Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] 8435 Sterowany Pilotem Mindstorms
Autor Wiadomość
Adriel 

Wpisy: 94
Wysłany: 2009-07-24, 18:34   [MOC] 8435 Sterowany Pilotem Mindstorms

Chciałbym przedstawić alternatywna propozycję pilota zdalnego sterowania:
Moc posiada 2 xl w modelu 2 serwo motory nxt 2 czujniki dotyku z czego jeden wykorzystałem do zmiany kierunku jazdy drugi można do zapalania świateł ale brakło mi kabelków. Działanie pilota bardzo proste Jeden Serwomotor działa jak prądnica drugi odczytuje o ile stopni nastąpił obrót silnika i w zależności od tego XL działa wprost proporcionalnie do kąta wychylenia.

Film pokazuje jak to wszystko działa:

Wady:

-Smycz

Zalety:

-Najbardziej płynne sterowanie jakie można by było zrobić do trtr

Sariel 
VIP
My other ride is a tank

Wpisy: 5310
Wysłany: 2009-07-25, 09:53   

Ciekawe, ale raczej mało praktyczne. Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości nikt go nie zamieni na drogie Mindstormsy po to, żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)

smyk 
VIP

Wpisy: 2103
Wysłany: 2009-07-25, 10:51   

Bardzo mi się podoba. Duży potencjał jest w takim sterowaniu, jest bardzo intuicyjne.
Ale trzeba parę problemów wyeliminować - ominąć kable na linii pilot-pojazd, poprawić czułość skrętu (bo prądnica z XL wygląda na filmiku na mało wydajną i mającą spore opóźnienie).

Tak na marginesie: prosty, ale bardzo sensowny filmik uwidaczniający działanie systemu. Duży plus.

Pozdrawiam i czekam na trialówkę! :)

Fistach
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-25, 11:36   

Sariel napisał/a:
Ciekawe, ale raczej mało praktyczne. Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości nikt go nie zamieni na drogie Mindstormsy po to, żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)

A ja bym zamienił pod warunkiem że do Minstorms Lego zrobiłoby wieżyczki Mindstorms. Tylko BlueToothowe i tak żeby wszystko działało z BB PF.

A co do MOC'a to nic specjalnego - wiadome było że to będzie działać ale na LugPolu tego chyba jeszcze nikt nie zrobił. Ciekawe jak to się zachowuje przy większych ciężarówkach.

Barteq 
Group B

Wpisy: 157
Wysłany: 2009-07-25, 11:41   

Sorry za OT, ale:
Sariel napisał/a:
Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości

Wiesz może gdzie go dostać?

TT 
VIP

Wpisy: 1181
Wysłany: 2009-07-25, 13:59   

Heh właśnie wczoraj zrobiłem sobie praktycznie coś identycznego - pilot nxt, który płynnie reguluje skręt + plus czujnik dotyku do jazdy do przodu (mam tylko jeden zestaw NXT) . To połączone smyczą z pojazdem napędzanym silnikiem nxt i skręcaniem sterowanym silnikiem nxt. Skręcanie jest mega precyzyjne dzięki użyciu czujników obrotu wbudowanych w silniki.

Generalnie zrobiłem to dla zabawy, żeby się trochę obyć ze środowiskiem mindstorms. Nxt ma niesamowity potencjał i nie ma co nawet porównywać z PF.
Smycz likwidujemy używając dwóch cegieł nxt.

Adriel 

Wysłany: 2009-07-25, 15:25   

Sariel napisał/a:
Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF

Jest nieporęczny i cięzko się nim steruje, mój pilot idealnie trzyma się w dłoni i jest podobny do pilotów z prawdziwego zdarzenia:D

Sariel napisał/a:
żeby jeszcze jeździć na uwięzi :)

Gdybym miał drugą kostkę NXT to dało by się to wyeliminować

Barteq napisał/a:
Sorry za OT, ale:
Sariel napisał/a:
Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF z regulacją prędkości

Wiesz może gdzie go dostać?

Został wycofany z powodu wad produkcyjnych, niebawem znów będzie dostępny na s@h wiecej na ten temat na TechnicBriksie

smyk napisał/a:
poprawić czułość skrętu (bo prądnica z XL wygląda na filmiku na mało wydajną i mającą spore opóźnienie).

Skręt naprawdę działa świetnie nawet jeśli podłączony jest w ten sposób,

Ahh gdybym miał dwie kostki nxt to by wtedy było bomba :D może sobie dokupię i wtedy zaprezentuję
Ostatnio zmieniony przez Adriel 2009-07-25, 15:27, w całości zmieniany 1 raz  

Sariel 
VIP
My other ride is a tank

Wpisy: 5310
Wysłany: 2009-07-25, 15:43   

Adriel napisał/a:
Sariel napisał/a:
Szczególnie teraz, kiedy mamy pilot PF

Jest nieporęczny i cięzko się nim steruje, mój pilot idealnie trzyma się w dłoni i jest podobny do pilotów z prawdziwego zdarzenia:D

I kosztuje kilkanaście razy tyle :P A co do nieporęczności, ja nie narzekam, kwestia przyzwyczajenia no i jednak każdemu inaczej w ręce leży.

TT 
VIP

Wpisy: 1181
Wysłany: 2009-07-25, 16:49   

Sariel, ale pilot PF ma regulacje prędkości. Nie da się tym sprawnie sterować skrętem. Steruje się chyba jeszcze gorzej niż normalnym pilotem PF. Najgorzej jest ustawić koła na wprost. W przypadku mindstorms skręt działa równolegle z gałką którą nim sterujesz. Nie ma porównania. Masz skręt jak w prawdziwych zabawkach na zdalne sterowanie. W przypadku PF nie do osiągnięcia.

Fistach
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-25, 22:31   

TT napisał/a:
Heh właśnie wczoraj zrobiłem sobie praktycznie coś identycznego - pilot nxt, który płynnie reguluje skręt + plus czujnik dotyku do jazdy do przodu (mam tylko jeden zestaw NXT) . To połączone smyczą z pojazdem napędzanym silnikiem nxt i skręcaniem sterowanym silnikiem nxt. Skręcanie jest mega precyzyjne dzięki użyciu czujników obrotu wbudowanych w silniki.

Generalnie zrobiłem to dla zabawy, żeby się trochę obyć ze środowiskiem mindstorms. Nxt ma niesamowity potencjał i nie ma co nawet porównywać z PF.
Smycz likwidujemy używając dwóch cegieł nxt.

No tak tyle, że jest ona dość nieporęczna - w przypadku TrTr co już Atr pokazał to jeszcze dasię to upchnąć ale w zwykłych MOCach nie bardzo. Dlatego wolałbym BlueToothowe wieżyczki - w połączeniu z kostką Mindstorms nie byłoby ograniczena na ilość kanałów!

Adriel 

Wysłany: 2009-07-26, 03:49   

Fistach napisał/a:
BlueToothowe wieżyczki

A są takowe? Bo nigdy nie widziałem

Zamiast 2 kostki wolał bym juz kupić to:
http://www.mindsensors.co...page&PAGE_id=61

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu