[MOC] Flatbed

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Flatbed

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry !
Obrazek


Pragnę przedstawić ciężarówkę typu skrzyniowego. Całość to typowy, nudny europejski kartofel bez wyrazu, ale od dość dawna chciałem sobie coś takiego zbudować. Pojazd ma kabinę zbudowaną całkowicie bokiem (tak zwanym snotem..), co trochę wpływa na jego wytrzymałość, ale też nie ma specjalnie na co narzekać. Auto ma układ 6x2, z czego wszystkie osie mają ruchome zawieszenie; ostatnia oś jest skrętna i podnoszona. Z racji zastosowania sprzęgieł występują pewne problemy z tym rozwiązaniem - po pewnym czasie obydwie osie skręcone są w tym samym kierunku, z tego powodu w filmie skręt tylnej osi jest odłączony. Całość waży około 2 kilogramów i całkiem nieźle radzi sobie w domowych warunkach, nawet na skrajnie nierównym parkiecie.
Obrazek
W aucie jest parę nowych rzeczy - nie spotkałem się jeszcze z kabiną w tej skali, która byłaby zbudowana bokiem, tak samo z chlapaczami z gąsienic 8275 ;-D
W samochodzie znajdują się 3 silniki:
1: PF XL do napędu, przełożenie 1:3->3:5.
2: PF Medium do skrętu kół
3: PF Medium do podnoszenia tylnej osi.
(Pragnę tez podziękować Noriemu za części zamówione z BL - płytki, użyte do budowy paki i gąsienice, z których póki co powstały chlapacze).

Pozdrawiam!
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Belmondo
Posty: 64
Rejestracja: 2009-03-25, 08:10
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław
brickshelf: Belmondo

 

#2 Post autor: Belmondo »

Pomysł z chlapaczami przedni, tak samo jak z podnoszeniem tylnej osi - w końcu wiele ciężarówek tak ma, a w Lego się z tym jeszcze nie spotkałem. Jednak tylna oś podnosi się trochę za szybko chyba. Może zmieniłbyś przełożenie?

Paka jest ok, ale kabina niestety tragiczna. Po co budować snot'em, jeśli nie daje to żadnego efektu estetycznego? Klamek brak i otwieranych drzwi też. Kabina to zdecydowanie najgorsza część modelu. Po prostu bez wyrazu.
"All men are equal 'till the victory is won
No color or religion ever stopped a bullet from a gun" - Thin Lizzy

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ramzes »

Ha, na Youtubei to ja widziałem pierwszy ten filmik:)
A co d osamego modelu to weź gdzieś go w teren i sprawdź w ciężkich warunkach, bo po dywanie to byle co potrafi jeździć.
A, i jeszcze jedno: strasznie zazdroszcze Ci kół 24x43 - musze je mieć!
pozdrawiam:]
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Belmondo pisze:z podnoszeniem tylnej osi - w końcu wiele ciężarówek tak ma, a w Lego się z tym jeszcze nie spotkałem.
Jedna z trzech tylnych się liczy? http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=330181
Mi się ciężarówka podoba. Nie wypowiadałem się za bardzo o Twoich poprzednich, bo jakoś nie miałem do nich przekonania - wydawały mi się bardzo surowe z wyglądu, z tymi archaicznymi kołami, kanciastymi kształtami i morzem studów. Tu jest inaczej - po części ze względu na kabinę, po części ze względu na ładnie wygładzoną i jednobarwną pakę. Zdecydowanie estetycznie jest to krok w dobrą stronę.
Teraz ponarzekam :) Nie podoba mi się wyeksponowany odbiornik IR. Czy paka ma którąś burtę ruchomą? Nie podobają mi się też gąsienice, a tylny zderzak wydaje się być za wysoko - ale może tylko mi się wydaje. Technicznie chyba bez zarzutu, chociaż ukłuło mnie w oczy że pod koniec filmu wyraźnie widać jak ugina się rama kiedy ciężarówka się cofa a potem rusza do przodu. Jest aż taka delikatna?
Ostatnio zmieniony 2009-05-25, 22:17 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

@Belmondo: Dzięki! Co do klamek - kurde, wiedziałem, ze o czymś zapomniałem ;-P

@Ramzes: Dzięki! Samo podwozie w terenie jeździło nieźle, ale ciężar kabiny i paki zapewne osłabił własności 'terenowe' pojazdu..

