Drury Walker, czyli drugi osobnik używający tego pseudonimu. Pierwszym był wiezień Blackgate o numerze 234026 używający wymyślonej tożsamości Cameron van Cleer. Pierwotnie starał się wzorować na Batmanie, miał nawet własną Batjaskinie nazwaną, jakże by inaczej, Mothcave. W komiksach postać debiutowała w 1951 roku, tak więc także ma trochę latek na karku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przystępujemy do składania, i na pierwszy ogień idzie pojazd nie mający nic wspólnego z tematyką SuperHero. Ot, zwykły traktorek. Model mały, zgrabny, dopracowany i wprost przeuroczy! Składa się to super, a konstrukcja naprawdę potrafi cieszyć. Wydawałoby się, niepozorna maleństwo, a wyrosło na spory plus całego zestawu!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobnie jak traktorek, kombajn składa się bardzo przyjemnie, do tego mamy tu całkiem sporą liczbę naprawdę ciekawych klocków, zarówno pod względem kształtu jak i kolorystyki. Cała konstrukcja wydaje się nieco karykaturalna, jest dość "zwarta", ale należy potraktować to jako atut, kombajn idealnie wpisuje się w komiksową stylistykę. Jako że to kombajn Stracha na wróble (ach, jak to brzmi!), nie zabrakło odpowiedniego wyposażenia w postaci zbiornika, w którym znajduje się trujący gaz, a który też jest w stanie pomieścić przerażoną minifigurkę. Oj, farmer ma się czego obawiać! Do tego dzięki popularnemu "pistoletowy" możemy zbiorniki z gazem wystrzeliwać na całkiem pokaźną odległość. Dodatkową funkcjonalnością jest obrotowy nagarniacz, który obraca się, gdy kombajn się porusza. Przynajmniej do przodu, gdyż przy ruchu do tyłu mechanizm już nieco zawodzi. I w sumie prawidłowo, niby po co nagarniacz ma się kręcić podczas cofania?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzecim pojazdem jest helikopter Batmana czyli Batcopter. Patrząc na jego kolorystykę, dla Blue Beetle także się nadaje. Beetlecopter? Pojazd jest dość masywny, i wygląda jak opancerzony, a do tego zamocowane działka po bokach każą przestępcom mieć się na baczności. Oprócz standardu w takich pojazdach, czyli otwieranej kabiny, i kręcących się wirników, mamy tu jeszcze jedną całkiem ciekawą funkcjonalność. A mianowicie ogon pojazdu możemy "wcisnąć" do kabiny, co powoduje otwarcie bocznych osłon, pod którymi ukryto dodatkowe, tym razem strzelające, działka! Fajnym bajerem jest to, że ogon można przyblokować w tej pozycji i jak dociśniemy boczne klapy, to działka wystrzelą! Szkoda, że jak klapy są schowane, a ogon wyciągnięty, to żadnej blokady nie ma i przez to ogon pozostaje nieco luźny. Ale w sumie w niczym to nie przeszkadza. Ogólnie, helikopter może jakoś bardzo nie porywa, ale jest całkiem udanym i bardzo bawialnym modelem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyżby same plusy? Pudełko cieszy oko szatą graficzną, graficy LEGO przyzwyczaili nas do wysokiego poziomu, ale nie zawsze im wychodzi. A tu jest praktycznie nienagannie. W zestawie w sumie otrzymujemy pięć figurek, i to wszystkie oryginalne i obecnie unikatowe! Batman może nie wyróżnia się jakoś wśród miliona swoich klonów, a farmer to taki wypełniacz. Ale reszta? Przypomnienie jednej postaci w rewelacyjnej formie odświeżenia i sięgniecie po dwie klasyczne, acz mało znane postacie, to doskonały pomysł. I wydawałoby się, spore mrugniecie do starszych fanów komiksów, wszak dzieciaki zapewne tego nie docenią, i dla nich będzie to kolejny pan w kolorowym stroju, do tego nie tak atrakcyjny, jak postacie znane z kreskówek.
Trzy pojazdy. Przepiękny i wprost rewelacyjny traktorek, bardzo udany i bawialny kombajn, i przyzwoity Batcopter, któremu także akcentu bawialności odmówić nie można. Zestaw może nie jest jakimś cudem świata, ale wypada bardzo dobrze, wszystkie składowe się tu nad wyraz dobrze zagrały. Przyjemnie się go składa, przyjemnie się nim bawi, a postacie fajnie uzupełnią całą Superbohaterską rodzinkę. Oby więcej takich zestawów, a ten oczywiście serdecznie polecam!


