Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Bitwa o Stalingrad
Autor Wiadomość
pit 
VIP

Wpisy: 669
Wysłany: 2009-05-30, 01:25   [MOC] Bitwa o Stalingrad

Dzień dobry!
Chciałem przedstawić dioramę, którą popełniłem na konkurs:
2009 LEGO Military Group Build Contest #002.

Sam pomysł na takową dioramę zrodził mi się już jakiś rok temu, przy okazji budowania dioramy "Front wschodni". W międzyczasie przeczytałem książkę "Stalingrad" Antonego Beevora, co dodatkowo mnie nakręciło.

Gwoździem programu jest tutaj działo szturmowe Stug III ausf. B, któremu poświęciłem osobny temat.

Kilka rzutów mniej ogólnych:

I dalej szczególy.

Sławny Sowiecki snajper Wasilij Zajcew:

W Stalingradzie najsurowiej egzekwowano rozkaz Stalina nr 227 z 28 lipca 1942 znany również jako rozkaz "Ani jednego kroku wstecz". Wypełniały go specjalnie stworzone jednostki NKWD.

Rosjanie używali m.in. jeepów willys przekazanych im przez Amerykanów na mocy ustawy Lend-Lease.
Do niszczenia czołgów Rosjanie wykorzystywali psy (może niekoniecznie w samym Stalingradzie, ale na pewno w początkowym okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej).

Co do Niemców, to oprócz Wermachtu

i rzuconych do walki jako piechoty załóg czołgów, przedstawiłem drużynę Grenadierów Pancernych z moździerzem.

Na potrzeby dioramy skleciłem naprędce amerykańskiego Jeepa Willysa:

i jakąś tam ciężarówkę, nic konkretnego; ot rekwizyt :)

I jeszcze na koniec wyposażenie Wermachtu - właściwie też na potrzeby konkursu:

od lewej do prawej: uniwersalny karabin maszynowy Maschinengewehr 34 (MG34), pistolet maszynowy MP 40 "Schmeisser" (choć to ponoć niepoprawna nazwa), pistolet Mauser C96, karabin snajperski własnego pomysłu, zdobyczna pepesza i miotacz płonieni.

Na koniec galerie, jak ocenzurują:
diorama, Willys i ciężarówka.

O rany, trochę mi zeszło. Dobrej nocy...
Ostatnio zmieniony przez pit 2009-05-30, 14:07, w całości zmieniany 1 raz  

caro 
Wyznawca Model Team

Wpisy: 496
Wysłany: 2009-05-30, 01:43   

Świetny klimat. Szczególnie podoba mi się działo szturmowe i ten komin wraz z piecem.
Czy mi się wydaje, czy ktoś tam biega z pepeszą ? ;)
Jedyne co mnie razi to czerwień na murach.
Wszystko powinno być brudne,szare i zniszczone.
Masz mój głos na MOC miesiąca ;)

Mr.Z 

Wpisy: 374
Wysłany: 2009-05-30, 02:06   Urrrraaaaaa!!!!

....tyle w temacie... tematu.

co do szczegółów to podoba mi się wyposażenie żołnierzy, szczególnie plecakowy miotacz płomieni i moździerz. no i Sturmgeschutz III też trzyma klasę.

razi mnie natomiast czerwień murów. wygląda jak polana posoką.
Willys na zwiadach przed działem szturmowym w centrum walk miejskich też niezbyt wiarygodny.
no i ten bałaganik... ja rozumiem zamęt bitewny, ale tu trudno rozróżnić kto po której jest stronie... :-)

Pozdrawia-M.

zgrredek 
Pan Narrans

Wpisy: 2259
Wysłany: 2009-05-30, 07:03   

Oniemiałem z zachwytu!!!
Ruiny są świetne i ta czerwień wcale nie razi. Jest całkiem na swoim miejscu. Fajny jest ślad po urwanym balkonie i zwęglone ciało. Jedynie ten komin samotny wśród zgliszczy jest zbyt jasny. Mógłby być osmalony przez sadzę przynajmniej na dole, żeby nie odcinał się tak wyraźnie od podłoża.

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wpisy: 1235
Wysłany: 2009-05-30, 09:41   

Coś naprawdę świetnego. Podoba mi się Jeep, działo i ogólnie to że jest dużo szczegółów co dodaje klimatu. Razi mnie jedynie ten czerwony kolor na murach. Moim zdaniem lepiej wyglądałoby to wszystko na szaro. Ale to tylko moje skromne zdanie :)

Pozdrawiam
MAN F2000
Iveco Powerstar

TruckeR 
Sabbath Bloody Sabbath

Wpisy: 851
Wysłany: 2009-05-30, 10:38   

Piękne, ale mnie ta czerwień też średnio się podoba ;P Na żywo pewnie wygląda fajniej, kompresja do .jpg trochę to rozmazuje. Trochę zbyt gwałtowne jest też przejście z trawy w ziemię (zresztą - czy tam była w ogóle trawa? ;P) Stug, jeepy i ruiny fabryczne - idealne.