@Sariel: Rama się 'wygła', bo grzebałem w podwoziu i widocznie źle docisnąłem klocki, resztę dopełnił XL i świeże baterie. Gąsienice to patent testowy, miałem tam umieszczone płytki 6x6, ale z nich zrezygnowałem na rzecz ruchomych chlapaczy ;-P
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

No witam. Wreszcie filmik - szkoda, że tak jak zdjęcia nieco zbyt mroczny :)

No ale jeśli chodzi o ciężarówkę to podoba mi się zderzak. Kabina nic specjalnego ale aż taka zła chyba nie jest :) Sam teraz będę musiał zbudować kabinę to mi ją zjedziesz w moim temacie :)

Faktem jest, że koła z tyłu podnoszą się za szybko ale za to sprawnie.

Nie wiem czy to cała rama się wygięła czy tylko te szare jej elementy z brzegu ale nie wróżyłoby to dobrze kierowcy.

Co do skręcania kołami to po prostu źle zrobiłeś. (tak mi się wydaje bo nie widzę tego na zdjęciach) Problem jest na pewno jak najbardziej do pominięcia -wiem bo sam miałem przecież 3 osie skrętne w Loaderze.

Co do drzwi to wystarczyło dodać klamki i już by nie było tak łyso :)

Dobra robota - czekam na następne.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#7 Post autor: Bobofrutx »

[b]Belmondo[/b] pisze:Paka jest ok, ale kabina niestety tragiczna. Po co budować snot'em, jeśli nie daje to żadnego efektu estetycznego? Klamek brak i otwieranych drzwi też.
Moim zdaniem kabina wcale nie jest tragiczna :) A co do tych drzwi i klamek to rzeczywiście można by je dorobić.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#8 Post autor: Robson »

Belmondo pisze:z podnoszeniem tylnej osi - w końcu wiele ciężarówek tak ma, a w Lego się z tym jeszcze nie spotkałem.
A u mnie była środkowa http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=322972 ...
Sorry trucker ale jeżeli tą kabinę nazywasz snotem to u mnie w zderzaku w nowym modelu jest więcej snotu :P Odwróciłeś kabinę, okey ale zupełnie nie wiem po co. Całość wygląda jak klocek duży. Ale to nie MT wiec się juz przestaje czepiać. Co do samej jazdy, śmiga nawet żwawo, podoba mi się ten zryw na początku filmiku :)
Pozdrawiam
Buduje dalej ! :)
Cb1100RR

rh

#9 Post autor: rh »

Robson pisze:Sorry trucker ale jeżeli tą kabinę nazywasz snotem to u mnie w zderzaku w nowym modelu jest więcej snotu :P
SNOT to SNOT. Nie liczy się ilość, a sam fakt zastosowania techniki Studs NOT on top. SNOT jak nic :P

Trucker, pozytywnie mnie zaskoczyłeś! To coś jest ... ładne :D przyzwyczaiłeś do tych swoich specyficznych rzeczy, że o zielonym knobie nie wspomnę, a tu taka niespodzianka :) właśnie - jest w nim gdzieś ten pamiętny zielony knob? Który chyba stanie się z czasem Twoim znakiem rozpoznawczym:P
TruckeR pisze:Całość to typowy, nudny europejski kartofel bez wyrazu, ale od dość dawna chciałem sobie coś takiego zbudować.
Nie przesadzaj :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#10 Post autor: TruckeR »

rh pisze:właśnie - jest w nim gdzieś ten pamiętny zielony knob? Który chyba stanie się z czasem Twoim znakiem rozpoznawczym:P
Jeśli tylko zjawię się na GP S, to go znów zobaczysz :-D

(W tym modelu obydwa knoby w napędzie są żółte).
Ostatnio zmieniony 2009-05-28, 10:19 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

ODPOWIEDZ