[MOC] Rumbler

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Rumbler

#1 Post autor: Sariel »

Zniżka formy :/

Rubler

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 61s / szer. 28s / wys. 30s
Masa: 2.78 kg
Zawieszenie: pełne niezależne
Napęd: 6x6 dwoma PF XLami z redukcją 1.4:1
Inne: skręt PF Medium, wieżyczka obracana 71427, boczne działka opuszczane PF Medium, działo główne podnoszone PF Medium, strzelanie PF Medium

Miał to być fikcyjny kołowy transporter 6x6 z wieżyczką czołgową. O wyglądzie nie będę się rozpisywał, bo nawet mnie odrzuca, przejdę od razu do funkcji.
Transporter miał sprawdzić kilka rzeczy. Jedną z nich była wytrzymałość moich obejm na nowe dyfry w dość ciężkim pojeździe z silnikami dużej mocy. Dokładnie takie obejmy są w osiach 2 i 3, natomiast pierwsza oś to osobna konstrukcja, identyczna jak przednia oś mojego Hellbendera. Test zdany - nic nie przeskakiwało, układ jezdny nie sprawiał żadnych problemów. W terenie go nie sprawdzałem ze względu na widoczny niedostatek mocy w napędzie - niby dwa PF XL, ale z prawie zerową redukcją.
Zawieszenie to też mały eksperyment - żeby sprawdzić jak funkcjonuje w pełni niezależna zawieszka w układzie 6x6 i pod masą przeciętnej trialówki. Wnioski: a) dwie tylne nieskrętne osie to fatalny pomysł, bo koła wyginają się przy skręcie i b) wyważenie długiego pojazdu z taką zawieszką tak żeby nie przysiadał przodem ani kuprem to żmudna i ciężka praca.
Inną testową funkcją jest strzelająca wieżyczka. Wykorzystałem tu mechanizm z amortyzatorem wymyślony przez Duke'a, zmniejszając go tak żeby zmieścił się w wieżyczce i jeszcze pozwolił na podnoszenie działa (cały mechanizm podnosi się razem z nim). Tu pojawiło się kilka problemów, m.in. to że wieżyczka jest umieszczona wysoko na kadłubie i ma pod sobą wystające elementy, i w efekcie sama jest wysoka. Odpadło też strzelanie przez lufę - prototypowa lufa z liftarmów 1x3 okazała się mieć tak wielkie tarcie wewnętrzne, że pocisk nawet jej nie opuszczał. Stanęło na 'ślepej' lufie z mechanizmem strzału umieszczonym tuż nad nią. Działo podnosi się ale w zakresie zaledwie kilku stopni - na więcej nie pozwala specyficzna konstrukcja przodu wieżyczki i elementy kadłuba umieszczone pod nią. Sama wieżyczka jest brzydka jak siedem nieszczęść, i nie pociesza mnie myśl że naprawdę istnieją pojazdy z wieżyczkami takiego kształtu i wielkości (a nawet większymi), a mianowicie haubice samobieżne.

Obrazek

Z pozostałych rzeczy - na przedzie kadłuba znajdują się dwie małe wieżyczki których obrót sprzężony jest ze skrętem przednich kół. Najpierw chciałem zamiast nich użyć reflektorów-szperaczy, ale wyglądało to kretyńsko. Same wieżyczki mają nieustające problemy z synchronizacją, bo mechanika która sprzęga je ze skrętem jest dość skomplikowana, więc generalnie jest to niewypał.
Przed wieżyczką znajduje się grill 8x8, a pod nim silnik V6 którego każdy cylinder jest osobno podświetlony na czerwono. Jest to chyba jedyna dobrze wyglądająca rzecz w całym MOCu. Świecą również światła przednie.
Obrazu dopełniają boczne działka opuszczane za pomocą wyciągarki. Początkowo miał to być bardziej złożony mechanizm z cięgnami i kilkoma elementami poruszającymi się niezależnie, ale w miarę budowy było coraz mniej miejsca i w końcu skończyło się na czymś co działaniem i złożonością przypomina most zwodzony. Działka podnoszone są na jednym sznurku przez wewnętrzną wyciągarkę - żeby rozwiązać problem luzów, sznurek nie jest przywiązany do bębna wyciągarki tylko przechodzi przez niego na wylot. W ten sposób wszelkie luzy rozkładają się po równo na oba działka i są redukowane do zera podczas ich podnoszenia.

Galeria

Przykładowe zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PS. Zdjęcia są wreszcie robione przyzwoitą lustrzanką, a nie kompaktem. Uwagi do zdjęć mile widziane, jak ktoś jest dociekliwy to wszystkie fotki oprócz dwóch pierwszych mają EXIFy objętości Biblioteki Narodowej.