Ramzes 
Master of disaster

Wpisy: 395
Wysłany: 2009-05-30, 10:57   

Pod względem konstrukcyjnym scenka wykoanna świetnie. podobają mi sięsamochody i czołg z lat 40-tych. Natomiast jedyne co mnie razi, podobnie jakinych to właśnie ten przesycony czerwony kolor. sprawia on, że scenka jest taka bajkowa, nierzeczywista, ale to takie moje wizualne wrażenie:)
Aaa jeszcze jedno, świetnie oddałeś ruch żołnierzy.
pozdrawiam

crises
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-30, 11:24   

Podoba mi się. Swietne są pojazdy, ale ludziki to mistrzostwo. NKWD za plecami piechoty niesamowite, choć przyprawiające o dreszcz. Co do czerwonego. Domy się palą, to na jaki kolor to pokazać. Przecież nie zielony :> Mi to nie przeszkadza.

Czy psy pełniły rolę "kamikadze"? Straszne.

Ither 
Boję się szalonych ludzi

Wpisy: 671
Wysłany: 2009-05-30, 11:30   

Tak jak mówi trucker - wszystko jest świetne, tylko przejścia z 'terenu w inny teren' są zbyt gwałtowne, to dość mocno psuje efekt, bo jest drugą rzeczą jaka rzuca się w oczy. Przyprósz to round platami 1x1 w kolorze brązowym, ciemnoszarym i czarnym, zastąp zieleń jakimś z w/w kolorów i będzie świetnie całościowo.

Bardzo ładnie dobrane figurki i fajnie zmontowane samochody. Zazdroszczę umiejętności!

p.s. tam naprawdę nie było za wiele trawy :P

Internetowy Winnetou.

Ciamek 
VIP
Ciamosław Ciamek

Wpisy: 2559
Wysłany: 2009-05-30, 11:31   

Łooo!

- świetny bałagan
- dużo ludzików
- StuG się pięknie prezentuje w tym towarzystwie
- bardzo ładnie "urzeźbiony" dom Zajcewa
- świetne modele broni
- dobry pomysł z NKWD
- czy ja tam dobrze widzę opalone drzewko koło komina?

Co mi się trochę nie podoba:

- wspomniana już czerwień
Myślę, że dom Zajcewa mógłby zostać jeśli mu zmyć czerwoną farbę z podłogi : o)
Natomiast ta przybudówka wejściowa przy fabryce już za bardzo razi taka czerwona : o/

- mimo wszystko za sterylnie jest na ziemi. Duże kawałki prostego płaskiego szarego terenu wyglądają nienaturalnie. Obowiązkowo trzeba by je gruntownie obłożyć gruzami.

Ogólnie jest świetnie!
Czekamy na wątek o StuGu! : o)

szarikm 
Adminus Emeritus

Wpisy: 1295
Wysłany: 2009-05-30, 11:46   

Narzekacie z tym czerwonym.

pit napisał/a:
Wypełniały go specjalnie stworzone jednostki NKWD.
Oficerowie polityczni - albo jak na filmie "Wróg u bram": comrad commissar (towarzyszu komisarzu)
Wermacht ma piękne torsy :)

crises napisał/a:
Tak. Obiegały czołgi i od tyłu wchodziły pod niego - detonacja zdalna.
Praktykowano również rozdawanie jednego karabinu na dwóch żołnierzy. Jak pierwszy padł, to drugi podnosił karabin i biegł dalej.

Mi się tylko jedno nie zgadza, skoro to walka w Stalingradzie - to gdzie się podział ŚNIEG? :)

kosci 
Majsterkowicz

Wpisy: 136
Wysłany: 2009-05-30, 11:49   

bardzo ladne ale jak juz napisano za sterylnie na ziemi, jakby wszytsko wysprzatano:) dookola zniszczone domostwa (nawe mi to czerwonie nie przeszkadza) a na ziemi ani sladu gruzu.
fajne detale typu piesek, granatnik, snajper. no dobra poza ziemia jest super:)

Ither 
Boję się szalonych ludzi

Wpisy: 671
Wysłany: 2009-05-30, 12:07   

szarikm napisał/a:
Mi się tylko jedno nie zgadza, skoro to walka w Stalingradzie - to gdzie się podział ŚNIEG? :)

Bitwa o Stalingrad rozpoczęła się latem 1942. Jak się nie mylę to Niemcy weszli do Stalingradu jakoś w październiku / listopadzie, a dopiero pod koniec listopada 6-ta Armia pod dowództwem Paulusa została okrążona.