PS1 Recenzja była pisana pod większym niż zazwyczaj impulsem, stąd też może jej nieco "szybsza" forma. Do tego zrezygnowałem z opisu tak oczywistych i powtarzalnych elementów jak sama instrukcja, w tym aspekcie nic się w porównaniu do podobnych zestawów nie zmienia, a głupio mi powtarzać non-stop to samo. Recenzja jest też eksperymentem z nową formułą zdjęć, w końcu postanowiłem przyznać mojemu wysłużonemu aparatowi emeryturę i spróbować z bardziej zaawansowanym sprzętem, acz nie jest to lustrzanka, a "tylko", jak to się określa, "ambitny kompakt", wyposażony w tryby manualne, które próbuję dopiero okiełznać. Tu wielkie podziękowania dla mistrza fotografii: przema, za niecienioną pomoc! Swoją drogą, to w recenzji są zdjęcia zarówno ze starego aparatu jak i nowego, do tego pstrykane w najróżniejszych warunkach.


PS2 Dziękuję Administracji forum LUGPolu za możliwość zdobycia zestawu w nieco bardziej ludzkiej cenie.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Cieszę się, że żyjesz. Twoja zapowiedź kilka miesięcy temu była niepokojąca. Recenzja jak zwykle pierwsza klasa. Sam zestaw chyba faktycznie dla pryków. Teraz już Zabójcza Ćma chyba się nie pojawia. Przynajmniej do tej pory jej nie zauważyłem. Pewnie fani by nie przełknęli batkapcia. Wydaje mi się, że zestaw jak na polskie pieniądze to przynajmniej z 60 PLN za drogi. Ot niecałe 600 klocków i 4 figurki.

Zdjęcia faktycznie mają różna ekspozycję.Pudełko i pierwsze 3 batcoptery prześwietlone. W stałym oświetleniu dobierz jedną i się jej trzymaj. Potem 3 chyba lekko niedoświetlone. Pozostałe 3 OK, ale warto skorygować poziom czerni. :D
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Durzy »

Strasznie mi się podoba traktorek! Świetny jest! Ciężko o model, który byłby równie udany, równie mały i równie wytrzymały.

Reszta jakoś tak nieszczególnie...

nori, czy zdarzyło Ci się, aby ten przeźroczysty jumper dla minifigów tak mocno trzymał nóżki minifiga, że najpierw odpada tułów od nóżek, a nie jumper?

Awatar użytkownika
Mutran
Posty: 195
Rejestracja: 2014-03-16, 16:44
Lokalizacja: Gostyń/Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Mutran »

Świetny Minifig tego Stracha *.*
"Knowledge through... disintegration."
bacon pisze:Skończysz na Hero Factory i Bioniclach :)
Dark side of LugPol :D

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#5 Post autor: nori »

Durzy, mam te same odczucia, traktorek to niekwestionowana gwiazda tego zestawu.

Tak, Jumpery niestety są nieco spierniczone pod tym względem i trzymają zbyt mocno. Gdzieś w instrukcjach LEGO nawet pokazuje, jak należy je "prawidłowo" odczepiać od figurek.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#6 Post autor: glaz_pimpur »

Też mam podobne odczucia: traktorek do tego farmer i strach i zestaw jest idealny:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Durzy »

glaz_pimpur pisze:Też mam podobne odczucia: traktorek do tego farmer i strach i zestaw jest idealny:)
Traktor, farmer i świetny mały zestaw City a może nawet i Creator? Dorzucić jeszcze flaszkę i zestaw kompletny :D Będę musiał się zatroszczyć o czerwone klocki we własnym zakresie, bo prawie żadnych potrzebnych nie mam i zbuduje sobie coś podobnego.

nori pisze:Tak, Jumpery niestety są nieco spierniczone pod tym względem i trzymają zbyt mocno. Gdzieś w instrukcjach LEGO nawet pokazuje, jak należy je "prawidłowo" odczepiać od figurek.
Czyli według Lego figurka ma skakać z jumperem przyczepionym do nóżek? Ja naiwnie myślałem, że ma z niego wyskakiwać... Mam tylko jeden z polybega, a tam instrukcja tego nie tłumaczy.

Szymon

#8 Post autor: Szymon »

Jeden z lepszych zestawów tego roku, traktorek to mały diamenckik tego zestawu, myślę że jest też nieźle wyceniony.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#9 Post autor: AOW »

Moj synek jest zauroczony tym traktorkiem - wydaje mi się, że to jest najlepszy traktorek jaki Lego wypuściło - aż chyba zakupię klocki na BL aby mu go sprezentować.
Żeby nie było, recenzja na wysokim poziomie.

pozd.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#10 Post autor: nori »

Strach ma wielkie oczy, czyli Scarecrow w wydaniu LEGO. Porównanie trzech wersji tej postaci w wydaniu klockowym, więcej na blogu.

Obrazek

Obrazek
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