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d2zRGj8kYZk[/youtube]

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#2 Post autor: Pietruch »

Sariel... Tak sobie myślę... Powinieneś wyhamować. Może jakiś urlop na łonie natury? Za dużo tego wszystkiego i stanowczo za często. Martwię się o Twoje zdrowie. :) Klockoholik.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#3 Post autor: Atros »

e tam, sariel właśnie dość dawno nic nie publikował
Fajnie, że dokumentujesz nawet te konstrukcje w których nie wszystko jest cacy. Doświadczenie z pomysłów - niewypałów też jest cenne, będziemy wiedzieli czego nie próbować ;) mam na myśli wyginające się koła, oklapnięte zawieszenie z tyłu.
Śmiesznie też wygląda to strzelanie nad lufą :)

Za to podoba mi się silnik i to podnoszenie/synchronizowanie mostów zwodzonych na jednym reelu. Co prawda nie wiem gdzie można by to sensownie wykorzystać ale ciekawa idea.

a fotki bardzo ładne, chociaż dotychczasowe też były przyzwoite

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#4 Post autor: Emilus »

Sariel pisze:Sama wieżyczka jest brzydka jak siedem nieszczęść, i nie pociesza mnie myśl że naprawdę istnieją pojazdy z wieżyczkami takiego kształtu i wielkości (a nawet większymi), a mianowicie haubice samobieżne.
No tak, tylko WIEŻA (wieżyczki masz w zameczkach :-)) w haubicach jest nieruchoma i czasem zwie się nadbudową...
Więc mogłeś też napisać, ruchoma paskudna nadbudowa.

Pojazd jest fajny, a jak przejedzie już z 50 cm i rozjadą mu się te koła, to wygląda jak opancerzona, skrzywdzona przez partyzantów tatra...
W każdym bądź razie mi się podoba.
A co do obejm, to Sariel... Niby sprawdziłeś, nic nie strzela, ale nie w terenie i praktycznie bez redukcji, czyli tak naprawdę NIE SPRAWDZIŁEŚ...
Przed redukcją w nowym moście TT, kardan też wytrzymuje silnik PF XL, a za redukcją już nie.

AAA, podświetlenie silnika rewelacja, jeszcze jak by szybciej mrygało... Jak to zrobiłeś technicznie?
Gaśnice słodziutkie, ale naklejek z DT nie widzę...

PS. S. Zając się nie wypowie.
Ostatnio zmieniony 2009-06-01, 06:38 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Emilus pisze:No tak, tylko WIEŻA (wieżyczki masz w zameczkach :-)) w haubicach jest nieruchoma i czasem zwie się nadbudową...
Prawda. Swoją drogą haubice są fascynującą kategorią pojazdów. Sprzęt który potrafi zrobić krater z celu odległego o 40 km to nie w kij dmuchał. Szkoda tylko, że w klockach raczej nie odtworzymy problemów typu odrzut działa który zawieszenie musi wytrzymać albo osłonięcie załogi przed podmuchem wystrzału.

Obrazek

Chłopaki powyżej mają fajną robotę. Parę lat temu miałem okazję stać kilkanaście metrów od działa z T-34 podczas strzałów testowych i pamiętam że słuch wrócił mi dopiero następnego dnia rano.
Emilus pisze:Pojazd jest fajny, a jak przejedzie już z 50 cm i rozjadą mu się te koła
One się rozjeżdżają tylko przy skręcaniu. Przy jeździe na wprost wracają do pionu :P
Emilus pisze:AAA, podświetlenie silnika rewelacja, jeszcze jak by szybciej mrygało... Jak to zrobiłeś technicznie?
Pan Zając powinien Ci podpowiedzieć, że to wcale nie mruga i jest całkiem proste :P W silniku są żółte tłoki, a w ścianach po jego bokach są światła, po 1 na cylinder, skierowane wprost na cylindry. Więc nic tam nie musi mrugać, wystarczy że tłok się pokaże w świetle i to daje taki efekt.
Ostatnio zmieniony 2009-06-01, 10:22 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Uau, kołowa wersja KW-2 .. Z wyglądu niby fajny, ale w gruncie rzeczy taki trochę... nijaki? No i ja bym umieścił wieżę mniej więcej na środku pojazdu, żeby masa rozkładała się na cały wóz, a nie tylko na biedne tylne osie.
Ostatnio zmieniony 2009-06-01, 12:03 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

No tak, tylko wtedy zasłoniłym grilla z atrapą silnika z lanserskimi światełkami :)

pushpull
Posty: 27
Rejestracja: 2008-04-02, 17:19
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: pushpull

 

#8 Post autor: pushpull »

Czy ta muzyka w tle to Avenged Sevenfold? :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Nie.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#10 Post autor: TruckeR »

Sariel pisze:No tak, tylko wtedy zasłoniłym grilla z atrapą silnika z lanserskimi światełkami :)
No to wtedy już całkiem upodabniamy wóz do czołgu i przenosimy silnik na tył ;-)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

ODPOWIEDZ