Internetowy Winnetou.

smyk 
VIP

Wpisy: 2103
Wysłany: 2009-05-30, 13:02   

Byłoby super, ale:
- strasznie mnie razi czerwień tych cegieł, są zbyt jaskrawe, trzeba by je zastąpić czymś mniej "oczojebnym" (pożycz od Krisa DkRed lub RedBrown)
- praca (albo zdjęcia) są zbyt jasne, przez co pole walki traci klimat - w końcu to ruiny, ostrzał, powinno być dużo kurzu i dymu. Nie wierzę, że na wschodzie wiecznie świeci słońce, raczej ciemne chmury mi się kojarzą.

Pozwoliłem sobie na takie krytykanctwo, bo praca ma ogromny potencjał i warto by ją doprowadzić do perfekcji.

ps. urocze Jeepy!

pit 
VIP

Wpisy: 669
Wysłany: 2009-05-30, 14:40   

caro napisał/a:
Czy mi się wydaje, czy ktoś tam biega z pepeszą ? ;)
Jedyne co mnie razi to czerwień na murach.
Wszystko powinno być brudne,szare i zniszczone.
Tak, Ruscy mają pepesze.
Z tą czerwienią na murach to jest tak, że jak się ogląda stare fotografie, to one są przeważnie czarno-białe i ostatecznie wszystko wygląda jak szare. A w gruncie rzeczy budynki były budowane z cegły. Cegła była mniej więcej czerwona, jak tynk odpadł, to wystawała ta cegła. Inną sprawą jest to, że czerwony kolor LEGO jest dość jaskrawy (generalnie czerwony kolor ma tendencję do "wychodzenia" przed zdjęcie), ale chyba każdy inny, ciemniejszy, dobrze by nie wyglądał. Problem leży chyba w tle i zdjęciach. Powinienem był zrobić ciemniejsze tło, np. szare. A same zdjęcie są niestety prześwietlone - próbowałem się ratować zmianą jasności i kontrastu, co tylko bardziej podkreśliło czerwień.
Mr.Z napisał/a:
Willys na zwiadach przed działem szturmowym w centrum walk miejskich też niezbyt wiarygodny.
no i ten bałaganik... ja rozumiem zamęt bitewny, ale tu trudno rozróżnić kto po której jest stronie... :-)
Ale w sumie bardziej Willys niż działo sztormowe, czy w ogóle czołg, który na dobrą sprawę miałby problemy z poruszaniem się w wąskich i zawalonych gruzami ulicach.
A problemy z rozróżnianiem, kto jest po której stronie mieli również żołnierze walczący po obu stronach.
zgrredek napisał/a:
Jedynie ten komin samotny wśród zgliszczy jest zbyt jasny. Mógłby być osmalony przez sadzę przynajmniej na dole, żeby nie odcinał się tak wyraźnie od podłoża.
To mnie też najbardziej razi, tym bardziej, że bardzo kontrastuje z wypaloną ziemią. Ale już nie miałem czasu, siły i klocków, aby to zmienić.
TruckeR napisał/a:
Trochę zbyt gwałtowne jest też przejście z trawy w ziemię (zresztą - czy tam była w ogóle trawa?
To gwałtowne przejście to również jest kwestia kontrastu, podobnie jak cegły. Powiedzmy, że we wrześniu jeszcze trochę trochę trawy było :)
crises napisał/a:
Tak jakby.
Ciamek napisał/a:
czy ja tam dobrze widzę opalone drzewko koło komina?
Myślę, że dom Zajcewa mógłby zostać jeśli mu zmyć czerwoną farbę z podłogi : o)
Natomiast ta przybudówka wejściowa przy fabryce już za bardzo razi taka czerwona : o/
- mimo wszystko za sterylnie jest na ziemi. Duże kawałki prostego płaskiego szarego terenu wyglądają nienaturalnie. Obowiązkowo trzeba by je gruntownie obłożyć gruzami.
Tak, tam jest opalone drzewo.
Ależ to są porozwalane cegły a nie farba :).
Przybudówka razi z tego samego powodu co reszta cegieł.
Trochę gruzów jest wokół domu, na więcej nie starczyło czasu i zaparcia.
Prawda jest taka, że o wiele trudniej jest zbudować coś zniszczonego niż nowego.
szarikm napisał/a:
Tak. Obiegały czołgi i od tyłu wchodziły pod niego - detonacja zdalna.
Praktykowano również rozdawanie jednego karabinu na dwóch żołnierzy. Jak pierwszy padł, to drugi podnosił karabin i biegł dalej.

Z tym obieganiem to nie wiem, ale po prostu były uczone, że pod czołgiem jest jedzenie i pod niego wchodziły. Na grzbiecie miały mocowaną "antenkę", której pochylenie wyzwalało ładunek wybuchowy. Raczej nie zdalnie.
Śnieg był dopiero w listopadzie, a walki w Stalingradzie rozpoczęły się już w lipcu/sierpniu.

Dzięki za komentarze i cieszę się, że się podoba mimo jaskrawej czerwieni.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu